1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Benlik Saygısı Nedir?

Kişisel Gelişim: Benlik Saygısı Nedir?

Kişisel Gelişim: Benlik Saygısı Nedir?

Benlik Saygısı Nedir?

 

Kişinin kendisini değerli, yeterli, başarılı hissetmesi, kendisini sevmesidir. Benlik saygısının çeşitli sebepleri bulunur. Bunlar arasında küçük yaşta duygusal, cinsel, fiziksel duygusal olarak ihmal ya da istismar edilmiş olarak sayılabiliyor. Düşük benliği iyileştirmenin birçok yolu bulunuyor. İlk olarak kendinizin tek olduğunu bilin ve bir tane daha bu dünyada sizden olmayacak. Bu yüzden en fazla kendinizi sevin ve hoşgörülü, iyi, anlayışlı davranın. Bu bahsedilenleri bencillik olarak düşünmeyin ve siz parladığınız sürece etrafınızı da aydınlatacağınızı unutmayın. Örneğin uçaklarda anons edilen olası bir aksilik sonucunda maskeyi önce kendinize sonra çocuğunuza takın denilir. Bunun nedeni siz nefes alamazsanız çocuğunuza da yardımcı olamazsınız.

 

Değişime Kendinizden Başlayın

Stefano D’Anna’nın bu konuyla alakalı olarak güzel bir sözü vardır; sizin kendi değişiminiz, bütün insanlığın başka bir şekle dönüşmesine neden olur. Dünyanın ve insanların değişmesini istiyorsanız, kendinizi iyileştirin demektedir. Bu yüzden ilk olarak işe kendinizden başlamalısınız ve kendinizi dönüştürün, değiştirin. Yalnızca birkaç dakikalığına gözlerinizi yumun ve olmayı düşündüğünüz insan olduğunuzu düşünün. Bunları bir kâğıda not edin ve saklayın, zaman geçtikten sonra onları gerçekleştirmek için mücadele edin. İnsanların sizi aşağı doğru çekmesine müsaade etmeyin. Enerjinizi, mutluluğunuzu alan ve sizi devamlı eleştiren insanlardan kaçının. Size enerji veren, farkındalık kazanmanızı sağlayan kişilerle vakit harcayın. Sizin yükselmeniz için yol gösteren kişilere dinleyin, onlara önem verin.

Geçmişi Unutup Geleceğe Bakın

Başkaları için vermiş olduğunuz şansı bu defa kendinize vermeyi deneyin. Esasen bunu en fazla siz hak ediyorsunuz ve geçmiş zamanda yaptığınız hatalar olabilir. İnsanların hepsi sonuçta hata yapar ve artık bu konuda kendinizi affedin ve bir şans daha verin. Geçmiş zamanı değiştirmemiz mümkün değil ancak, geçmişin size hissettirdiklerini değiştirmeniz mümkün. Sahip olduğunuz enerjiyi, olumsuz şeylere yönlendirmeyin ve değiştirebileceğiniz şeyler neler onlara yoğunlaşın. Yavaş yavaş bunlar için uğraşmalara başlayabilirsiniz. Kendi adınıza neleri yapabileceğinizi ya da neler yapmak istediğinizi belirleyin. Daha sonra yapmak için zaman kaybetmeyin. Mesela, yeni bir hobi edinmek isteyebilirsiniz buna niye hemen başlamıyorsunuz ki? Böylelikle sahip olduğunuz yeteneklere yenilerini eklemiş olursunuz ve farklı kişiler ile tanışma imkânı da yakalamış olacaksınız.

Her zaman başkaları yanınızda olmayacak ve bazen de yürüdüğünüz yolda yalnız kalacaksınız. Bu sizin hedeflerinize ulaşmanızda asla bir engel olmamalıdır. Sizin gücünüz tek başınıza hedeflerinize ulaşmanızda size yeterli gelecektir. Bu konu ile alakalı Sigmund Freud; güven ve gücü her dışarıda aradım. Fakat bunlar insanların içinden geliyor ve her daim orada olurlar. Siz kendinize her zaman yetersiniz ve yetmelisiniz de der. Dolayısıyla kendinizin farkında olun ve başarmak için zaman kaybetmeyin. Hedeflerinize inandıktan sonra yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. İnanmak, başarmanız konusunda size n büyük destektir ve yanınızda sizi destekleyen kişilerin bulunmasını sağlayın.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap