1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Reklamcılık

İş Fikirleri: Reklamcılık

İş Fikirleri: Reklamcılık

İş Fikirleri: Reklamcılık

Ecohanger

Girişimci düşünen kişiler ve bunun gibi ortaya çıkan fırsatlara 2 düzen uygulanır.

 • İşin aynı şekilde kopyalanması
 • İşi değiştirip ana düşüncenin kopyalanması

Burada mantıklı olan işi değiştirip uygulamaktır. İlk olarak bu iş modelinde akla gelen kuruyemişçilerdir. Aşağı yukarı yalnızca Marmara Bölgesi’nde 30.000’den fazla kuruyemişçi bulunmaktadır. Üretimi yapılan bu askılıklar ülke genelinde 35,000 kuru temizlemeciye dağıtımı yapılıyor. Bir kuruyemişçide en çok tüketilen ürün kese kağıdıdır. Bunları para karşılığı satın alırlar. Mesela kese kağıtlarının üstüne reklam basılsa ve ücretsiz şekilde kuruyemişçilere dağıtılmış olsa nasıl olur?

 • Ürünlerin reklamı müşterilere direk ulaşır.
 • Reklam ile ilgili yeni ve maddi kazancı olan yöntem uygulanır.

Kuru yemişçiler de bu kese kâğıdı her ay 1000 tane dağıtılmış olsa, 30.000*1000=30 milyon adet yapar. Hangernetwor isimli şirket elbise askılığını hafta da 50 milyon tane dağıtımını yapıyor. Araştırma esnasında iyi bir ön çalışma yapmak, kuruyemişçilerin adreslerini öğrenmek ve görüşlerini alıp değerlendirmek, kargo firmaları ile görüşerek anlaşmalar yapmak gerekir. Bu iş ile ilgili birkaç bilgi vermek gerekirse:

 1. Hangernetwork geri dönüşümlü kağıtları kullanmaktadır.
 2. Kese kağıtlarının herhangi bir yerine kargo şirketinin de reklamına yer verilerek kargo maliyeti düşürülebilir.

Yapılacak olan bu iş sonucu reklam vermek istemeyecek şirket olması mümkün değildir. Tüm sektörler tüketiciye ulaşmak için bu fırsatı iyi değerlendirecektir. Etkili reklamlar, marka bilinirliğinin artmasına, tüketici ile iletişim kurulabilmesine imkân sağlıyor.

Mobilin Önemi

Her geçen yıl mobil cihaz ile geçirilen zaman hızla artmakta. Online tüketicilerin geçtiğimiz zamanlara oranla daha çok mobil cihaz kullanıyor. Bu yüzden mobil odaklı kampanyalar yapılması da gerekir. Bunun farkına varan çoğu firma, tüketiciler ile daha kaliteli iletişim kurabilmek için bu uygulamaya çoktan geçmiş durumda…

Reklamcılıkta Pazarlama Yöntemleri

 • Broşür dağıtmak
 • Ücretsiz alternatif sunmak
 • Poşetlere reklam basmak
 • Katalog bastırmak

Bunlar sadece birkaç örnektir. Reklamcılık sektörü günümüzde elektronik ortamın da etkisiyle çok geniş alanlara yayılabilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap