1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Keçinin Sütünün Kokacağını Söylediler, Kokmadığını Kanıtladım

Keçinin Sütünün Kokacağını Söylediler, Kokmadığını Kanıtladım

Keçinin Sütünün Kokacağını Söylediler, Kokmadığını Kanıtladım

Keçi Sütü Kokar Dediler, Kokmayacağını Kanıtladı

Özer Türer ‘in bu macerası sadece bir inatla başlamış oldu. İzmirli iş adamı, keçi sütün olan ilgisini yatırıma dönüştürdü ve şimdi ihracat yapabilmenin yollarını arıyor. Ayrıca iş adamı keçi peynirinden

döner dahi üretti, kendi tüketimi için başladığı keçi sütünü markaya çevirmeyi başardı. Türer ’in çocukluğundan bu yana keçi ve koyun ürünlerine fazla ilgi duyuyor. Çiftlikte ailesi için keçi ve koyun beslemiş ve verimliliğinin yurt dışına oranla çok az olduğu kanısına varmış. Bu konu üzerinde çeşitli araştırmalar yapmaya başlamış ve İzmir bölgesinde küçük hayvancılara yeni bir dönem getirmiş.

Yaratmış olduğu Kecheese markası ile üreticilerden topladığı ve kendi ürettiği keçi sütlerinden, peynirler yapmaya başlamış. Markanı en önemli ürünü başka bir yerde bulamayacağınız peynir döneridir. Halk arasında söylenen ‘keçi ve koyun sütü kokar’ sözlerinin aksine, kendi markasını yarattı. Ayrıca yurt dışına ihracata bile başladı.

Keçi Sütüne Olan Bu Merakı Nerden Geliyor?

Aslında sanayici olan Özer Türer, baharat işletmeciliği yapıyor. Çiftlik satın aldıktan sonra yoğurdu, peyniri, sütü olsun diye buraya küçükbaş hayvanlar aldığını belirtiyor. İş için çok sık yurt dışına çıkıyor ve bu gezileri zamanında ülkemizdeki keçilerin daha az verimli olduğunu tespit etti. Yurt dışına her gittiğinde araştırma yaptı ve orada 1 keçi, senede 800 litre ile 1 ton arasında süt veriyordu. Ülkemizde bu sayı yalnızca 200 litre ile sınırlıydı. Bunun nedenlerini araştırmaya başladı, o ülkede olup da bizde olmayan neydi?

Sonuç olarak sütte sıkıntılar vardı. Ülke olarak keçi sütü üretiminde yüksek potansiyele sahibiz ama ürünü oluşturamıyoruz. Maalesef sütün para kazandırmadığını anlayınca, İzmir Koyun Keçi Birliği olarak çözüm aramaya çalıştık. Üreticiden sütü hak ettiği değerde satın aldık ve güven kazanmaya başladık. Şimdilerde İzmir’de 4 bin 500 kişi süt üretiyor. İşe ilk başladığımız yıllarda Çanakkale ve Balıkesir bizden daha fazla süt topluyordu ancak bugün İzmir birinci sıradadır.

 

Peynir Döneri Üretme Fikri Nasıl Oluştu?

İnek ve koyun sütünden peynir döneri yapmanız mümkün değildir. Çünkü peyniri döner gibi kat kat dizmeniz gerekir ayrıca tam karşısında ateş yakıyorsunuz. Sonuçta süt ateşi gördüğü zaman erimeye başlar. Bu yüzden inek ve koyun sütü ateşe dayanıklı değil. Yalnız keçi sütü ısıya dayanmaktadır. Bu sonuca varmak için defalarca deneme yaptık ve gelecek zamanlarda farklı çeşitlerde ortaya çıkaracaklarını belirtiyor. Önümüzdeki 2 sene içinde 12 farklı çeşitle piyasada yer almayı planlıyorlar.

 


Yorum Yap

Yorum Yap