1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. İş Fikirleri: Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

İş Fikirleri: Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

Döl verimi olarak çok yüksek koyun türleri içerisinde yer alan sakız koyunu yetiştiriciliği, iş fikirleri içerisinde son yıllarda yoğun talep görmektedir. Sakız koyunlarının en belirgin özelliği, yüksek döl vermesidir. İkiz ve üçüz doğurmak sakız koyunu için normal doğum olarak kabul edilir. Sakız koyunlarına iyi bakılması durumunda ve iyi bir orjin yakalandığı zaman dördüz ve beşizlerde doğurmaktadır. Hatta yedi taneye kadar doğurdukları da görülür.

Normal koyun ırkları içerisinde en iri olanıdır. Sakız koçu daha 1-1,5 yaşında tartıldığında 100-120 kg ağırlığında olabilir. Koç etkisinden dolayı kızgınlık yani asesonal kızgınlık gösterebilir. Bu da 2 yılda bir en az 3 doğum anlamına gelmektedir.

Sakız koyunları, yerli ırkların döl verimini artırmak için özel olarak kullanılır ki 100 tane ana koyun en az 200 kuzu verebilir. Döl verimi yüksek olasından dolayı turfanda kuzu eti üretimi için koçlar, yerli ırklara prolifik melezler elde etmek amacıyla verilir.  Böyle anlarda en çok tercih edilen yol safkan sakız koçlarını belirtilen şekilde yerli ırk koyunlarla kırmak olarak değerlendirilir. Bu melezlerden elde edilen dişi kuzular da damızlık olarak kullanılırsa; hem bölge şartlarına uyumlu, adaptasyonu ve dayanımı yüksek melezler elde edilerek, kaliteli melezler elde edilir.

Sakız koyunları çoğunlukla ikiz doğurmakta olup, üçüz ve dördüzler de doğurmaktadır. Ancak yeni koyunlara ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Doğuma 2 ile 4 hafta kaldığında ana koyunlara ademin verilmelidir. Aynı zamanda meraya ilave olarak meraya kesif yem ile birlikte 1-2 kg iyi ve kaliteli kuru ot verilmelidir.

İş Fikirleri Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

Sakız Koyunu, Sürü Koyunu Değildir

Yeni iş fikirleri arasında sakız koyunu yetiştiriciliği için asıl dikkat edilmesi gereken nokta, tek cins sakıza sürü halinde bakmayı düşünüyorsanız; bilmeniz gereken sakız koyunu sürü koyunu olarak bakılamaz.  Ev besisi adı verilen 3-4 koyun 1 koç olarak oluşan küçük sürüler halinde yetiştirilmelidir.

Yem takviyeli olan ve bölgenin ılıman şartları altında yüksek verim vermektedir. Karasal ve yüksek rakımda bulunan sert iklim şartlarında ve yem takviyesi olmadan sürü halinde yani sadece yaylım şartlarında aynı verimliliği veremez. Aynı zamanda engebeli arazi şartlarında öyle uzun yaylım yürüyüşleri yapamaz.  Böyle durumlarda tercih edilmesi gereken en uygun yol safkan sakız koçlarını yerli koyunları ile kırmaktır. Bu melezlerden ortaya çıkan dişi kuzular, damızlık olarak kullanılırsa hem bölge şartlarına uyumlu ve dayanımı ile adaptasyonu yüksek melezler elde edilir ki böyle durumlarda ikizler sıklıkla doğmaktadır. Üçüzlere hatta dördüzlere de rastlamak mümkün olmaktadır.

Şu da unutulmamalıdır ki büyük çapta koyunculuk ile uğraşan işletmelerde, bakım zorluğu ile ilginin fazla olması nedeniyle dördüz ya da beşiz olmasını istemezler, beklenti ikiz olması yönündedir. Bunu elde edilmek için yerli ırklarla sakız koçları, melezler için ideal olmaktadır.

