1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Solucan Gübresi

İş Fikirleri: Solucan Gübresi

İş Fikirleri: Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Üretiminin Önemi

Küçük bir yatırım ile yapılabilecek işletme gideri ve sermayesi az olan organik gübre üretimi, ülkemizde tarımsal işletme modellerinde çok önemli bir hale geldi. Teknolojinin hızla ilerlemesi ile hızla artan tüketim miktarları atık sorununu meydana getirdi. Bu oluşan sorun topraklarımızın kirlenip, zayıflamasına neden olmuştur.

Hayvan gübreleri, organik solucan gübresi ve biyokatı gübreler gıda talebinde ortaya çıkan sorunlara çözüm olmuştur. Ayrıca çoğu işletmeyi bu alana doğru çekmiştir. Organik solucan gübresi; sebze, meyve ağaçları, çiçek, tarlalarda, fidan yetiştiriciliği gibi çoğu alanda kullanılan etkili bir gübre olmuştur. Bu gübre, sentetik gübrelere oranla doğal mikrobik popülasyon sağlar. Bu da bitki ve toprakların kalite ve performansını hızla artmasına neden olur.

Solucan Gübresinin Yararları

  • Toprak için yararları: Toprakları mikroorganizmalar ile zenginleştirerek, fiziksel yapısının iyileşmesini sağlar. Zeminde hava kanalları oluşturur. Su tutma kapasitesini geliştirir.
  • Bitki Büyümesi için Yararlar: Kök ve yapısını iyileştirir. Çimlenme, bitkinin büyümesi ve ürün kalitesini arttırır. Toprağı mikroorganizmalar ile zenginleşmesini sağlar.
  • Ekonomi için yararları: Atıkların atık akımından uzaklaştırılması, tek kutuda toplanan geri dönüşümlerin kontaminasyonunu azaltmaktadır. Düşük becerili işler meydana getirir.
  • Çevre için Yararları: Metan ve nitrik oksit gibi sera gazı emisyonlarının azalmasına katkı sağlar.

Solucan Gübresinin Çeşitleri

Solucanların çok çeşitli türleri bulunur. Gece paletli (Eudrilus Eugeniae), kırmızı solucan (Eisenia Foetida), Perionyx Excavatus gibi birçok çeşidi vardır. En çok kırmızı solucan tercih edilir. Nedeni ise, çoğalma oranının yüksek olmasıdır. Obur solucan olarak adlandırılan bu canlı, verilen gübreleri 45 ile 50 gün içinde vermikomposta dönüştürür. Yüzey beslenicisi olması nedeniyle yiyecekleri üstten tüketir. Niyetiniz solucan gübresi üretmekse kırmızı Kaliforniya solucanı türünü tercih etmelisiniz. Bunlar için ılık, karanlık ve kuru bir yer olması önemlidir. Solucanlar çok dayanıklıdırlar. Çeşitlerine bağlı olarak değişse de 4 ile 27 derece aralığındaki sıcaklıklara dayanırlar.

Kırmızı Kaliforniya Solucanının Özellikleri

Çok fazla yiyecek tüketirler. 21 ile 24 derece aralığında her ay üreme yaparlar. 1 tane kırmızı Kaliforniya solucanı senede 1500 tane yavru verebilmektedir. Yavrular 3. Aydan sonra üreme ve gübre üretmeye başlarlar. Bu solucanlar 42 ile 48 ay kadar yaşayabilmektedirler. Toprağın 10-15 cm derinliği arasında yaşarlar. Organik gübre üretimi yapmak isteyen kişiler için kırmızı Kaliforniya solucanı büyük avantajdır.


Yorum Yap

Yorum Yap