1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonu Açmak

Evde boş oturmaktan sıkılmış olan özellikle de Vanlı ev hanımlarının bizlere sorarak yardım almak istedikleri kahvaltı salonu açmak işi hakkındaki tüm detayları sizler için sitemizde açıklamaya çalışacağız.

Kahvaltı Salonu Para Kazandırır mı?

Kahvaltı salonu açmak için belli bir mutfak bilgisi gerekir. Hazırlanan kahvaltının görselliği ve lezzeti yerinde olmalıdır. Ayrıca sağlığa yararlı gıdalar tercih edilmeli, pişirme süresi, tazeliği son derece önemli olmaktadır. Sunumdaki güzellik vazgeçilmez olmalı müşteriyi cezbetmelidir. Özellikle etrafında pastane veya gıda türü satışı olmayan bir yere kahvaltı salonu açıldığında kahvaltı salonu işletilerek güzel para kazanılmaktadır. Hanımlar Van kahvaltı salonu fikrine önem vererek, farklı tatlara da yer verdiklerinde kahvaltı salonu işleterek yüksek kazançlar elde edebilmektedir. El becerilerini ve lezzetlerini kullanarak güzel kazançlar sağlayabilmektedir.

Kahvaltı Salonunu Nerede Açmalıyım?

Kahvaltı salonu açmak için belirlenecek bölge son derece önemlidir. Yaya trafiğinin çok olduğu yerlerde, resmi kurumlara yakın olan yerlerde ve özellikle üniversiteli gençlerin uğrak yerlerinde Van kahvaltı salonu açıldığında kısa bir süre içinde müşteri potansiyeli yükselecektir. Kahvaltı salonları çay, kahve ve kahvaltı çeşitlerinin çokluğuna bağlı olarak müşteriye hitap etmektedir. Menüler ve farklı kahvaltı tabaklarıyla müşteriler memnun olmakta ve günlük olarak aynı mekanı tercih etmektedir. Temizlik ve kahvaltı menüsündeki gıdalar taze ve kaliteli olmalıdır.

Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Kahvaltı salonu açmak için öncelikle mekanın büyüklüğü önem taşır. İl bazında kiralar değerlendirildiğinde Van kahvaltı salonu için ilk etapta 70 metrekarelik bir alan yeterli olur. Kira bedeli tutulacak yerin işlek ve canlı bir yer oluşuna göre değişiklik göstermektedir. Cadde üstünde tutulacak bir dükkanın kirasıyla, sokak arasında tutulacak bir dükkanın kirası bir olmamaktadır. Salonun, dekor ve masa sandalye tercihleri dükkan büyüklüğüyle alakalı olmaktadır. İlk açılacak kahvaltı salonu için 5 masa ve 10 sandalye yeterli olmaktadır.

Bu işlemlerin tamamı maddiyatla ilgilidir. Dükkan açmak için ayırdığınız bütçeye uygun olarak kahvaltı salonunuzu döşemeniz mümkündür ancak ilk etapta en az masrafı yaparak dükkan açmak en doğru olan yöntemdir. İşin kârına veya dükkanın iş yapma kapasitesine bağlı olarak ilerleyen zamanlarda dükkan içindeki eşyalar arttırılabilir. Gösterişli bir kahvaltı salonu açmak için menemen, omlet ve hazırlanacak kahvaltılık çeşitlerine özgü pişirme ekipmanlarının tam olması gerekir.

Çay ve kahve hazırlanması için ise demlikli çay makinesi veya semaver tercih edilmelidir. Bakır bir semaver kullanımı gösterişli şekli, yöresel oluşu ve görüntüsüyle müşteriye cazip gelecek bir tercih olmaktadır. Ayrıca nostaljik bir mutfak görünümlü tezgah tercih etmek az maliyetle hoş görünümlü bir mutfak ortaya çıkarır. Dükkan aydınlatması için ise belirgin ve canlı renklerin tercih edilmesi görsel farkındalık yaratır. Tabela seçiminde ise ilginç ve dikkat çekici bir renk ve isim, kahvaltı salonu açmak için en önemli gerekliliktir. Bütün bu işlemler düşünüldüğünde kahvaltı salonu açmak için en az 20 bin lira gözden çıkarılmalıdır. Vergi, yazarkasa ve eleman ihtiyacı için ise 5 bin liralık bir bütçe ayrılmalıdır.

Kahvaltı Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kahvaltı salonu açmak için resmi bir takım işlemler yapılır. Öncelikle vergiye kayıt olmak için vergi dairesine başvurulmalıdır. Belediyeye ruhsat başvurusu yapılmalıdır. Vergi kayıt işlemlerinden sonra, yazarkasa kaydı yapılır. Şayet kahvaltı salonu açmak için bir muhasebeciden yardım alınacaksa, muhasebeci resmi işlemleri sizin adınıza yapacaktır. Ayrıca hijyen ve kalite belgeleri iş yeri faaliyete geçtikten sonra belediye ekiplerince denetlenmektedir.

