1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Su Deposu Temizleme İşi

İş Fikirleri: Su Deposu Temizleme İşi

İş Fikirleri: Su Deposu Temizleme İşi

Su Deposu Temizleme İşi

Günümüzde sık karşımıza çıkan kirli sulardan meydana gelen hastalıklar, su deposu temizliğinin önemini yeniden akıllara getirmiş oldu. Su deposu kurmak isteyen girişimcilere, bu işi kurmanın toplam bedeli tahmini 100 bin TL ‘dir. Diğer taraftan 1 ile 9 ton arası depolar yaklaşık 100 TL, 10 ile 19 ton arası depolar 150 TL, 400 ile 499 ton arası depolar ise, 950 TL’ye temizliği yapılmaktadır. Avrupa Birliği Sürdürülebilir Su Kaynakları Yönetmeliği’nde su, ticari ürün olmamakla birlikte korunması, saklanması gereken miras olarak tanımlanır.

Su ihtiyacının istenen miktarda sağlanamaması, şebeke hattının bulunmadığı ya da basıncının yetersiz olduğu yerlerde su depoları zorunlu bir ihtiyaçtır. Özellikle suyun depolanması okul, hastane, site ve fabrika gibi kalabalık tüketim noktalarında olması büyük önem taşır. Depoların içinde yer alan su, içmek için kullanılmasa bile deponun temizliğinin iyi yapılmadığı zamanlarda hastalıklara sebep olur. Bu mikroplar; kolera, dizanteri ve tifo gibi önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Suyun banyo, mutfak, tuvalet, diş fırçalama, bulaşık ve çamaşır yıkamada kullanılması insan vücuduna mikrop girmesine sebep oluyor.

Su Deposu Temizliği Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı

Deponun içinde mikropların oluşumunu engellemek için senede en az 1 defa temizliği yapılmalı. Bunun için özel üretilmiş kimyasal maddeler, deneyimli kişiler ile depoların temizliğinin yapılması gerekir. Uzun zaman kullanılmamış, kapağı bulunmayan, temizlik zamanının unutulup yapılmaması durumunda insan sağlığına olumsuz etkileri bulunur. Hayati bir önem taşıyan su hakkında yapılan çalışmalara göre, güvenli olmayan, kapağı açık, sağlıklı olmayan ortamlarda depolandığı sürece; pas, kir, balçık, sülük gibi bakteriler meydana gelir. Ayrıca bu sularda fare, kedi ölüleri, inşaat atıkları gibi şeylerin de sık görüldüğü bilinir. İşte bu noktada su deposu temizliği işi iyi bir fikir olarak ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Malatya’da ishal olayı meydana geldi. Sebebi ise, şehirde su sıkıntısının olduğu zamanlardan kalma 900 su deposuydu. Kalan tortuların buna neden olduğu belirtilmektedir. Sadece bu ilimizde değil tüm illerde eskiden kalma su depoları olması nedeniyle yeni girişimciler için fırsattır. Bu işi yapabilmek için öncelikle bir şirket kurmanız gerekli. İş yerinizde olması gerekli malzemeler fırça, çeşitli ilaçlar, dalgıç motoru ile pompası ve dezenfektan aletleridir.


Yorum Yap

Yorum Yap