Kişisel Gelişim: Beyninizi Eğitmeniz Gerekir

Kişisel Gelişim: Beyninizi Eğitmeniz Gerekir

Beyninizi Eğitmeniz Gerekir

 

Maalesef ki beynimizin henüz tamamını kullanamıyoruz ancak bir iyi haber, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde bu oran sürekli artış gösteriyor. Fakat her şeyi teknoloji ve bilimden beklemek ne kadar doğru? Elbette ki doğru değil, beyin gelişimimize katkı sağlayabilmek için, bizlerin de yapması gereken hususlar vardır. Uzmanlara göre, güçlü bir beyin için beynin eğitilmesi gerekiyor. Beynin tamamının kullanılabilecek olması kulağınıza bilim kurgu gibi gelebilir. Tabi ki de şimdilik böyle bir şey mümkün değil. Fakat gelecekte bu söylenenlerin hepsi gerçeğe dönüşecek ve teknoloji ile bilimin sayesinde insanoğlu beyninin hepsini kullanabilecek. Peki o zamana gelene kadar bizler neler yapabiliriz?

Kişisel Gelişim: Beyninizi Eğitmeniz Gerekir

Massachusetts General Hospital’da çalışan personelin, çılgın yaşlılar olarak isimlendirdikleri 20’li yaşlardaki kişilerin beyin gücüne sahip olduğu 65 yaş ve üstü insanlarda çeşitli testler yapıldı. Lisa Feldman Barrett, çalışmanın yazar ortaklarından biridir. Yaptığı açıklamalarına göre, harika yaşlılar ile aynı yaşta olan normal insanların beyinleri arasında fark olup olmadığını araştırmaktı. Muazzam bir performans istiyorsanız beyninizin bazı alanlarını eğitmeniz gerekir. Bu konu ile ilgili çalışma yapan araştırmacılar bir fark keşfetti. Normal kişilerde bu şekilde bir anormallik yaşanmazken, süper yaşlıların beyinlerinin bazı kısımları daha kalın olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda kalınlaşmış olan bu kısımlar, çapraz bulmaca ve diğer beyin egzersizleri ile çalıştırdığımızı düşündüğümüz kısımlar gibi bilgi sürelerinden sorumlu olmuyordu. Enteresan olarak anti singular korteks ve insular korteks gibi çok güçlü duygular ile ilişkili kısımlar etki görmüştü.

 

Pes Etmeyin

Dolayısıyla dramatik, acıklı bir film seyrederken beyninizi geliştirebileceğiniz anlamı taşımıyor. Bunun için üzerinde çok fazla çalışmalar yapmanız gerekir. Beyninizi geliştirmeyi istiyorsanız, kendinizi bir alışkanlığınızdan vazgeçmeye hazır duruma getirmelisiniz. Mesela vazgeçmek gibi. Bu konuda yapılması gereken diğer bir şey de konfor bölgenizden uzaklaşın. Bunu yapmanız gerçekten marifet gerektirir ve her daim yeni zorlukları kabullenmek gerekir. İlk başlarda karşılaştığınız bu zorluklar kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Hatta hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ama fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorlamanız gerekir. Amerika Deniz Piyadelerinin bu konu hakkında söylemiş oldukları bir söz vardır. Ağrı vücudu bırakan güçsüzlüktür ve çabalarınızın iyi olmayan tarafı, ileri ki zamanlarda olumlu şeylere dönüşür. Bunun için daha çok disiplin, uyum başarısı ve güçlü bir beyin gerekmektedir. Bu size rahat gelen şeylere razı olmayın anlamına gelir. Keyifli bazı bulmaca oyunları, sizleri süper yaşlı yapmak için yeterli değildir. Örneğin bir müzik aleti ya da yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Şarkı söylemeyi, rol yapmayı veya dans etmesini deneyin. Yani biraz berbat hissetmek için mücadele etmelisiniz. Bu da işler zorlandığı anda pes etmeyin ve acıyı içinizde hissedene kadar devam edin. Yine devam edin, sürekli devam edin sonunda mutlaka ödülünü alacaksınız anlamına gelir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kişisel Gelişim: Başarının Önündeki Sorunlar

 

 

Kişisel Gelişim: Beyninizi Eğitmeniz Gerekir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