Kahvaltı Salonu Açmak İstiyorum Fakat…

Kahvaltı salonu açmak isteyen kişileri en çok zorlayan konu bu işi yapabilir miyim olmaktadır. İnsan ilişkileri kuvvetli, saygılı ve güler yüzlü olan herkes bu işi yapabilmektedir. Ancak bu iş için mutfak bilgisi ve kültürü de son derece önemlidir. Müşteriye hitap, farklı tavırlar takınabilmek, sabır, iletişim yönü kuvvetli ve insanlarla iletişimde etkili olmak müşteriyi en çok etkileyen konulardır.

Bazı kişiler bu tarz iş yerlerinden güler yüz beklerken, bazı kişiler hijyen beklemektedir. Lezzetin özelliği kadar görselliğinde önemli olduğu unutulmamalı, verilen hizmetlerde her yönden seviye korunmalıdır. İşin başlangıç aşamasında kahvaltı salonu açmak fikri hakkında şüpheleriniz varsa konuyu detaylı olarak tekrar düşünmek gereklidir. Müşteriyle ilgilenme, yöresel ve farklı ürünler ortaya koyma ve bu işi isteyerek yapmak da işin devamlı olması açısından önemli olan konulardandır. Bu iş için saat mefhumu gözetmemeli ve çalışma saatlerinde esnekliğin bulunması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonu Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Kahvaltı salonu açmak için öncelikle mutfak ekipmanları gerekir. Tabak, bardak, tepsi, çaydanlık kısmı işin küçük aletler bölümüne girer. Mutfak tezgahı, pişirme ekipmanları ve soğutma ekipmanları kahvaltı salonu için gerekli olan büyük eşyalardır. Ayrıca raf ve tezgah bölümü, bulaşık yıkama alanı ve tabak bardak tepsi gibi ekipmanlar için mutfak dolabı bulunması şarttır.

Kahvaltı Salonunda ve Kahvaltı Menüsünde Neler Yer Alır?

Menemen ve omlet tavası, börek yapmak için fırın, kahvaltı tabağı hazırlamak için servis tabakları, çeşitli büyüklükte cam bardaklar, reçel tabakları, sahanlar ve sunum tepsileri kahvaltı salonu açmak için gerekli mutfak eşyalarıdır. Bunların yanı sıra sunum için peynir, zeytin, tereyağı, reçel, bal, salam, sosis, yeşillik çeşitleri gibi bol çeşit kahvaltı salonlarında sunulan gıdalardandır. Bu gıdaları farklı görsellerle ve sunum şekilleriyle süslemek müşteri memnuniyeti açısından önem taşır.

Kahvaltı Salonunun Dikkat Çekmesi İçin

Kahvaltı salonunu bilindik bir yer haline getirmek ve dikkat çekmesini sağlamak için yöresel ve organik ürünlere yer verilmelidir. Bölgede sevilen fakat az bulunan ürünleri tercih etmek en doğru yöntemdir. Örneğin bölgede su böreği seviliyor fakat fazla yapılmıyorsa sizin dükkanınızda bu ürün bulunmalı ve bu ürünün bulunduğu belli edilmelidir. Müşteri bu ürüne alışana kadar uygun fiyatla satılmalı sonrasında ürüne ufak zamlar eklenmelidir. Bu ürünün bulunduğunu etrafa belli etmek için küçük broşürler dağıtılmalı, iş yerinin camına yazılar yazılmalıdır.

Kahvaltı Salonu Hijyeninin Önemi

Kahvaltı salonunun temiz ve hijyenik olması son derece önemlidir. Özellikle kahvaltı hazırlanırken müşterinin görüş açısında bulunan mutfak görevlilerinin bone, maske ve eldiven kullanımı özel bir ayrıntı olmaktadır. Masa ve sandalye temizliğine de dikkat edilmelidir.

Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı Salonunun Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Kahvaltı salonlarının olmazsa olmazları arasında güler yüz önceliklidir. Açılan kahvaltı salonunda iş yapılmak isteniyorsa müşteriye güler yüzle hitap edilmelidir. Müşterinin tekrar o salona gelmesi için güler yüz şarttır. Bir kahvaltı evinde çay mutlaka şarttır. Çayın kıvamı ve tadı da son derece önemlidir. Müşteriye hiçbir şekilde eski çay verilmemelidir. Kahvaltı salonunda mutlaka aperatif tarzda ürünler bulunmalı ve ara sıcak kahvaltılıklar yer almalıdır. Menemen ve patates kızartma bulunmalı ve organik gıda ve köy kahvaltısı içeriğine ürünler eklenmelidir.

Kahvaltı salonu açmak işiyle ilgili olumlu görüşlerde bulunuyor ve bu işi yapmak istiyorsanız sitemizin alt kısmına yorum yapabilir ve iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Sizin yazdığınız yorum doğrultusunda kahvaltı salonu açma fikriyle ilgilenen veya eleman arayışında bulunan kişiler sizlere konuyla ilgili ücretsiz bilgiler verecektir. Kahvaltı salonu açma konusunda merak ettiğiniz tüm konuları yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 ay önce

    İsmini kahvaltı salonu adı ile duyurmakta güzel tabiki ama sonuçta bir dükkan açılacak, kirası vergisi şusu, busu derken baya bir masraf olacağından dolayı ben seçilecek mekanın biraz havadar bir yer olmasını ve öğleden sonraları ızgara çeşitleri ile servislerine devam edilmeli fikrindeyim.