1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Perde Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Perde Dükkanı Açmak

İş Fikirleri: Perde Dükkanı Açmak

Perde Dükkanı Açmak

Yeni girişimcilerin aklında belli bir iş seçeneği yok ise, dışarıda dolaşırken dolu gördüğü dükkân hakkında acaba bu iş yeri para kazanıyor mu? Diye düşünüp o işi yapmayı düşünürler. Ancak perde dükkânı açmak isteyen kişiler genelde bu iş çok fazla müşteri çekmediği için, karlı mı değil mi araştırmasını ya çırak olarak yetişenler ya da çevreden edindikleri bilgiler dahilinde yaparlar.

Perde Dükkanı Açmanın Maliyeti

İş yerini açmadan önce en büyük sermaye sizin emeğiniz olacaktır. Kalan sermayenin %50’si dekorasyon, %15’i iş yeri için gereken malzemeler ve aylık giderlerdir. Bunlar açacağınız konum ve iş yerinin büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Küçük çapta açacağınız iş yeri için 30 ile 40 bin TL arasında sermaye ile birlikte yapmanın mümkün.

Perde Dükkanının Kar Marjı

Satışa bağlı olarak değişen perde dükkanının maliyetinin %200 civarında satış gerçekleştirilir. İş yerinin kendi giderleri ve kirası çıkarıldığı zaman aylık olarak 10.000 TL ciro yapar. Ortalama olarak 4 ile 5 bin TL arasında net kazanç sağlayabilirsiniz.  Ayrıca brüt satışınız ne kadar fazla olursa, kâr marjını da artar. Perde dükkanının satış yapabilmesi için şu şartları gerçekleştirmesi gerekir;

  1. Aklınızda Perde Fikri Olmalı

Bir evde olmazsa olmazlar arasında yerini alan perde, mutlaka yapılması gereklidir. Dışarıdan bakıldığı takdirde o evde yaşayan var mı yok mu belli olmaz. Bu yüzden önemli ihtiyaçlar arasında sayılır. Ev hanımlarının ev yenileme fikri perde satışlarına önemli etki sağlar.

  1. Dükkanınızın Varlığının Bilinmesi

Müşterilerinize iş yerinizin olduğunu bildirmek konusunda sorumluluk sizlere düşüyor. Bunun için promosyonlar, el ilanları, tabela gibi çeşitli imkanlardan faydalanabilirsiniz. Düğer taraftan çevrenizdeki apartman, mahalle, dükkanlar tarafından bilinmeniz size fayda sağlar. Geniş kitlelere ulaşabilmek için katalog, afiş, ilan ile işyeri ve ürünlerinizin tanıtımınızı yapabilirsiniz. Günümüzde internet kullanımın yaygınlaşması nedeni ile online satış da yaparak, ürünlerinizin satışını gerçekleştirmeniz mümkün.

  1. Sizi Tercih Etmek İstemesi

Sizlerin müşterilerinize vermiş olduğunuz hizmet ve fiyat ile tercih sebebi olabilirsiniz. Kaliteli hizmeti güler yüz ile sunmanız karşılığında, uzun vadede perde dükkanınızdan kar elde etmiş olursunuz.  Fiyatlarda yapacağınız esneklik de müşteri kazanmasına neden olur. Sizden memnun kalan müşteriler çevrelerinde sizin bedava reklamınızı yapar ve bu sayede satışlarınız yükselmiş olur. Her zaman müşteri memnuniyeti çok önemlidir ve onların ne istediklerini bilmeniz sizlere güven duymalarına neden olur.

 


Yorum Yap

Yorum Yap