Aynı zamanda tüm bunların yanında belirtilmesi gereken diğer önemli husus ise, çoğul doğumlarda yavruları büyütebilme oranındaki başarıdır. Kullanılacak olan damızlık seçiminde çoğul kardeşlerden olan koç ve koyun seçiminde, yavru büyütülme oranı yüksek olan tercih edilmelidir.  Damızlık için büyüme oranı yüksek olan tercih edilmeli ve bu şekilde eleme yapılarak birkaç jenerasyon ayıklanmamış olarak daha orjin koyun ve koçlar elde edilecektir. Bunun örneklerinden olan Bafra koyunu adı verilen ve ırk ıslah çalışmaları sonucunda %75 sakız ve %25 Karayaka Bölgesi’ne ait olan Karayaka cinsi koyunları ile üretilerek, çok olumlu sonuçlara neden olmuştur.

İş Fikirleri Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

Yayılma Alanı

Türkiye’de var olan koyunların %0,012’si Aydın, İzmir, Söke ve özellikle Çeşme ve Urla civarında yayılmıştır. İstanbul, Mersin, Adana, Samsun ve Trakya gibi bölgelerimizde de özel olarak yetiştirilmektedir.

Adını Çeşme’nin karşısında bulunan Sakız (Chios) Adası’ndan olan koyunlar, Yunanistan’da bulunan Chios adı ile bilinen ırkla ciddi benzerlik gösterir. Özellikle vücut yapısı ile verimlilik açısından birbirleri ile çok benzer özellik gösterir.

Vücut yapısı

En karlı iş fikirleri içerisinde değerlendirilen sakız koyunu yetiştiriciliğinde kullanılan sakız koyunları, hem iri yapılı hem de çok hareketli hayvanlardır. Rengi beyaz olan koyunların göz, ağız ve burun ucu siyah ya da maske gibi kafa tamamen siyah ve aynı zamanda bir kulakta siyahtır. Baş gibi bacaklarda tamamen siyah ya da beneklidir. Bu koyunlar boynuzsuz olurken koçlar da spiral şeklinde boynuzlara sahiptir. Bu tümüyle karakteristik bir özellik olup, bazen kesilmesi gerekecek boyutlara ulaşabilir.

Kuyruk üst tarafta bulunur ve üçgen şeklinde ve ucu aşağıya doğru sarkık biçimdedir. Kıvırcık kuyruk daha kalındır. Kuyruk az oranda yağ içerir ama tamamen yağsız değildir.

Yapağı kaba ve karışık olmakla beraber C-D kalitededir. Yapağı randımanı 60 – 65 olup, lüle uzunlukları da 13-15 cm uzunluğundadır.

Verimler

Sakız koyunlarının en önemli özelliği ise döl verimi ile süt verimidir. Döl veriminden tercih edildiği gibi süt verimi de genel olarak fazladır ve bu nedenle iş fikirleri içerisinde fazlaca değerlendirilir. Ortalama 200 kg civarında süt verir. Ama bu oran 100 ile 300 kg arasında değişkenlik gösterir. İyi işletmeler süt verimi olarak 300 kg’ın üzerine de çıkmaktadır.

Sakızların en büyük özelliği süt verimi ile dölleridir. Sakın koyunlarının tercih edilmesinin en önemli etkeni olan döl veriminden sizlere oldukça detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Süt verimlerinden bahsedecek olursak; sakız koyunları genel itibari ile yaklaşık 200 kg civarı süt verir. Bu oran daha profesyonel işletmelerde ise 300 kg üzerine çıkmaktadır.

İş Fikirleri Sakız Koyunu Yetiştiriciliği

Damızlık Sakız Koç ve Koyununda Bulunması Gereken Karakteristik Özellikleri

Tüm karakteristik özellikleri bir arada bulmak zor olmakla birlikte, değerlendirme yine de bu özelliklere göre yapılır.

 • Surat maskeli olarak tamamen siyahtır.
 • Bacaklar dizlerde dahil olmak üzere tamamen siyahtır.
 • Boynuzlar da siyahtır.
 • Aynı zamanda dili de siyah olur.
 • Kuyruk altı ile yumurtalar ve koyunlarda da memeler siyah olur.
 • Kuyruk üçgen şeklinde ve yere değecek kadar uzun olur.
 • Cüssesi ırkın özellikleri uygun olarak belirgin bir şekilde iri olmalı ve boyu da uzun olmalıdır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 3 ay önce

  Sakız koyununu bende duymuştum. Hem çabuk ürüyor hem de çok süt veriyor. Mantıklı gerçekten de

 2. 3 ay önce

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for posting.