Kişisel Gelişim: Başarının Önündeki Sorunlar

Başarının Önündeki Sorunlar

 

İnsanlar doğası gereği tutarlılık ve süreklilik aramaya devam ederler. Belli bir rotada yol almayı severler. Daha önceden yaptığınız şeyler artık bir işinize yaramıyor diyorsanız, hayatınızın durağan zamanında olabilirsiniz. Yaşamınızı olumsuz etkileyecek bu durumlar karşısında neler yapabilirsiniz? İşte bilmeniz gereken bazı ipuçları şöyledir;

 

Plato Etkisi: Başarımızın Önündeki Sorunlar

Plato etkisi, yer çekimi kanunu kadar gerçek ve etkili doğa yasası olarak görülüyor. Gelişim sürecinin geçici olarak durduğu, zihnin ve duyguların tıkandığı dönem anlamına geliyor. Bizi çok güçlü bir şekilde tesiri altına alan plato etkisinin arkasında vücudumuzun doğal bağışıklık sistemi ile savunma mekanizması bulunuyor. Başımızın üzerinde duran gözlüğü aramamız, şehrin gürültüsünün farkında olmamamız biraz zaman sonra aynı olan her şeye duyarsızlaştığımızı gösteriyor.

Plato Etkisinde Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Sullivan ve Thompson, Plato etkisini gruplara ayırıyor.

 

Açgözlü Algoritması: sürekli kısa vadede kazanç sağlayacak çözümleri tercih eder. Uzun vadede olan sonuçları pek önemsemeyiz. Bu algoritmayı aşabilmek için, geniş zaman diliminde yarar sağlayacak alternatifleri tercih etmeliyiz.

 

Yanlış Zamanlama: herkesin dikkat etmediği bir nokta var o da her durumun kendine özgü zamanlama ve ilerleme hızının var olması. Öğretilen şeylerin tersine, bazen çok çalışmak ya da çok fazla emek vermek bizi ödüllendirmeyebiliyor. Ara sıra akışına bırakmak gerekir.

 

Bağışıklık: daha önce hayat kurtaran stratejiler, bugün bir anlam ifade etmiyor olabilir. O yüzden bağışıklığın ilacı olarak hayatımıza değişiklik, farklı yaklaşımlar ve çeşitlilik sokmak gerekir.

 

Yanlış Bilgiler: değerlendirme sistemimizdeki hatalar bizi platoya doğru sürüklemeye başlar. Yaşamımızı sağlıklı yapmak için yediklerimize dikkat etmeli ve spor yapmalıyız. Amacımız her ne olursa olsun, hedefi doğru kararlaştırmak ve yol aldığımız gelişimi ölçeceğimizi bilmeliyiz.

 

Kaynak Akışı: ihtiyacımız olan kaynakların yok olması bize çıkılması zor bir yola sokar. Mesela paraya, deneyimli çalışanlara, zamana ihtiyaç duyabiliriz. Thompson ve Sulliyan, bu gibi durumlar karşısında ihtiyacımızın yerini alabilecek seçenekleri devreye sokmamızı tavsiye ediyorlar.

 

Dikkatin Dağılması: konsantrasyon ile odağımızın devamlı olarak kesintiye uğraması, hayatımızda zorlu mücadelelerimiz arasında bulunur. Buna müdahale etme zamanı geldiğini anlayabilmek için, ilk olarak problemin ilgimizi çekmesi lazım. Sulliyan ile Thompson, köklü yeteneğimiz üzerinde çalışmalar yapmamızı tavsiye ediyorlar.

 

Geciken Başarısızlık: birçok kişi yeteneklerinin sabit ve sınırlı olduğunu düşünürler. Dolayısıyla gelişime kapalıdırlar ve başarısızlığı hissetseler bile yüzleşmekten sürekli kaçarlar. Gelişime açık olan kişiler de hatalarından ders çıkarmayı bilirler. Ne kadar erken başarısız olsalar dahi, o kadar fazla kazançlı olduklarını bilirler.

 

Mükemmeliyetçilik: platoların en tehlikeli kusursuz olma tutkusu ve yeni olan başlangıçlarda önlerindeki en büyük duvardır. İyinin en büyük düşmanları arasında mükemmellik gelir. Bundan kurtulmanın yolu, atılacak olan ilk adıma ve sonra her seferinde bir sonraki adıma odaklanıp yola devam etmektir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.