1. Ana Sayfa
  2. GİRİŞİMCİLİK
  3. İYİ BİR LİDER OLABİLMEK

İYİ BİR LİDER OLABİLMEK

İYİ BİR LİDER OLABİLMEK

Liderlik sırları: Her liderin kendine has özellikleri vardır.Lider insan kararlı olmalıdır önemli kararları ne zaman adım atacağını iyi bilmelidir. Lider sakin olmalı kontrolü elinde tutmalıdır en zor zamanlarında dahi doğru kararlar verebilmelidir

Görevini iyi bilmeli: Büyük bir lider görevini iyi bilmeli,sorumlu olduğu bireylere karşı sorumlulukları olmalı, çalışanlarının güvenini kazanmalıdır.

İyi bir lider en iyi olmanız anlamına gelmez  başka bireylerin en iyi tarafını ortaya çıkarmalısınız, onların kendilerini geliştirmesine yardımcı olmak ta bir lider için çok önemlidir. İnsanlardan daha fazla verim almaya çalışmalısınız.

Vizyon: Liderin net bir vizyonu olmalıdır. Tüm bireylerin ,çalışanlarının ,çıkarlarından sorumlu olmalılar. Zor zamanlarda yaratıcılığıyla zorlukların üstesinden gelmelidirler.Hedeflerine ulaşmak stratejiler oluşturmalılar kişilerin gözünde saygın olmalılar saygın olmazlarsa ciddiye alınmaz ve liderleri olamazlar.

Sezgiler: Liderlikte sezgilerin önemi çok büyüktür zor ve karmaşık dönemlerde sezgileri ile hareket edebilmeyi öğrenmeliler.İş kararları alırken mantıklarını kullandıkları gibi sezgilerini de kullanabilmeyi öğrenmelidirler.Bazen mantık tek başına yeterli olmayabilir.

 BEDEN DİLİ: Beden dili liderlikte çok önemlidir ne kadar iyi bir lider olursanız olun beden dilini iyi kullanmadığınızda kişilere iyi bir liderlik pozisyonu veremezsiniz. Liderin ses tonu, , konuşma aksanı,jestleri,mimikleri duruşu,kişilerin göz teması liderlikte önemli temel kurallardır. Lider kendinde bu eksikliği yaşıyorsa beden dilli koçlarından yardım alabilir. Karşınızdakini ikna edebilmek, güven verebilmek için beden dilini çok iyi bir şekilde kullanmalısınız.

Büyük liderlerin beden dilleri

Duruşları diktir omuzlarını geriye çekerler,gözlerini kesinlikle kaçırmazlar, kontrolü bir şekilde el hareketlerini kullanırlar, konuşma tarzları akıcı,net ve anlaşılırdır.

Akıcı bir ses tonu güven verici bir beden diliyle kitleleri etkilemeyi başarabilirsiniz.Kitlelere karşı güçlü bir pozisyon oluşturabilirsiniz.

Saygınlık: İyi bir liderin saygın olması gerekir. Düşünün’ki çok paranız var iyide bir lidersiniz ama toplumda saygınlığınız yok bu sizce ne işe yarar kime güven verebilirsiniz ondan dolayı ilk çabamız saygınlık kazanmak olmalıdır.Saygınlık paradan daha önemlidir.

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap