1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Safran Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Safran Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Safran Yetiştiriciliği

Safran Yetiştiriciliği

Ülkemiz sebze ve meyvenin yanında, bitki zenginliği ilde çok şanslıdır. Anadolu topraklarında yetişen binlerce bitki, baharat olarak da tüketiliyor. Birkaçı dağlardan, birkaçı da bahçe üretiminden elde ediliyor. Türkiye’de uzun yıllardır üretimi yapılan safran bitkisinin, adından da bilineceği üzere Safranbolu’da geniş bir şekilde yer alıyor. Ayrıca Şanlıurfa, Tokat, Kastamonu gibi illerimizde deneme üretimlerine başlandı. En pahalı baharatlardan biri olan safran, ilaç ile lokum üretiminde ve boya sektörlerinde de sıkça tercih ediliyor.

Safranbolu safranının gram satış fiyatı 20 TL’den başlıyor, dış pazarda ise rakamlar 2 katına kadar artıyor. Dünya piyasasında safranın gramı altın ile yarışıyor. Bu kadar çok pahalı olan safran, ülkemizde yalnızca 30 dönümlük bir yerde üretimi yapılıyor. Tarım Bakanlığı üretiminin yaygınlaşması için çalışmalarını hızlandırdı.

Üretimini Yapmadan Önce Pazar Bulun

Safranın üretimi zor pazarı dardır. Safran çok değerli bir olması nedeni ile piyasada sahteleri de bulunuyor. Önceleri yurt dışından ithal edilen safranlar, Safranbolu adı altında satışı yapılıyordu. Halen Safranbolu’da 30’a yakın safran üreticisi yer alıyor. Safranbolu haricinde üretim çalışmaları Şanlıurfa’da da yapılıyor. Ancak iklim şartları nedeni ile üretimde birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Arazi şartlarında safranlarda kuruma meydana geldi. Diğer meyve sebzeler gibi su istemeyen safranı, yetiştirmek isteyenler ilk önce Pazar sorununa çözüm bulurlarsa iyi para kazanabilirler.

Safran Bitkisinin Masrafı Az İşçiliği Zordur

Safran üretimi için fazla bir şeye gerek yoktur, hatta ekim yerinden 3 sene faydalanmanız mümkündür. Türkiye’nin her yerinde yetişebilir yalnızca Akdeniz Bölgesi’nin nemli bölgelerinde yetişmez. Hasat döneminde yalnızca çiçekleri toplamanız yeterlidir, tohumluk soğan haricinde masrafı bulunmaz. Fakat tohumluk soğanların bulunma sıkıntısı yaşanıyor. Safran üretimi yapanların sayısı az olması nedeniyle yeni girişimcilerin soğan alıp üretim yapabilmesi kısıtlı oluyor. Bu konuda Karabük Tarım İl Müdürlüğü çiftçiyi desteklemeye çalışıyor.

Safran Bitkisi Ne Zaman Dikilir?

Tohum olarak eski dikilen soğanların küçükleri ekiliyor. Açılan 15 cm derinliğe dikimi yapılıyor. Safran bitkisini ağustos sonu eylül başı gibi dikimi gerçekleştiriliyor. Hasadını ise, ekim ile kasım aylarında toplanıyor ve 15-20 gün arasında toplama işlemi sona eriyor. Yağışlı olmayan günlerde ve sabah erken saatler hasat için uygundur. Tepeciklerin arasında bulunan erkek organlar kaliteyi etkiliyor. Bu yüzden o organlardan kurtulup, kurutulmaya bırakılıyor.

Safran Bitkisinin Özellikleri

  • Safran bitkisinin gramı 20 TL’den başlıyor ancak yurt dışında fiyat 2 katına kadar artabiliyor.
  • Boya, kozmetik, ilaç gibi alanlarda kullanımı yapılıyor. Harika tat ve koku vermesi nedeniyle baharat olarak da tercih ediliyor.
  • Bir dönümlük üretim yeri için soğan ve gübre yaklaşık olarak 3.000 TL yetiyor.
  • Türkiye’nin her yerinde Akdeniz Bölgesinin nemli yerleri hariç yetişmesi mümkün.
  • Ülkemizde safran üretimi yalnızca Safranbolu ilçesinde yapılıyordu ancak şimdilerde Kastamonu, Denizli ve Tokat’ta da gerçekleşiyor.
  • En fazla safran Hindistan, Çin, Pakistan, Azerbaycan, Fas, İran, İtalya, Mısır gibi birçok ülkede yetiştiriciliği yapılıyor.


Yorum Yap

Yorum Yap