1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Para Koleksiyonerliğinden Para Kazanmak

İş Fikirleri: Para Koleksiyonerliğinden Para Kazanmak

İş Fikirleri: Para Koleksiyonerliğinden Para Kazanmak

Para Koleksiyonerliğinden Para Kazanmak

 

Nadir, görselliği bulunan ve hikayesi olan her şey çok büyük değerler taşır. Ayrıca değer kelimesi göreceli bir kavramdır. Değerli bir hazineye ulaşabilmek için arada sırada cebinizde olan paralara bir göz atarak anlayabilirsiniz. Halil Işıkoğlu bundan 15 sene önce amatör bir şekilde para koleksiyonculuğu yapmaya başlamış ama asıl mesleği bilgisayar operatörlüğüdür. Ancak o para koleksiyonu yapmayı çok seviyor ve kapalı çarşıda dükkânı bulunuyor. Aynı zamanda çeşitli ülkelerden gelen paralar da bulunduruyor ve paranın yalnızca alışveriş yapmak için olmadığını değerli bir araç olduğunu da belirtiyor. Fakat para koleksiyonculuğu işini yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Çeşitli ülkelerden gelen ve çoğunun ismini bile duymadığımız paraları biriktirmek çok ucuza olmuyor.

 

En değerli paralardan bir tanesi de hatıra paralarıdır. Ülkemizde kâğıt paralar için çok fazla hatıra serileri basılmıyor. Fakat altın üzerine ve özel günleri kutlayan paralar değer taşıyor. Hatta Ormancılık Haftası için basılan paranın değeri 3 bin 500 dolar olarak belirtiyor. 15 değişik parça paraya 10 bin dolardan fazla para ödediğini söyleyince, gerçekten bu işin uğraş gerektiren ve pahalı bir iş olduğunu anlamak mümkün. Halil Işıkoğlu’na göre ülkemizde para koleksiyonculuğunun çok yaygın olmadığını belirtiyor. Ayrıca ona göre Türk Lirası görsel anlamda pek hoş değil ve en değerli Türk parası Harf Devrimi’nden önce çıkan 1000 lira olduğunu söylüyor. YTL’lerin de seri numarası A01 ile başlayanları değerli olacağını söylüyor.

Para Koleksiyonun İncelikleri

 

Paranın değerli olabilmesi için çil olması gerekir. Çil demek, para bankadan nasıl çıkmışsa el değmeden koleksiyona konmasıdır. Böylece para değerini korumuş olur. Cebimize girdiği an paranın değeri yarı yarıya düşüyor ya da bir defa katlandığı zaman dörtte bir değerinde azalma yaşanır. Türk parasının 1. Emisyon paraları çok değerli, harf devriminden önce çıkan yazılı paralardır. 1000 lira en değerlisidir çünkü, ön tarafında Atatürk arka tarafında tren yolu bulunur. Eğer iyi bir durumdaysa değeri 100 bin dolar eder. Nedeni de baskısı çok az olması ve o zamanlar 1000 lira yaklaşık olarak 2 bin 500 ile 3 bin dolar ediyordu ve bizim paramız dolardan çok daha fazla değer taşıyordu.

 

Eski paraların kalitesi daha iyi büyük para oldukları için iyi basım yapılmış. Teknolojinin hızla gelişesi ile artık paraların taklidini yapmak çok kolay. Bazı İngiliz sömürgelerinin paraları az basılmış mesela British Borneo Adaları gibi. Buranın paraları büyük ve az basıldığı için çok değerli. Görsel anlamda çok güzel, renkli ve tablo gibi zaten piyasada fazla bulunmuyor. Olsa bile fiyatları çok yüksek. Maalesef Türk paralarında bu özellikler yar almıyor. Çünkü koleksiyonerler, ilginç olan paraları daha çok biriktiriyorlar. Örneğin bazıları hayvan, manzara figürü gibi. Ülkemizde de tarihi yerlerimiz renkli bir şekilde paraların üzerinde olması ayrıca reklam ve tanıtım için de fayda sağlar. Ya da özel günler, bayramlar da olabilir. Dünyanın bazı bankaları bu işin ticaretini yapıyor. Ülkemizde 500 ‘e yakın koleksiyoncu var diyebiliriz. Ayrıca bu iş hem zevk meselesi hem de maddi olanak gerektiriyor.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap