1. Ana Sayfa
  2. TC KİMLİK SORGULAMA
  3. Kimlik Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kimlik Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kimlik Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kimlik Sorgulama

Kimlik sorgulama, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ” birimi ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına on bir haneden oluşan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verilmektedir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına verilen bu numara ile vatandaşın sahip olduğu bilgilere ve birçok bürokratik işlemde kullanmasını sağlayan sayıların tamamı demek doğru olur. Günümüzde kamu, devlet, özel ve şahıs gibi aklınıza gelen tüm işlemlerde size verilen kimlik numarası ile işlemler yapılmaktadır.

Size ait olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı diğer yabancı kişiler ile paylaşmamanız önemlidir. Herhangi bir alanda bulunan bir süreciniz ile kimlik sorgulama yapabilirsiniz. Kimlik sorgulama işlemlerini yine kendi tarafından sizler yapınız ve 3. şahıslar ile bilgilerinizi paylaşmamanız çok önemli bir durumdur. Size özel olan bu bilgiler sadece siz de kalmalıdır. Aksi taktirde olumsuz durum ya da istenilmeyen olaylarla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bugün şahıs olarak da kredi, vergi, borçlanma işlemleri size ait olan kimlik bilgisi ve kimlik numarası ile üzerinize alınabilir, sorgulanabilir.

Dikkatli olmakta her zaman fayda vardır. Şahıs ya da şirket veya özel ya da tüzel kişi olmanız fark etmeksizin kimlik sorgulamaları ile hukuki, özel tüm bilgilerinize kimlik numaranız ve e devlet sistemi üzerinden ulaşabilmek mümkündür. Hatta şu an da yine e devlet tarafından kimlik sorgulama işlemlerine alt üst soy sorgulama / soy ağacı sorgulama eklenmiştir. Bu sorgulama ile geçmiş kökeninizi ve aslen nereden geldiğinizi öğrenmeniz kolaylaştırılmıştır. Merak edenler için çok güzel bir uygulama ve etkili bir uygulama olmuştur. Peki Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramı nasıl öğrenirim ve kimlik sorgulama nasıl yapılır?

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Kimlik Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Yaşama gelen herkes doğduğu ülkesin de “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” tarafından belirlenecek olan ve kendisine ait bir kimliğe sahip olacaktır. Her vatandaşın kendine ait nüfus cüzdanın da on bir haneden oluşan kimlik numarası yazılmaktadır. Bu numara ile günümüzde birçok işlemlerimizi gerçekleştiriyor veya sorgulayabiliyoruz. 2000 yılı öncesi bir kimliğe sahipseniz on bir haneden oluşmuş numaralar kimliğiniz de yer almıyor olabilir. Bu durum da kimlik sorgulama için, bulunduğunuz ilçeye ait nüfus müdürlüklerinden ya da “ http://tckimlik.nvi.gov.tr” Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresinden kimlik sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Nüfus cüzdanınız da yer alan aile sıra numarası, aile üyesi bilgileri, doğum bilgileriniz gibi spesifik bilgiler ile kimlik sorgulama yaparak numaranızı bulabilirsiniz. 2000 yılından itibaren geçtiğimiz bu sistem ile herkesin bir başkası ile aynı olmayan kendine ait bir kimlik numarası bulunmaktadır. Ve yine aynı yıl itibariyle herkesin nüfus cüzdanında on bir adet rakam bulunmaktadır. Aslında yeni çipli kimliklere geçilmesiyle birlikte artık bu sorunların da düzeltilmesi için bir alt yapı sağlanmış olmaktadır.

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının Oluşturulması

11 haneden oluşan kimlik numaraları son iki hanesi doğrulama amaçlı bir kod içermektedir. Bu son iki basamaklı numaralar, kimlik sorgulama için geride kalan dokuz rakamın algoritmasına göre hesaplanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmek üzere 2000 yılında bir rakamlar havuzu oluşturulmuştur. Bu havuz da ki Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ilçe yeri, cilt numarası, aile sıra numarası, birey sıra numarasına göre sıralı olarak kaydedilmiş şekilde bulunmakta ve ülkesinde bulunan vatandaşlara verilmektedir. Kimlik sorgulama ile birinin bir başkasının bilgilerine ulaşması mümkün değildir. Sizin son rakamınızın değişimi ile diğer aile üyesinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sıralanmamıştır. Hepsi bir algoritmaya göre hesaplanıp, oluşturulmaktadır.

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Kimlik Sorgulama ile Bilgilere Ulaşma

Medeni haliniz, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, aile sıra no gibi bilgiler bu sorgulama yöntemi ile öğrenilmektedir. Size ait olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile tüm bilgilerinize resmi sayfalardan size verilen şifreler ile ulaşabilirsiniz. Vergi borcunuz, dava sonucunuz gibi işlemlere yine aynı şekilde kimlik sorgulama ile gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik sorgulama ile artık bilgilere erişim sağlamak çok kolay hale getirilmiştir.

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Online Kimlik Sorgulama Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olan “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” birimi tarafından, online olarak siteden kimlik sorgulama yapmak mümkündür. Bu işlemlerden bazıları şöyle yer almaktadır: Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası doğrulama, yabancı kimlik numarası doğrulama, nüfusa kayıt yeri ve kişi bilgisi ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sorgulama, kimlik kartı seri numarası ve kişi bilgisi ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sorgulama, kişi bilgileri ile yabancı kimlik numarası sorgulama, doğum yılı ve ikamet izni, tezkere numarası ile sorgulama, çalışma izin numarası ile yabancı kimlik numarası sorgulama gibi işlemleri online olarak yapabilirsiniz. Yazılan maddelerden herhangi birini kullanarak kimlik sorgulama için kişisel bilgilerinizi vererek işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nedir?

2000 yılı itibariyle gelen yasal düzenlemenin getirisi ile her vatandaşa ait bir kimlik numarası bulunur. Kimlik numaralarınız ve kimlik bilgileriniz aynı kalacak şekilde banka kartlarına benzer yeni kartlar gündeme gelmiştir. Bu kartın amacı kimlik sorgulama ve bürokratik anlamda sorun çıkartması muhtemel olan işlemler için, bu dijital kart sayesinde engelleri aşmamızı sağlayacaktır. Değişim için başvuruların tamamlanması ve halen daha iyi hizmet verilebilmesi için alt yapı çalışmaları başlamış durumdadır. Kimlik sorgulama artık daha kolay şekilde sistemlerde erişim sağlanmayı getirmiştir. On beş yaşını doldurmuş herkes yeni çipli kimlik kartları için başvuru yapabilecektir. Kullanım ömrü ise on yıl olduğu bildirilmiştir.

Çipli Kimlik ile Tanışın

Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Türkiye sınırları içerisindeyseniz yeni çiplik kimlik için e devlet sistemi üzerinden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” portalına erişim sağlayarak randevu alabilirsiniz. Kimlik sorgulama ve kart işlemleri için size en yakın nüfus müdürlüğüne erken saatlerde gidip başvuru da yapabilirsiniz. Yurt dışında yaşıyorsanız da “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” temsilcilerine gidebilirsiniz.

Kimlik sorgulama hakkında konu ile ilgili yardım veya bilgi alabilirsiniz.

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

İstenilen Belgeler Nelerdir?

İlk kez çipli kimlik kartı çıkaracaksanız öncelikle randevu işlemlerinizi halletmelisiniz. Sonraki işlem ise, son 6 ay içerisinde çekilmiş, size ait olan biyometrik vesikalık fotoğrafa sahip olmanız gerekmektedir. Ve işlem sırasında eski kimliğinizi ibraz etmelisiniz. Kimlik sorgulama için yeni çipli kimlik kartınız gelene kadar diğer eski kimlik kartınızı kullanabilirsiniz. On bir haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız değişmeyeceği için tüm kimlik sorgulama işlemlerinde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu değişim sizin kişisel bilgilerinizi içermemektedir. Sadece eski usul kart yerine çipli, kullanım alanı geniş kapsamlı kartlı sisteme geçilmiştir.

Kimlik Sorgulama Nedir Nasıl Yapılır

Teslimat Hakkında

Kart başvurunuz tamamlandıktan sonra ve kimlik kartları “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” tarafından hazırlanıp, daha sonra ikametgah adresine gönderilmektedir. Başvuru işlemleriniz sırasında teslimatı sadece sizin alacağınıza dair bilgi verilmektedir. Sizden başka üçüncü şahıslar kartı teslim alamaz. Bu neden ile evde ya da işte bulunacağınız süre de teslimatı beklemeniz faydalı olacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Bu benim hakkımda gerçek bir hayat hikayesi olan narayana hastanesinde Bayan marie ve Dr.Raj, param için böbreğimden birini verdim ve nakil gerçekleşmeden birkaç gün önce bana ($ 290,000,00usd dolar) biraz para ödedi, Çok fakirdim ve yemek yemesi zor buluyordum, Doktor Raj’ın, böylelikle ilgilendiğini söyleyen bir Ken Sean’ın böbreğiyle ağır bir şekilde telafi ettiğini anlatmıştım.
    bir deneme yapmalı ve tanıklık etmeye geri dönmeli, e-postayı (narayanahealthcare.in@gmail.com) olarak kopyaladım ve üç saatten az bir sürede e-postayla gönderdim. Doktordan bir cevap aldım ve pazarlık ettik ve cesur bir adım attım gerekli tüm anlaşmalar, birkaç gün içinde hem ikimiz tarafından hemfikir olduğumuz şekilde ödeme yaptım ve operasyon için bir tarih aldım ve herhangi bir sorun yaşamadan hastayı kurtarmak için çalıştırıldım ve bakiye paramı aldım, şimdi finansal olarak yerleşiyorum ve firma, lütfen hastaneye başvurmadan çekinmeyin (narayanahealthcare.in@gmail.com)
    Benim finansal sorunum hayatta bitti ve şimdi mutluyum. RAB’I TEŞEKKÜR EDERİZ