1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Seyyar Satıcılık ve Büfecilik

İş Fikirleri: Seyyar Satıcılık ve Büfecilik

İş Fikirleri: Seyyar Satıcılık ve Büfecilik

Seyyar Satıcı ve Büfecilik


Fazla bir sermayeniz yok ise bu iş size uygun olabilir. Günümüzde seyyar satıcılık ve büfecilik çok tutulan ve kazançlı işler arasında yer alır. Arasındaki farklar ise, büfe geniş, kapalı, çalışma esnasında oturulacak yer bulunur. Büfe ve satış arabasını satacağınız ürünün özelliğine göre yaptırabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde kiralama şansınız da vardır. Burada sosisli sandviç, kahve, kurabiye, makyaj malzemeleri, t-shirt gibi birçok çeşitli ürünün satışını yaparsınız. Alışveriş merkezlerinde, eğlence mekanlarında, pazarlarda, kalabalık caddelerde, turistik yerlerde satışı yapabilirsiniz. Bu işin en büyük avantajı, dükkân açmaktan daha az masraflıdır. Part time olarak da çalışabilirsiniz. Diğer bir avantajı da eğer işiniz iyi gitmezse, diğer bir alana rahatlıkla işinizi taşıyabiliyor olmanızdır.

Saatler boyunca çalışmaya dayanıklı olmalısınız. Özellikle işiniz dışarıda olacaksa. Her müşteriyi etkileyebilmeli, satış konusunda bilginiz olmalı, görüntüyle müşterilere çekmeli, gülümsemek, ikramda bulunmak gerekir.

Piyasa Koşulları

Hijyenik, temiz, ilginç seyyar araba ya da büfenizin olması müşterilerin üründen ve satış yerinizden memnun olmaları size avantaj sağlar. Ürünleri satacağınız kişilerin nerede yoğun olarak bulunduğunu planlayın ve müşteri tiplerini belirleyin. Her zaman güler yüzlü v saygılı olun.

Gereken Araç ve Gereçler

Büfe veya seyyar arabanızı römork arkasında taşımak istiyorsanız bunun için izne ihtiyacınız vardır. İş merkezi ve alışveriş merkezlerinde ise bina yöneticisinin izni olması gerekir. Park, sokak ya da bir etkinlikte satış yapmayı planlıyorsanız il, ilçe veya etkinlik yetkililerinden izin alınmalıdır. İş yerinizde kasa, yiyecek hazırlamak için yer, ızgara, derin dondurucu, fırın, buzdolabı gibi gerekli malzemeler olmalıdır. Dinlenmek için tabure, etiket, fiş, poşet, hediyelik ambalaj da olmadı gerekenler arasındadır.

Seyyar satıcı ile sokak satıcısı birbirine karıştırılmamalıdır. Seyyar satıcı, ürününü gezerek satar. Sokak satıcısı ise belirli noktada sürekli durarak satış yapar. Daha çok kazanabilmek için işiniz ile ilgili araştırmalar yapın. Daima yenililere açık olun. Kendinizi geliştirin iyi konum seçin. Kalite ve güler yüz de eklenince iş yapmama gibi olasılığınız yoktur. Yeter ki işinizi sevin ve emek verin. Seyyar satıcılıkta izin almadan ya da yasaklı bölgelerde bu işe girişmeyin.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Bu işi aslında bu sıralar çok düşünüyorum.Neredeyse aklımdan çıkmıyor gibi bişey.Ama bazı korkularım var.Sayenizde seyyar satıcılık hakkında daha fazla bilgilendim ve endişelerim azaldı diyebilirim.