1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Başarılı İnsanlar Baskı Altında Kalmaz

Kişisel Gelişim: Başarılı İnsanlar Baskı Altında Kalmaz

Kişisel Gelişim: Başarılı İnsanlar Baskı Altında Kalmaz

Başarılı İnsanlar Baskı Altında Kalmaz

 

Herkes, hayatın bizlere yaşatmış olduğu stres konusunda hakkına düşeni alıyor ve sadece başarılı olan insanlar diğerlerine göre baskı altında sakin kalabiliyorlar. Duygularınızı yönetme şekliniz ve baskı altında sakin kalmak performansınıza önemli ölçüde etki sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre, yüksek performans gösteren kişilerin %90’ı stresli zamanlarda sakin ve kontrollü kalmayı başarabiliyorlar. Uzun süre devam eden stresin, beynin kontrol mekanizmasını nasıl dejenere ettiğini anlatmaya gerek bile yoktur. Stresin beraberinde getirmiş olduğu endişe ile ilgili olarak bilmeniz gereken, stres tamamıyla gerekli bir duygudur. Beynimiz harekete geçebilmek için stres duygusunun belli bir seviyeye çıkmasını beklemektedir. Aslına bakılırsa stres uzun süreli olmadığı sürece çok da zararlı değildir.

Stresin kontrol altına alınması da büyük önem taşır. Uzun süreli olmayan stres, aynı zamanda beynin gelişmesine katkı da sağlar. Ancak bu etki aralıklarla yaşanan stres de geçerli oluyor. Uzun süreli yaşanılan streslerde beynin hücre geliştirme yeteneğine engel teşkil ediyor. Stres, vücudumuzda bazı olayların değişmesine neden oluyor. Mesela kalp krizi, depresyon ile obeziteyi tetikliyor ve zihinsel performansta düşüklüğe neden oluyor. Stresli anlarda iyi performans gösteren kişilerin, stres ile baş etme yöntemleri vardır. Bu onları yaşamış oldukları stresin uzun değil kısa süreli olduğunu düşünmelerini sağlıyor. Stresli anınızda aşağıda yer alan maddeleri nerede kullanacağınızı bilirseniz, stres ile baş edebilirsiniz.

  • Elinizdekilere Değer Verin: minnettarlık duygusu stres hormonu kortizolünü %23 oranında azalmasını sağlar. Böylece enerjik ve fiziksel açıdan kendinizi iyi hissedersiniz.

 

  • Sorular Sormaktan Uzak Durun: ihtimaller üzerinde fazla durursanız çok fazla zaman kaybetmiş olursunuz. Bir o kadar da stresi kontrol altında almanızı engellersiniz.

 

  • Pozitif Olun: pozitif düşünceler beyninizin stresten arınması konusunda size yardımcı olur. Zor durum karşısında bir de negatif düşünmeniz olayı karmaşık bir duruma getirebilir. Zor ve stresli durumlarda olumlu şeyler düşünmeye çalışın ve burada önemli olan stres duygusunu azaltmak.

 

  • Dış Dünya ile Bağlantınızı Kesin: iş hayatı, sizlerin stresli olmanıza neden olabilir. Böyle durumlarda iş bitiminde kendinize vakit ayırın gerekirse telefonunuzu da kapatıp dış dünya ile irtibatınızı kesin. Bazen yalnız kalmak insanlara iyi gelmektedir. Böylece mantıklı düşünebilir, stres seviyenizi en aşağı çekebilirsiniz.

 

  • Kafeini Azaltın: çok fazla kafein tüketmek adrenalinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Kafein, beyninizi ve vücudunuzu uyanık stres durumuna sokar. Böylece duygu ve davranışlarınız üzerinde hakimiyet kurar. Kafeinin verdiği stres, kısa süreli görülen stresten çok daha ileri seviyededir.

 

  • Uyku Düzenine Dikkat Edin: uykunun zekayı arttırıcı etkisi ve stresi yönetme konusunda önemi çok fazladır. Uyku esnasında beyin, kendini adeta yeniden şarj etmeye başlar. Uykunuzu yeteri kadar almadığınız zaman, dikkat ile hafıza bundan fazlasıyla etkilenir. Uykusuz olmak ortada hiçbir şey olmasa bile stres hormonunun tetiklenmesini sağlar.

 


Yorum Yap

Yorum Yap