1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Tarihi Edirne Meyve Sabunları

İş Fikirleri: Tarihi Edirne Meyve Sabunları

İş Fikirleri: Tarihi Edirne Meyve Sabunları

Tarihi Edirne Meyve Sabunları

Kazandırdığı yüksek kar ile iyi para kazanabileceğiniz bir iştir. Meyve sabunları, Edirne’de el emeği ile üretilir. Ustalık isteyen yorucu bir iştir. Mevsiminde toplanmış teze meyvelere benzeyen bu sabunları, ayıran tek fark kokusudur. Gerçek bir meyveye benzeyen sabunlar yerli yabancı birçok kişinin dikkatini çekiyor.

Sabunun tarihi, M.Ö 6000’lere kadar dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de iş olarak sabun üretimi yapılmaktaydı. Edirne de o zamanlarda tanıştı sabunla ve daha sonra meyve sabunları olarak farklı bir alternatif ortaya çıktı. Meyveli sabun, aklınıza gelen tüm meyvelerden oluşabilmektedir. Mesela; kiraz, çilek, kavun, karpuz, elma, şeftali, kayısı, ayva, incir ve benzeri birçok meyveden şekil ile boyutları farklı şekilde yapılmaktadır.

Meyve Sabunlarını Üretip Satmak

İş yeriniz işlek cadde, kalabalık mekanlara yakın ya da yabancı turistlerin sık uğradığı yerler arasında ise, kazancınız yüksek olup maliyetinizin düşük olacağı bir iş koludur. Sabunların üretimi yaptıktan sonra değişik konseptler ile birleştirerek kazancınızı daha da arttırabilirsiniz. Mesela yalnızca sabun değil, sepet içinde sabun satarak bunu başarmış olursunuz. Bu sayede sepette satmış olacaksınız. Maliyet hesabı yapacak olursak;

  1. 1 sepetin adedi toptan alındığı zaman yaklaşık 75 kuruş
  2. 1 tane büyük boy meyve sabunu yaklaşık 75 kuruş
  3. 1 tane küçük boy meyve sabunu yaklaşık 50 kuruş

Bu fiyatlar üzerinden oluşturan sepetiniz, çeşitli büyük ve küçük meyvelerden oluşturabilirsiniz. Bu sepetin maliyeti yaklaşık olarak 3.75 TL’ye geliyor. İş yerinizin bulunduğu yer ve mekâna göre istediğiniz fiyata satışını yaparsınız. Mesela 15 TL’den satışa çıkardığımızı düşünürsek, maliyetin 4 katı kadar kar elde edersiniz. Kesinlikle karı yüksek bir yatırımdır. Dilerseniz meyve sabunlarınızı tek tek de satabilirsiniz. Bu şekilde satış yaptığınız takdirde;

  1. 1 tane küçük sabun 50 kuruşa mal olurken, siz tek sattığınız zaman 2 TL’ye müşteri bulabilir yine 4 kat kar elde edersiniz.
  2. 1 tane büyük sabun yaklaşık 75 kuruşa mal olurken, 3 TL’ye alıcı bulabilir ve yine 4 kat kar elde etmiş olursunuz.

Bu işi yaparak hem para kazanır hem de ülke tanıtımına katkı sağlamış olursunuz.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap