1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: SPA Merkezi Nasıl Açılır?

İş Fikirleri: SPA Merkezi Nasıl Açılır?

İş Fikirleri: SPA Merkezi Nasıl Açılır?

SPA Merkezi Nasıl Açılır?

Öncelikle bu iş sektöründe başarılı olmak istiyorsanız, bu alanda iş deneyiminiz ve beceriniz olması gerekir. SPA merkezi açmak için izleyeceğiniz birkaç adımı aşağıda kısaca sizler için anlatacağız.

  • Hangi Çeşit Hizmet Vereceğinize Karar Verin

Öncelikle spanız için ne kadar alana ihtiyacınız var onu belirleyin. Mesela saç şekillendirme, vücut bakımı, masaj hizmetleri, manikür- pedikür, cilt bakımı gibi birçok hizmetleri bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu hizmetler için elektrik ve tesisat işlerinizi etkilemesi gibi durumlar için önceden tedbir alın. Kaç oda olacağı ve bu odalar için ne kadar alana ihtiyacınız var belirleyin.

  • SPA Merkezi için Yer Bulun

Bulunduğunuz yerin gösterişli ve lüks kişilerin yaşadığı alanlar ve diğer spa merkezlerinden uzak bir yerde olmasına önem verin. Sizi tercih edecek müşterilerin merkezinize ulaşım problemi olmaması gerekir. Eğer kendi salonunuz yok ise uygun olan yeri seçip, dekorasyonu yapabilirsiniz.

  • SPA Merkezi için Kira Sözleşmesi İmzalayın

Salonunuz için bazı yenilemeler yapmayı düşünüyorsanız bu konuda bir mimardan yardım almanız gerekebilir. Tamirat ya da inşaat sorununuz yoksa hemen dekorasyon için kolları sıvayın. Bunun için önce bir plan yaparak başlayın.

  • Rekabeti Araştırın

Başka spa firmalarının hangi imkanları sağladığını ve fiyatlarını önceden öğrenin. Gerekirse bu işletmelere gidip, spa ve masaj hizmetlerinden yararlanarak bilgi sahibi olun.

  • Personel İşe Alımlarına Başlayın

İş yerinizin ihtiyaç duyduğu sayıda personel ile çalışma saatlerini de hesaplayarak, alımlarınızı gerçekleştirin. Spa merkezi personeli çalıştırmak için ilgili kurumların belli uygulama ve kuralları bulunabilir. Bunlara özen gösterin.

  • Açılışın Planını Yapın

Açılışta gelen misafirlere terapiler sunarak onlara hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. İkramlıklar eşliğinde spanın faydalarını misafirlerinizle sohbet çerçevesinde onlara açıklama fırsatınız olur. Mesela açılış gününde randevu alan müşterilere, özel indirimler yapabilirsiniz.

İş yerinizi açabilmek için gerekirse kredi kullanın. Spa merkezinizde değişiklik yapacak veya kendi merkezinizi yeniden inşa edecekseniz finansal ihtiyaçlarınız olabilir. Bunun için her şeyin hazır olduğundan emin olun daha sonra değişiklik yapmak size zorluk yaratabilir.

Spa Merkezi Maliyeti

İşletmenizi nerede açmak istediğiniz ve müşterilerinize sağlayacağınız hizmetlere göre değişiklik gösterir. Sizin zevk ve tercihleriniz burada büyük önem arz ediyor. Ne kadar çok yenilik ve çeşit o kadar çok maliyet demektir. Ortalama olarak 30.000 TL ile 500.000 TL arasında değişiklik gösterir. Tabi ki bu belirttiğimiz gibi net rakamlar değildir. İş yerinizin büyüklüğüne göre fiyat değişir.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap