1. Ana Sayfa
  2. DÖVİZ VE ALTIN
  3. İTO, döviz kurunu sabitledi!

İTO, döviz kurunu sabitledi!

İTO, döviz kurunu sabitledi!

Türkiye’nin son zamanlardaki en büyük finansal problemlerinden birisi olarak karşımıza çıkan döviz kurundaki yükselişin önüne halen net olarak geçilemedi. Birçok vatandaşın, finansal gerginlik yaşamasına neden olan artışların önüne ise İTO geçti.

Sabit döviz kuru ile yurtdışı fuarlarında kolaylık

İstanbul Ticaret Odası’nın bildirdiği üzere, döviz kurlarındaki artış karşısında yurtdışındaki etkinlikler ile ilgili katılımlarda kayıpların yaşanmasının önüne geçebilmek adına döviz kurlarının sabitlendiği duyuruldu. Firmaların, yurtdışındaki fuarlara katılabilmek için ödedikleri fuar katılım bedellerinin uçuk fiyatlara ulaşmasını engelleyecek olan adım ile birlikte Dolar Kur’unun 4 TL’de, Euro kurunun ise 4.8 TL’de sabitlendiği açıklandı.

Amaç Türkiye’de iş dünyasını korumak

Büyümenin önemli olduğu iş dünyasında döviz kurlarının seviyesi büyük önem taşıyor. İthalat açısından oldukça kritik bir seviyeye ulaşan döviz kurunun bir yandan da yurtdışındaki etkinliklere katılımı sekteye uğratmasının önüne geçebilmek ve milli firmaların bu etkinlikler aracılığı ile tanıtımlarının sağlanması önemli olduğundan İstanbul Ticaret Odası ilk hamleyi yaptı ve döviz kurunu sabitlediğini duyurdu.

Erken bildirim ile hazırlıklı olunacak

Döviz kurlarının sabitlenmesi kararının yanı sıra firmaların fuarlara yönelik üretimlerini gerçekleştirebilmeleri ve katılım kararlarını verebilmeleri için,  İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, fuar katılım bedelinin önceden bilineceğini ve firmaların buna göre hareket edebileceğini açıkladı.

2018 yılı için çok sayıda fuar planı var

Türkiye’deki firmaların milli ürünlerimizi tanıtabilmesi için 2018 yılı sonuna kadar çok sayıda fuar etkinliğinin gerçekleştirileceği bilgisi de paylaşıldı. Bu kapsamda önümüzdeki 6 aylık süreç içerisinde başta Amerika, Çin ve Hindistan olmak üzere büyük dünya ülkelerinde toplamda 14 farklı fuara katılımın sağlanacağı açıklandı. İstanbul Ticaret Odası’nın organize edeceği bu fuarlarda milli ürünlerin tanıtılabilmesi için stantlar kurulacak ve ihracatın artırılabilmesi hedeflenecek. Bu fuarlara katılım için ödenecek döviz cinsinden bedeller için ise dolar kuru 4 TL, Euro kuru ise 4.80 TL olarak baz alınacak. Yabancı ülkelere ihracat gerçekleştiren üreticilerimizi sevindiren bu haberin ardından yakın tarihte gerçekleştirilecek olan fuar organizasyonları ile ilgili programın yayınlanması için gözler Ticaret Odası’na çevrildi.

Dövizle ilgili diğer haberler için TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap