1. Ana Sayfa
  2. NÜFUS CÜZDANI
  3. Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni kimlik başvuruları başladığında randevu alma zorunluluğu bulunmamaktaydı. Fakat Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeni ile randevu alma işlemi zorunlu hale getirilmiştir. Randevusuz gittiğiniz takdirde işlem yaptıramama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Kimlik randevu alma işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci seçeneğiniz internet üzerinden randevu alma ikinci seçeneğiniz ise ALO 199 Çağrı Hattından randevu alabilirsiniz. İnternetten randevu almak için bakanlığın belirlediği uzantıdan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Kimlik İçin İnternetten Randevu Almak

Türkiye de sadece tek bir sayfa üzerinden yeni kimlik randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Nüfus Genel Müdürlüğünün belirlediği siteye uğramanız gerekmektedir. Siteyi ziyaret ettiğinizde tarayıcınızın adres çubuğunun olduğu yerde yeşil bir kilit ve güvenli yazısı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan bir tanesidir. T.C. Kimlik Kartı seçeneğine tıkladıktan sonra kimlik bilgilerinize dair bilgiler istenecektir. Bu bilgiler girdikten sonra hangi Nüfus Müdürlüğünden işlem yapacağınızı seçebilirsiniz. Randevu gününüzde ve saatinizde mutlaka bulunmanız gerekmektedir. Yurt dışından kimlik randevu alma işlemi gerçekleştirmek isteyen vatandaşların randevu almasına gerek yoktur. Konsolosluklara başvuru yapmaları gerekmektedir. Yeni kimlik işlemlerinde ilk seçenek olarak şahsa ait T.C kimlik numarasının sorgulanması suretiyle işlem gerçekleştirilmektedir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Nüfus Müdürlüğünden Pasaport ve Ehliyet Randevusu Alabilirsiniz.

2018 Nisan ayıyla beraber Nüfus Müdürlüklerinde pasaportlar ve ehliyet Belgeleri dağıtılmaya başlanmıştır. Aynı anda kimlik randevu alma ve ehliyet randevusu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sürücü belgesi için hemen yan tarafta bulunan sürücü belgesi randevu al seçeneğini seçmelisiniz. https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al adresinden sayfaya ulaşabilirsiniz. T.C. Kimlik Randevu alma işlemini yaptıktan sonra başvuru ücretine dair bilgilendirme mesajı alacaksınız. Bu mesajı aldıktan sonra metni dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. “Yukarıdaki metni okudum” ifadesinin yanında yer alan kutucuğu seçtikten sonra tamam düğmesine tıklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kimliğin geleceği adrese teslimat bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Böylece kimliğinizin işlemlerden sonra geleceği adresinizi de belirtebilirsiniz.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Randevu Alma Öncesinde Yapılacaklar

İlk defa başvuru yapacak vatandaşların kimlik kartı başvurusu; uluslararası aile cüzdanı, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, askeri kimlik kartı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, basın kartı yada muhtarlık tarafından düzenlenmiş talep belgesi gibi kimliğin yerini tutan fotoğraflı bir belgeyle ve son altı ay içerisinde çektirmiş olduğunuz biyometrik bir fotoğrafla işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. kimlik randevu alma işlemi gerçekleştiren vatandaşların bir diğer yapılması gerekense 2018 yılı kimlik kartı bedelini bankaya yatırmaktır. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husussa biyometrik fotoğraftır.

Kimlik randevu alma işleminden sonra çektirdiğiniz resim konusunda hassas davranmanız gerekmektedir. En az 600 dpi kalitesinde olan bu fotoğraflarda arka fon beyaz seçilmektedir. Başka bir objenin bulunmadığı fotoğrafta belli ölçüler yer almaktadır. Özellikle yüz hatlarının belirgin ve öne çıkan şekilde belli olması gerekmektedir. Başörtü takan kişilerin çekinirken yüz hatlarının kapanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Fotoğrafın içinde bükülme ve leke durumu yer almamalıdır. Renklerde nötr sağlanmalı ve yüzün doğal renkleri olması gerekmektedir. Doğrudan kameraya bakılmalı saçların gözleri kapatmamasına önem verilmelidir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

2018 Yeni Kimlik Ücretleri

Yeni çipli kimlik sistemine geçilmesiyle beraber bir çok kişi Nüfus Müdürlüklerine başvurdu. Kimlik randevu alma işlemi gerçekleştirenlerin ödemesi gereken bedellerde belli oldu. 2018 yılı için belirlenen kimlik ücreti bedeli; kanuni bildirim süresinin dışında doğum sebebiyle düzenlenen yeni kimlik kartı için 18,5 TL eski kimliğini dururken yenileme işlemlerini yapmak için belirlenen kimlik kartı yenileme ücreti de 18,5 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik kartını kaybedenler içinse verilmesi gereken kimlik kartı ücreti 37 TL’dir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Pasaport Uyarısı İçin Vali Vasip Şahin’den Geldi

İstanbul’un Valisi olan Vasip Şahin sürücü belgesi ve pasaport işlemlerinin Nüfus Müdürlüklerinden yapılmasıyla beraber incelemede bulundu. Yeni getiren sistem sayesinde vatandaşların işlem sayısını azaltarak prosedürlere dair taleplerinin daha hızlı gerçekleştirildiğini ayırca Nüfus Müdürlüklerine ek kadro takviyesi yapılarak işlemlerin daha hızlı hale getirildiğini belirtti. Aynı zamanda pasaportla ilgili uyarılarda bulunan Vali vatandaşların hizmet, hususi ve remi pasaportlar için İl Nüfus Müdürlüklerine diğer umumi pasaport işlemleri içinse İlçe Müdürlüklerinden işlemlerini halledebileceklerini bu ayrımın farkında olarak gerekli yerlere müracaat etmeleri gerektiğini belirtmiştir. Kimlik randevu alma ve diğer işlem için verilen randevular sayesinde işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirme hakkına sahipsiniz.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Bu Uyarıları Dikkate Almalısınız!

Bakanlığın oluşturduğu kimlik randevu alma işlemi sayesinde vatandaşlara kolaylık sağlanmıştır. Randevusuz gelen kişilere işlem yapılma durumu vardır. Fakat bu tür işlemler için öncelik her zaman randevu alan kişiye tanınmaktadır. Nüfus cüzdanlarının iptalinin yapılmasıyla yeni kimlik kartlarının çıkarılacağı dönemlerde müdürlükler yoğun olacağından randevusuz gitmemeniz gerektiği konusunda uyarılar yapılmaktadır. Kimlik randevu alma saatiniz gelmeden 15 dakika önce müdürlüğe giderek ayrıca sıra almanız gerekmektedir. Bu sayede aldığınız randevuya göre uygun bir sıra numarası verilecektir. Kimlik randevu alma konusu bu hususta biraz zaman alabilir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Pin Şifresi Aldığınız Zaman Dikkatli Olun

T.C. Kimlik Kartlarının alınmasıyla yeni bir uygulama daha gelmiştir. Bu uygulamalardan biriyse Pin şifresinin de bulunmasıdır. Kimlik randevu alma işlemi gerçekleştirenlerin başvuru sırasında Pin şifrelerinde dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü ilerleyen süreçlerde kimlik kartınızdan işlem yapabilmek için Pin şifresine ihtiyaç duymak durumunda kalacaksınızdır. Başvuru aşamasında kapalı zarfın içinde size teslimat yapılmaktadır. Yeni kimliğiniz elinize geçtikten sonra Nüfus Müdürlüğünden şifrenizi değiştirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda kimlik randevu alma işlemleri için gerekli zamanı ayırmayı ve sistem üzerinden işlemlerinizi takip etmeyi unutmamalısınız.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

3-15 Yaşının Tamamlayan Bireyler

Veliler 18 yaşından küçük çocukları adına işlem yapabilmektedir. Fakat 18 yaş altına alınan kimlik randevu alma işleminde kimliği alınacak kişilerin götürülmemesi sıkıntı oluşturmaktadır. Başvuru aşamaları sırasında biyometrik veri kullanılmaktadır. Bu verilerin içeriğinde ise parmak damar izi, parmak izi, hem sol hem sağ elden el ayası damar izi alınmaktadır. Bu tür verilerin alınamaması halinde gerekçesinin sisteme aktarılması gerekmektedir. Bu yüzden bedensel engel durumu olmayan 3-15 yaşını tamamlayan bireylerin kimlik başvuruları yapılırken bizatihi kendilerinin de bulunması gerekmektedir.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Randevu Güncelleme

İşlemlerinizi yaptıktan sonra kimlik randevu alma işleminizi tamamladıktan sonra tarih, mekan gibi bilgilerini değiştirmek isterseniz sistem üzerinden randevu sayfasına girerek randevu güncelle bölümünden yeni yapacağınız bilgileri güncelleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir başkası için kimlik randevu alma işlemi gerçekleştirme işlemi yaptıysanız randevu aldığınız kişinin kimlik bilgileri ile işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Randevu ve başvuru işlemlerinizin aşamalarını takip etmek için web sitesine girebilirsiniz. Bunun dışında sistem üzerinden başvuru aşamalarına bakarak kimlik başvurunuzun hangi aşmada olduğu konusunda takip sağlayabilirsiniz. Alo 199 hattı üzerinden kimlik randevu alma işlemi şöyle gerçekleştirilmektedir. 190 hattına arama gerçekleştirerek bu hat üzerinden sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisiyle konuşarak randevunuzu alabilir, başvuru durumunu kontrol edebilir ya da durumunuza ilgili güncelleme yapabilirsiniz. 3 numaradan oluşan Alo 199 numara hattını kimlik randevu alma işlemi için aradığınızda bu numara acil numaralar içinde olsaydı hiçbir ücret alınmamaktadır. Fakat Türk Telekom tarafından acil numaralar dışında aranan numaralardan ücret kesileceği belirtilmiştir. Bu yüzden 199 hattını aradığınız takdirde konuşma paketiniz varsa dakikanız üzerinden eğer yoksa tarifinize göre ücretlendirme yapılacaktır.

Biyometrik fotoğraf ile ilgili bilgi almak için BURAYA TIKLAYIN!

T.C. Kimlik Sorgulama işlemleri için BURAYA TIKLAYIN!

 


Yorum Yap

Yorum Yap