1. Ana Sayfa
  2. KREDİ HESAPLAMA
  3. Kefil ile Kredi Nasıl Alınır?

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır?

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır?

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki binlerce kişinin banka borçlarından kaynaklı yasal takip süreçleri bulunuyor. Bu süreçler aynı kişilerin sonraki aşamalarda yeniden kredi çekmesini zorlaştırıyor. Hatta yalnızca kredi değil, kredi kartı ya da ek hesap gibi ürünler dahi tanımlanmayabiliyor. Bu durum da kişinin finansal açığını kapatacak herhangi bir ürün almasını engelliyor. Genellikle ev ya da araç kredilerini kullanamayan bu kişiler gayrimenkul alamıyor ya da alsa dahi başka birilerinin üzerine yapmak durumunda kalıyor. Ancak kefil ile kredi veren bankalar bu kişilerin derdine deva olabiliyor. Yani kişi borcu için ödemelerinden sorumlu olacak bir kişiyi bankaya beyan ediyor ve bu doğrultusunda kredi kullandırılmış oluyor.

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır

Kefalet Nedir?

Bir kişinin bankaya olan borcu için kefil olan kişi o borçtan en az müşteri kadar sorumludur. Yani müşteri bankaya olan borcunu ödemez ise banka bu durumda kefil ile irtibata geçer. Bu durumda kişiler genellikle ailelerinden olan birinci derece yakınlarını kefil olarak gösterir. Kefil gösterilen borç tutarı için banka, asıl borçlunun kredi notu yetersiz olsa dahi kredi tanımlar. Ancak kefilde de aranan bazı özellikler vardır. Bunlar,

  • Sigortalı ve düzenli bir geliri olmalıdır,
  • KKB notu istenilen düzeyde olmalıdır,
  • Farklı bankalara ya da aynı bankaya yüklü meblağlarda borcu olmamalıdır,

Tüm bunların yanında eğer kefil gösterilecek olan kişi emekli ya da memur ise kredinin onaylanma olasılığı iki kat birden artmaktadır.

Kefil ile Kredi Nasıl Alınır

Asıl Borçlu Borcunu Ödemez İse Ne Olur?

Kefalet sürecinde asıl borçlunun borcunu ödememesi, bankanın kefil olan kişiye ulaşması ile başlar. Çünkü banka asıl borçludan alacağını tahsil edemez ise söz konusu kefilden bu borcu tahsil etmenin yoluna gider. Ayrıca banka kefilin maaşına icra koymaya da yetkilidir. Hatta bu kişi bir memur olsa dahi maaşının yüzde 25’ine kadar icra koyulabilir. Bu nedenle herhangi birine kefil olmak son derece risklidir. Kefil olacak kişinin var ise eşi de bankaya kefalet için onay vermelidir. Aksi halde kefil olunamaz. Hatır için kefil olan ve her şeyini kaybeden yüzlerce insan bulunmaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap