1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikirleri: Tuvaletlere Çocuk Basamağı

İş Fikirleri: Tuvaletlere Çocuk Basamağı

İş Fikirleri: Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Tuvaletlere Çocuk Basamağı

Joi Sumpton adında bir kadın girişimcinin, çocuklara göre geliştirmiş olduğu iş fikrinin çıkışı sırasında üretimde yapılan hatalara kadar birçok araştırma yapıldı. Çocukların tuvaletlerde sabuna ya da lavaboya yetişebilmelerini amaçlayan dünyanın sökülebilen ilk basamağıdır. Joi Sumpton’un buluşu hayal kırıklığı yaşaması sonunda ortaya çıkmıştır. Çocukların yaşadığı bu sorunlardan sonra aklına bu fikir gelen Joi’nin, kuzey Amerika’da milyonlarca ebeveynin kullandığı ürün oluşturdu.
Step’n Wash çocukların tuvaletlerde üstünde durarak ellerini yıkayabilmelerini sağlayan sökülebilen basamak olarak adlandırılır. İşletmelere müşteri hizmetleri, kaymaların engellenmesi ve zeminlerin kuruluğu gibi konularda yarar sağlar.

Tuvaletlerde Çocuk Basamağı ile İlgili Araştırmaları

Bu fikre ihtiyacı olduğuna karar veren Sumpton, firmalar ile görüşüp tuvaletlere neden çocuk basamağı yapmadıklarını iletti. Aldığı cevap, plastik sandalyelerin çocukların ayağının altından kayarak onlara zarar verebileceği sonucuydu. Bu yanıtlar karşısında aklına bu basamakların sabitlenmesi gerektiği ve yere monte edilmesi gerektiği geldi.

İmalatçı Bulmak

İmalatçı ihtiyacı olduğuna karar veren Sumpton, prototipleri üreten firmadan kendisine imalatçı bulmasını istedi. Öğrenme aşamalarından en büyüğü, ticari tuvaletlerde ki ürünler için yapılan düzenlemelerin sayısını bilmiyor olmasıydı. Dolayısıyla izin verilen malzemeler ile ürün işaretleri ve uyarı levhaları alanlarda uzmanlaşıp, tüm düzenlemelere hazır duruma gelmesini sağladı. Yeni ürün olması nedeniyle çoğu düzenleyicilerin aklı karıştı.

Yaşanılan Sorunlar

En büyük sorun 100 birimin üretilmesi ile başlayan üretim, aşamasında ortaya çıkmıştır. Sumpton, çocukların cihazda parmaklarını sıkıştırabilecekleri alan buldu. Bu olayı düzeltmek için tekrar tasarlamadan başka çaresi olmaması nedeniyle, 15.000 dolar değerindeki ürünler boşa gitmiş oldu.

Ürünün Piyasaya Sürülmesi

Sumpton’un 2004 senesinde ortya çıkan Step’n Wash fikri, 1 sene sonra ilk ürün üretildi. Bu ürünü ilk kez Atlanta Hayvanat Bahçesi ve Atlanta Botanik Bahçesinde denedi. Olumlu yorumlar aldı ve ürünü kullanan herkes diğer kişilere tavsiye etti. Kısa zaman sonra siparişler hızla gelmeye başladı. En başta memleketi olan Atlanta’da satış yapılıyordu. Fakat daha sonra internet sitesi ve dağıtımcılar aracılığı ile bütün Amerika ve Kanada’da satışı yapılmaktadır. Geri dönüşler Sumpton’ı daha da heveslendirdi.


Yorum Yap

Yorum Yap