1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. İş Fikri: 2. El Ürün Satışı

İş Fikri: 2. El Ürün Satışı

İş Fikri: 2. El Ürün Satışı

İş Fikri: 2. El Ürün Satışı

Ekonomistin 3. İş fikirleri sayısında yer alan habere göre: dünyanın en büyük 2. el alışveriş sitesi eBay ile iş birliği yapmakta olan Isolt It, isminden de anlaşılacağı üzere kullanılmış tüm ürünleri satmak isteyen kişilere hizmet vermekte. 164 mağazası olan bu firmanın hazırda açılmayı bekleyen 800 işletmesi yer alıyor. Buradan birçok çeşit iş fikri çıkartabilme olanağınız var. Türkiye’de bulunan açık arttırma, hemalhemsat ve gittigidiyor gibi sitelerde çok fazla 2. el ürün satılmakta.

2. El Ürün Satışı Nasıl Yapılır

Etrafınızda bu biçimde satılabilecek ürünlerin ilanını oluşturarak, bir iş alanı oluşturun. Böyle siteler için hangi tarz ilan vereceğinizi bilmeniz gerekir. Ürünü açıklayıcı şekilde sitede olmasına dikkat edin. İlk olarak yakın çevreniz, tanıdıklarınıza bu işi yaptığınıza dair bilgi verin. Daha sonra siparişleri almaya başlarsınız. Mesela arkadaşınız kullanmadığı birkaç eşyasını satmayı düşünüyor ve size getirdi. Siz ürünün detaylı resimlerini çekip, gerekli bilgileri ekleyip ilan vermelisiniz. İşin karşılığı olarak ürün satıldığında %5 ile %10 arası komisyon alabilirsiniz. Ürün satılmadığı zamanlarda tekrar ilan vermeye devam edin. Satabileceğiniz ürünleri alarak üstüne karınızı ekleyerek de ürün satışı yapabilirsiniz.

İsterseniz bu iş için bir dükkân açabilirsiniz. Komisyon karşılığında işler yapabilirsiniz. Herkesin aklına gelen ilk soru: ürününü satmak isteyen kişiler kendi internette ilan verir. Bana niye gelsin ki? Maalesef ülkemizde hala internet kullanmayı bilmeyen kişiler var. Dolayısıyla detaylı ilan verebilecek bu konuda pek bilgisi olmayan kişilerde bulunmakta. Bunun yanı sıra ilanı verip, takip etmek istemeyen ya da bunun için vakti olmayanlar da vardır. Sizin için bu kişiler vazgeçilmez müşteridir.

2. El Ürün Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  1. Kullanım Oranı: en fazla hangi ürün satılıyor, piyasada neye talep var önceden araştırılıp dükkânın girişine bu ürünler konulmalı.
  2. Nakliye: nakliye aracınız yoksa büyük sıkıntı. En azından mahalle içine nakliye hizmeti vermelisiniz.
  3. Tamirat, bakım hizmeti vermek: son zamanlarda bazı 2. El satan dükkanlar bu hizmeti vermektedir. Böylece yalnız satıştan değil evde yapılan onarım, bakım gibi işlerden de para kazanmaktadırlar.

Sattığınız eşyaların arızası olmayan, kalitesi yüksek ürünler olmasına dikkat edin. Her zaman satılan eşyanın arkasında durun. Güvenmediğiniz ürünleri sırf para kazanabilmek için satmayın. İnsanların hem güveni hem de parasıyla oynamayın. Bu sizin için kötü bir imaj oluşturur.


Yorum Yap

Yorum Yap