1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Sermaye Gerektirmeyen Çeşitli İşler

İş Fikirleri: Sermaye Gerektirmeyen Çeşitli İşler

İş Fikirleri: Sermaye Gerektirmeyen Çeşitli İşler

İş Fikirleri: Sermaye Gerektirmeyen Çeşitli İşler

Herhangi bir bütçe gerektirmeyen insanların ek iş olarak da yaptığı işlerdir. Aklını kullanan kişiler kendilerine yeni bir yol çizerek para kazanmanın farklı yollarını bulmuşlardır. İşte sermayesiz yapılan bazı işler şu şekildedir:

  • Sermayesiz İş: Ayakkabı boyacısının yaptığı bir iş, fakat parayı ayakkabı boyamaktan değil başka yöntemler ile kazanıyor. Çevresinde bulunan esnaf ve evlerin faturalarını yatırarak her defasında 1 ile 5 TL arasında para alıyor. İşini o kadar düzenli yapıyor ki çoğu insan zahmetli diye bu işleri ona veriyor. Etrafına vermiş olduğu güven sayesinde müşteri bulmak için zorlanmıyor. Para almadan kesinlikle bu işi yapmıyor. Ayakkabı boyama hariç aylık kazancı 1000- 1500 TL arasında. Bu işe ilkokul mezunu olması, kimsenin iş vermemesi nedeniyle başlamış. At yarışı, sayısal loto kuponu yatırmak da kazancına ek oluyor. Boya sandığı yerinde duruyor, adresi belli olması için. Bisikleti ile bu işi kolayca yapıyor.
  • Sermayesiz İş 2: 3 tekerlekli taşıma bisiklet ile mal taşımak. Dışarıdan bakıldığı zaman bu iş para kazandırmaz dediğimiz bir iş. Etrafında bulunan tüm kişilerin taşıma ihtiyacını karşılıyor. Karşılığında alacağı ücreti hemen alıyor. Mesela bir kömürcü sattığı kömürleri yerine götürmesi için her defasında 3 TL para veriyor. Kış aylarında 10’dan fazla yalnızca evlere kömür taşıyor. Yaz aylarında ise, inşaat malzemeleri taşıyor. Bu kişi ayda ortalama olarak 1500-2000 TL para kazanabiliyor. Bunun yanı sıra Pazar çantalarını taşımak, her türlü taşınacak eşyaları taşımak işlerini yapıyor.

Özellikleri

  1. Her ikisinin de yaptığı işler yakın mesafe.
  2. Kazandıkları paralar ile yatırımları mevcut.
  3. İlkokul mezunları ve iş bulamadıkları için buna yönelmişler.
  4. Kazançlarını iyi değerlendiriyorlar. Zor kazanıldığının farkındalar.
  5. Müşterilerine karşı her zaman güler yüzlü yaklaşıyorlar.
  6. Müşteri kaybı onlar için iş kaybı demek.

İşlerini severek yapıyorlar ve gayet de memnunlar. Çünkü onlar bu işin keyif verici olmasının yanında zorluğunu da biliyorlar. Alın teri ile kazanmanın mutluluğundan bahsediyorlar. Çevrelerine vermiş oldukları güven sayesinde sağlıkları el verdiği sürece bu işleri yapmaya devam edeceklerdir.


Yorum Yap

Yorum Yap