Kişisel Gelişim: Başarı için Yapılmaması Gerekenler

Başarı için Yapılmaması Gerekenler

 

İstanbul’da düzenlenen, başarılı kişilerin kesinlikle yapmayacağı şey konulu seminere birçok danışman katıldı. Heller, kariyeri boyunca 3.000’den fazla ev satarak gayrimenkul dünyasında popüler oldu ve başarıya giden yolda yapılmaması gerekenleri anlattı.

 

Başkalarının Görüşlerini Dikkate Almamak: bazı insanlar her şeyi bildiğini sanırlar. Fakat beyin fırtınası yapıldığı zaman, iyi fikirler zaten ortaya çıkar. Sizin tarafınızdan ortaya çıkıp çıkmaması çok önem teşkil etmez. Dolayısıyla egonuzun önünüze geçmesine izin vermeyin ve insanlar size iyi bir fikir sunduğu zaman onu değerlendirin.

 

Eskiye Takılı Kalmak: güçlü ve mantıklı kişiler bulundukları zamana ve yakın geleceğe adapte olurlar. Çünkü geçmiş artık kontrolümüzden çıktığı için önlerine bakmayı tercih ederler.

 

Değişimden Uzak Durmak: değişim kaçınılmaz bir sondur ve kaçmak için uğraşmak her durumda yarar sağlamaz. Bu yüzden, değişinden uzak durmak veya kaçmak enerji ve zaman kaybıdır.

 

Konfor Bölgesinden Uzaklaşmamak: burası fazla tehlikeli bir alandır. Uzun süre burada kalan kişiler, kendilerinden uzaklaşmaya başlar ve karanlık bir boşluğa benzer. Konfor bölgesinden uzaklaşmak, kendi hayatınızdan vazgeçmek anlamı taşır.

 

Başkalarının Başarılarını Çekememek: birileri başarılı oldukça size mutlu olmalısınız ve onlar yapıyorsa eğer sizde yapabilirsiniz. Onların başarılı olması sizin başarı şansınızı etkilemeyecektir. Sizin için önemli olan kendinizi motive edip harekete geçmektir.

Başarısız Olacağını Düşünmek: insanların elbette başarısız olma ihtimalleri vardır. Ancak başarılı olma ihtimaliniz de vardır. Bu yüzden her zaman denemeye çalışın ve buna değeceğini düşünün.

 

Kendine Acımak: hayatta bazen kötü şeyler olup yaşantımızı zora sokabilir. Her zaman her şey yolunda gidecek diye bir şey yoktur ve gitmez de. Hayatınızı boyunca sürekli olarak düşüşler göstereceksiniz. Önemli olan her düştükten sonra dimdik ayağa kalkıp yeniden başlamaktır.

 

Başkalarının Sizin Hakkınızda Karar Vermesine Müsaade Etmek: kendi kararlarınızı ancak siz verebilirsiniz. Asla başkalarının sizin adınıza karar vermesine müsaade etmeyin. Bunlar sorumluluğu kendi üzerinden başkasına atmaktır. Dolayısıyla burada zarar gören kişi siz olursunuz ve başarısızlığa tahammül göstermelisiniz. Aksi halde başarıya da cesaretiniz olmaz.

 

Herkesi Mutlu Etmeye Çalışmak: herkesi mutlu etmek mümkün değildir. Fakat kendinizi her zaman en iyisini yapma konusunda yönetmeniz mümkündür.

 

Geri Kafalı Olmak: her şeyi bilmeniz mümkün değildir hatta, iyi bildiğiniz şeylerde dahi hepsinin doğru olması mümkün olmayabilir. Geri kafalı bir davranış gösteriyorsanız, siz kendinizi yeni şeyler öğrenmekten mahrum bırakıyorsunuz demektir.

 

Herkesin Sizi Yanlış Anlamasına İzin Vermek: insanlar arasında iletişim doğrun yapıldığı sürece, her şeyi halledebilir. Konuyu doğru anlatmak bazen yeterli gelmeyebilir ve eğer karşınızdaki sizi doğru anlamıyorsa, mesajınızı doğru bir şekilde veremezsiniz. Güçlü ve mantıklı olan insanlar, karşı tarafı anlayabilmek için be gerekiyorsa onu yapar. Dahası yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için de ne gerekiyorsa yapmaya çalışır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.