1. Ana Sayfa
 2. BİYOMETRİK FOTOĞRAF
 3. Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

2 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının yerine, yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımına başlanmıştır. Söz konusu yeni çipli kimlik belgelerinde biyometrik foto kullanılmaktadır. Dolayısıyla başvuru işlemleri sırasında vatandaşların mutlaka biyometrik foto çektirerek, istenilen evraklar arasında bulundurması gereken şeylerden biridir.
Kimlik kartlarının dışında pasaport işlemleri ve benzeri resmi işlemlerde de kullanılmaya başlayan biyometrik foto, kişinin yüz özellikleri yardımıyla çeşitli tespit cihazları tarafından otomatik olarak tanımlanmasını içermektedir. Pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların da mutlaka gerekli şartları taşıyan vesikalık biyometrik fotoğraf ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Biyometri Nedir?

Bireylerin fizyolojik ya da davranışsal özelliklerini bir kimlik aracı olarak dijital ortamda tarama yöntemidir.
Biyometri, kişinin kendine özgü özellikleriyle tanınabilir ve doğrulanabilir verilere dayanarak tanımlanabilmesini sağlamaktadır.
Biyometrik kimlik, kişinin kendine özgü özelliklerinin bir veri tabanına kaydedilerek, daha sonra gerekli olduğu anlarda eşleştirme, karşılaştırma yapılarak kişinin doğrulanmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama genellikle ses kaydı, parmak izi ve fotoğraf aracılığıyla gerçekleştirilebildiği için kimliklerde biyometrik foto önemli bir yer tutmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Standartları ICAO tarafından belirlenmiş bulunan, çeşitli kimlik tanımlama belgelerinde kullanılmak üzere oluşturulmuş, yüksek kaliteli, kendine özgü ölçüleri bulunan ve yüz tanımlamanın tespit edilebildiği fotoğraflardır.
Yüksek kalitede çekilmiş ve yüksek çözünürlüğe sahip olan, tanımlama özelliklerine uygun, kişinin biyometrik özelliklerini, yüz ifade ve mimiklerini tümüyle kapsayan bir biyometrik foto sayesinde yüz tanımlama işlemleri güvenilir ve hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir.
Tüm fotoğrafçıların gerekli düzenlemeleri yaparak çekebildiği biyometrik foto, yoğunluğa göre kısa süre içerisinde teslim edilebilmektedir.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Biyometrik Foto İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabul edilebilecek olan biyometrik foto formatında yüz fotoğrafın tam ortasına konumlandırılmış bir biçimde olmalıdır. Format, kişinin yüz özelliklerini, çene yapısını, gözlerin yapısını, yüz ifadesini tam olarak gösteren, çeneden başın tepesine kadar yüzün her iki yanını sağ ve sol olarak gösterilmesini ve saç modeli de dahil olmak üzere kişinin kafasını tam olarak gösterilmesini içermektedir. Ayrıca biyometrik foto çekilirken parlaklık, keskinlik ve kontrast da iyi bir şekilde ayarlanmalı, fotoğrafta herhangi bir parlama veya flaş yansımaları olmamalıdır.
Resmi işlemler ve kimlik belgeleri için çekilen biyometrik foto, yüz tanıma ve bireysel tanımlama için kullanılacağından, gerekli özelliklere sahip olmaz ise reddedilmektedir. Bu nedenle ICAO tarafından belirlenmiş olan standartlara uygunluk büyük önem taşımaktadır. Biyometrik fotoğraflar, mutlaka gerekli kriterlere uygun olarak çekilmeli ve kesinlikle yanlardan kesilmemelidir.

ICAO Nedir?

ICAO, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü‘nün kısaltmasıdır. Örneğin, bir ülkeye iş, turizm, seyahat, eğitim veya herhangi başka bir sebeple ziyaret edebilmek ve vize alabilmek için çıkartılacak olan pasaportların fotoğraf özellikleri mutlaka ICAO tarafından belirlenmiş kriterlere sahip olmalıdır.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

ICAO Standartlarına Uygun Biyometrik Foto Özellikleri Nelerdir?

Kimlik belgelerinde, pasaport başvurularında veya benzeri resmi işlemlerde kullanılacak olan vesikalık fotoğrafların mutlaka biyometrik özelliği taşıması gerekmekte olup, mutlaka uyulması gereken detaylı kuralları bulunmaktadır. En önemli özelliklerden biri olan fotoğraf ölçüleri ülkelere göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle başvuru esnasında ülkelere göre değişik ebatlarda ölçülendirilebilen biyometrik foto özelliklerinin mutlaka bilinmesi gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Ön Koşulları

⦁ Görüntü doğal ten renginde ve kaliteli baskı olmalı, biyometrik foto üzerinde herhangi bir bükülme, kırışma veya leke bulunmamalıdır
⦁ Fotoğraf arka planı düz, sade, gölgesiz ve beyaz fon kullanılarak oluşturulmalı, renk, kontrast, keskinlik ve parlaklık gibi durumlar profesyonelce ve fotoğrafa netlik kazandıracak şekilde olmalıdır
⦁ Baş, ortada olacak şekilde hizalanmalı, herhangi bir mimik kullanılmadan ciddi bir yüz ifadesiyle, ağız kapalı bir biçimde olmalıdır
⦁ Gözler açık ve net görünecek şekilde doğrudan kameraya bakar pozisyonda olmalı, gözlük kullanılıyorsa şeffaf cam içermeli ve camda bir yansıma olmamalıdır
⦁ Başörtüsü kullanılabilir ancak, yüzün tamamını gösterecek bir şekilde takılmalıdır
⦁ Çocuklar ve bebeklerin biyometrik foto uygulamalarında özel kurallar geçerlidir.
Bir vesikalık fotoğrafın biyometrik foto özelliğine sahip olabilmesi için birçok detay içeren özel şartları bulunmaktadır. Bu şartlara özenle dikkat edilmeli, gerekirse fotoğrafı çeken kişiler bu konuda uyarılmalıdır. Özellikle vize ve pasaport başvurularında ülkelere göre değişen ölçüler söz konusu olmaktadır. Bu sebeple biyometrik foto, durumun gerektirdiği ölçülere sahip olarak oluşturulmalı ve fotoğrafçı tarafından küçültme yapmadan, kenarlarından kesilmeden teslim edilmelidir.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Biyometrik Foto Biçimi

Türkiye için geçerli olan ve resmi işlemlerde istenen fotoğraf ölçüleri, 50mm x 60mm ölçülerinde ve beyaz fonda olmalı, yüz özelliklerinin rahat bir şekilde tanımlanabilmesi için saçların yüzü kapatmamasına ve yüzün yanında görünecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Görüntü çeneden başa kadar, saç modeli de görünür olacak şekilde ve ortalanarak hizalanmalı, çekilen biyometrik foto üzerinde mürekkep lekesi veya benzeri lekeler bulunmamalıdır.

Netlik, Kontrast ve Aydınlatma

Kurallara uygun bir biyometrik foto oluşturabilmek için, görüntünün bulanık olmaması, kişinin yüz özelliklerinin doğru olarak tanımlanabilmesi ve arka plandan ayırt edilebilmesi amacıyla yeterli kotrast sağlanmalıdır. Fotoğrafçı tarafından kontrast kaybı olmadan ve tamamen net görüntü olacak şekilde, ışığın ve parlaklığın iyi ayarlanmış olması gerekir. Yüzde gölgeler, karartmalar veya kırmızı göz, belirlenen biyometrik foto şartlarına uymamaktadır.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Arka Plan, Fon

Arka plan biyometrik foto çekimlerinde oldukça önemlidir. Yüze ve saçlara tezat olacak şekilde, gölge oluşturacak bir renkten kaçınarak oluşturulmalı, fon herhangi bir obje yada kişi barındırmamalıdır. Türkiye için biyometrik foto, özellikle beyaz fon kullanarak çekilmelidir.

Fotoğraf kalitesi

Fotoğrafın kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle minimum 600 dpi çözünürlükte ve mümkün olduğunca yüksek kaliteli bir kağıda, renk kaybı olmadan basılması gerekir.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Baş Pozisyonu ve Mimikler

Baş ortada ve düz bir şekilde olmalı, kesinlikle yana yatmış bir baş pozisyonu kabul edilmemekle beraber, ağzın kapalı olduğu ve ciddi bir yüz ifadesi kazandırılmış bir fotoğraf olmalıdır.

Gözler ve Bakış

Fotoğrafa alınan kişi doğrudan kameraya bakacak şekilde gözleri açık olmalıdır. Kişinin sağa sola bakmadan direk karşıya bakması gerekir. Eğer kişi gözlük takıyorsa mutlaka şeffaf bir cam içermeli, camlarda parlamalar meydana gelmemelidir. Kişi gözlük kullanıyor olsa bile, şartlara uygun doğru bir biyometrik foto oluşturulabilmesi için gözlerin net bir şekilde görünmesi gerekir. Fotoğrafçının bu kriterlere dikkat ederek çekim yapması şarttır.

Başörtü Takılması

Aslında biyometrik foto geçerlilik şartlarında herhangi bir başlığa, şapka veya benzeri şeylere izin verilmez ancak, dini sebepler ve inanışlar için başörtüsüne müsaade edilmektedir. Başörtüsü kullanılıyorsa, yüzün tanımlanması engellemeyecek şekilde ve alından çeneye kadar görünebilir bir biçimde takılmış olması gerekir.

Kimlik Belgelerinde ve Pasaportlarda Biyometrik Foto Şartı

Çocuklar ve Bebekler İçin Biyometrik Foto

Çocuklar ve bebekler için istisnai durumlar söz konusudur. Kafa yapıları ve yüz ölçüleri yetişkin bireylerden daha küçük olduğundan farklı ölçülerde fotoğraf ortaya çıkabilir. Pasaport işlemlerinde ülkelerin bebek ve çocuklar için müsaade ettiği ölçülere göre boyutlandırma yapılabilir. Ayrıca, 6 yaşın altındaki bebekler için biyometrik test gerekmemektedir ancak, bebeklerin biyometrik foto çekimlerinde başın düz, sabit ve ortada durmasına dikkat edilmesi, arka planın uygun olması gerekir. Bunun dışında bebekler için gözler, bakış açısı çok sıkı bir düzenleme içermez.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (16)

 1. I think the admin of this site is truly working hard in support of his site,
  since here every stuff is quality based information.

 2. I think the admin of this site is truly working hard
  in support of his site, since here every stuff is quality
  based information.

 3. There are very few need to try and reinvent the wheel.
  It has to grab the attention of the reader, enough for the
  particular want posted more relating to it. That way you get the best of both oceans.

 4. There are very few need to try and reinvent the wheel.
  It has to grab the attention of the reader, enough for the particular want
  posted more relating to it. That way you get the best of both
  oceans.

 5. Are you in the mood for a little blonde visual satisfaction? If so, then you
  really need to take a look at She is the type of girl who knows how to put some led in a
  man’s pencil.

 6. 3 ay önce

  My auto approve lists can be used with ScrapeBox. I work hard to build the best
  lists possible. I hope that you’re able to put them to good use.
  Thank you for visiting my site. Feel free to contact me if you have any questions.

 7. Every 60 minutes there are new public proxies added.
  You can directly import these into your
  SEO tools or do it manually. There are proxies for ScrapeBox and all other tools.
  Let me know if you need free public proxies for other tools.
  I’ll try to add them if I can.

 8. 3 ay önce

  Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.
  I scrape massive lists and then check to see if they’re expired.

  I think you’ll be surprised by the number of
  accounts that I come across. Hopefully, you’ll be able to put these expired accounts
  to good use.

 9. 3 ay önce

  Did you know that my lists can be used with GSA? They can. I’m always working hard to
  improve the quality of my lists. Check them out and
  see if you can put them to good use. Thanks for visiting my site and have a great day.

 10. Every 60 minutes there are new public proxies added.
  You can directly import these into your SEO tools or do it manually.
  There are proxies for ScrapeBox and all other tools.

  Let me know if you need free public proxies for other tools.
  I’ll try to add them if I can.

 11. 3 ay önce

  My auto approve lists can be used with ScrapeBox. I work
  hard to build the best lists possible. I hope that you’re able to put them
  to good use. Thank you for visiting my site. Feel free to contact me if you have
  any questions.

 12. 3 ay önce

  Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.
  I scrape massive lists and then check to see if they’re expired.

  I think you’ll be surprised by the number of accounts
  that I come across. Hopefully, you’ll be able to put
  these expired accounts to good use.

 13. 3 ay önce

  My auto approve lists can be used with ScrapeBox. I work hard
  to build the best lists possible. I hope that you’re able to
  put them to good use. Thank you for visiting my site.
  Feel free to contact me if you have any questions.

 14. 3 ay önce

  Did you know that my lists can be used with GSA? They can. I’m always working hard to improve
  the quality of my lists. Check them out and see if you can put them to
  good use. Thanks for visiting my site and have a great
  day.

 15. I think you have mentioned some very interesting details , appreciate it for the post.

 16. 3 hafta önce

  Saçmalık