1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim?

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim?

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim?

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim?

Artık kara liste kavramı herkes tarafından biliniyor. Bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanan ve bunları ödemekte güçlük çekenler, bankalar tarafından yasal süreçlere düşürülür. Bu da adına dava açılmış olan kişilerin kredi notunu dibe çeker. Özellikle kredili ürün borçları nedeni ile uygulanan hapis cezalarının kaldırılması ile birlikte borçlular derin bir nefes aldı ve daha rahat davranmaya başladı. Ancak kara listeye düşenlerin sayısı arttıkça kredili ürün kullanımları da aynı oranda azalmaya başladı. Şimdilerde bu durum ile karşı karşıya kalanların aklına Kara listedeyim kredi alabilir miyim? sorusu geliyor. İşte yanıtı…

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim

Bankanız Risk Seviyor mu?

Öncelikle kara listede bulunan kişilerin kredi çekemeyeceğine yönelik ortaya çıkan algının doğru olmadığı söyleyerek başlamakta fayda vardır. Çünkü bazı bankalar, kara listede bulunan kişileri de portföylerine katabilmek adına risk alırlar. Ancak aldıkları bu risk karşılığında da kullandırdıkları kredilerin faizlerini yüksek tutarlar. Yani kredi notuna göre faiz uygulama işlemi aslında bu noktada devreye girmektedir. Eğer kişi kendisine uygulanacak olan bu faizi kabul ederse hem nakit ihtiyacını karşılayabilir hem de kredi notunu artırmak için karşısına çıkan bu fırsatı değerlendirebilir. Fakat bu bankalarında kanuni takip fazlarına göre hareket ettiğini unutmamak gerekir. Yani icra süreci yaşamış olan kişiler ne yazık ki bu bankalardan da faydalanamazlar.

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim

Banka Dışı Kurumları Kullanmak

Ülkemizde yüz binlerce kişi, kara listede bulunuyor. Elbette bunların neredeyse yarısı icra süreci yaşamış olan kişiler. Yine Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na bağlı olan ve senetle kredi veren finansal kuruluşlar bulunuyor. Bu kuruluşlar kişilerin kredi notunu göz ardı ederek yüksek komisyonlar ile kredi imkanı sunuyor. Bu komisyonları kabul eden kişiler senet karşılığında kredi kullanabiliyor. Ancak aynı isim altında ancak denetlenemeyen ve senetle kredi veren başka kuruluşlar, daha doğrusu yapılanmalar da bulunuyor. Bu nedenle senet ile kredi çekilecek ise kredinin çekilecek kurumun önceden araştırılmasında fayda bulunuyor. Aksi halde yaşanacak haksızlıklar ve aksaklıklar için ne yazık ki tüketici hatalı bulunabilir.

 


Yorum Yap

Yorum Yap