1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. İş Fikirleri: Twitter ile Para Kazanma

İş Fikirleri: Twitter ile Para Kazanma

İş Fikirleri: Twitter ile Para Kazanma

Twitter ile Para Kazanma

Günümüzde en popüler sitelerden olan Twitter üzerinden para nasıl kazanabiliriz. 3 yıl önce Kaliforniya’da kurulan sitenin amacı, sosyal medya olmaktı. Aynı zamanda mikroblog da deniliyor nedeni ise, bloglarda yazma sınırı olması fakat Twitter’da mesajların 140 karakter ile sınırlı olmasıdır. İngilizce ’de minik kuş cıvıltısı anlamına gelen tweet sözünden türetilerek twitter adını almıştır.  Çoğu firma iş ilanlarını bu site üzerinden yaparak daha fazla kişiye ulaşmış oluyorlar.

 

%1500’lük Büyüme

 

Kısa zamanda inanılmaz bir oranda büyüme gösterdi. 2010 senesinin mart ayına kadar %1500’e kadar büyümüştür. Bu site için 70.000’den fazla uygulama yazılımı üretilmiştir. Bugün itibari ile günde yaklaşık 65 twit mesajı gönderiliyor ve her saniyede 750 twit anlamına geliyor. Bu kadar çok kullanıcısının olmasına rağmen bir iş modeli, gelir ve kar modeli henüz geliştirememiştir.

Google Nasıl Başardı

 

Şirket 1996 senesinde kurulmuş olmasına rağmen, 2002 senesinde bulduğu Adworks adlı reklam gelirini devreye sokmadan önce gösterişli ancak kazancı olmayan arama motoruydu. Bugün ise, Adwork ve AdSense gibi reklam gelirleri ile çok paralar kazanan bir firma haline gelmiştir. Sosyal medya üzerinden reklam verenler büyük üzüntü yaşamışlardır. Mesela P&G firması Facebook da ki reklamlarından hayal kırıklığı yaşamıştır. Peki biz bu siteleri kullanarak nasıl para kazanabiliriz? Businessweek- online sitesi, Twitter’dan faydalanan firmaların ne amaçla siteyi kullandıklarına dair haber yayınlamıştır. Habere göre, bu kadar kullanıcısı olan sosyal medya sitelerinden olan Twitter, akıllı firmalar tarafından nasıl kullanılmaktadır.

 

Akıllı Firmalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor

 

Paylaşım alanı olmasından dolayı ilgili kişilere, güvendikleri kaynaklardan gelen mesajlar göndermeye dayanmaktadır. Sayısız kişi ile paylaşım yapma imkânı sunuyor. Firmaların pazarlamasından, insan kaynağına, satış, müşteri destek gibi birçok konulara Twitter gibi sosyal medya sitelerinden faydalanmak çok yaratıcıdır. Küçük büyük tüm firmaların sosyal medya üzerinden faydalanma olanakları sınırsızdır.

 

Kıssadan Hisse

 

Yeni bir şirket kurmak isteyenler artık yönetici eğitimi şirketi kurmayın. Çünkü burada talep azaldı. Pideci, kahvehane, restoran da açmayın. Teknolojinin sizlere sağladığı yeni iş kurma alanlarını daha çok düşünüp, araştırın. Sizler de sosyal medya hesaplarınızı oluşturun ve yaratıcı iş fikirleri ile neler yapabilirsiniz düşünün. Artık zaman teknolojinin hızla önem kazandığı zamandır.

 

 

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap