1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Cesaret Nedir?

Kişisel Gelişim: Cesaret Nedir?

Kişisel Gelişim: Cesaret Nedir?

Başlıklar

Cesaret Nedir?

 

Cesaret, insanların istediğini yapabilmelerine olanak sağlar. Diğerlerinin başarı gösteremediği yerlerde vazgeçmeme duygusunu kazandırmaktadır. Ayrıca hayatınızda ulaşmış olduğunuz cesaret düzeyi, doyum düzeyinizi de belirlemeye yardımcı olur. Kendilerini kontrol etmede deneyimli olan insanlar çok fazla cesarete sahip olurlar. Dahası yaşamları boyunca harikalar yaratmalarına olanak tanır. Hayatınızdaki sınırları sadece siz belirlersiniz ve kendi sınırlarınızı kenara bıraktığınız anda mucizeleri keşfe çıkmış gibi olmanız mümkün. Kendinizi ve yaşamınızdaki bütün şartları kontrol etme deneyimine giden adımlar arasında bulunur. Kesinlikle elde edemeyeceğinizi düşündüğünüz her şeyi elde ettiğinizi görmüş olursunuz. Bu arada kendi potansiyelinizin de farkına varırsınız.

Dünya cesur olanları sever ve hayatınız boyunca yüksek düzeye bir defa çıktığınızda, ruhunuz bundan vazgeçmeyecektir. Vücudunuzu ve aklınızı her zaman geliştirin ve buna derhal başlamalısınız. Korktuğunuz şeyleri yapın, ruhunuzu daima besleyin. Mesela yağmurda yürüyüş yapın, sokaklarda şarkılar söyleyin ve bu yıkılmaz duvarları yıkmak için çabalayın. Hayatınızda yalnızca bir adım atın ve bir defa da olsa o adımı atın. Daha sonra ikinci adımı ne zaman atacağınızı düşünmeye başlayın. Sürekli yapmak isteyip de çok yaşlı, çok genç ya da çok fakir olduğunuzu düşünerek yapmayı ertelediğiniz her şeyi gerçekleştirmek için uğraşın. Dolu dolu ve enerjik yaşama hazırlanın ve asla pes etmeyin.

‘’Eğer hayat yalnızca sevinçle dolu olsaydı, hiçbir zaman cesur ve sabırlı olmayı bilemezdik’’ Helen Keller.

Zayıf noktalarını bulun ve korkularınızı aklınızda canavar haline gelmesine izin vermeden engelleyin. Neye cesaret edemiyorsunuz bunların hepsini belirleyin ve 1 kez mutlaka yapmayı deneyin. Kişiler ile iletişim kuramıyorsanız, bundan kurtulmak için mücadele edin ve insanların sizinle iletişim kurmaya cesaretleri olmasın. Eğer kendinizi yeteri kadar anlatamadığınızı düşünüyorsanız, bu düşüncelerinizi bir kenara bırakın. İzin verin onlar sizi anlamak için uğraşsın. Siz cesaretli olun ve yalnızca yapmanız gereken şey bu. Her zaman gözünüz zirvelerde olsun hayatın zor tarafları ile karşı karşıya kaldığınızda dağın tepesini hayal edin. Bu şekilde hiçbir sorun ne kadar büyük olursa olsun sizin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

Sizde daima dağın zirvelerine bakın ve bunu en çok korktuğunuz zamanda dahi yapın. Hiçbir şeye aldırış etmeyin. Mecbur olduğunuz zamanlarda nasıl tüm cesaretinizi toplayıp kullanabiliyorsanız bunu neden diğer zamanlarda da yapmak için çabalamıyorsunuz? Cesaret, bazen fitili ateşleyerek bizlerin ilerlememizi sağlar. Mesela hiç dil bilmeden yurt dışına çıkan insanlar ve orada başarılı bir şekilde dil öğrenenler buna iyi bir örnek oluşturur. Cesaretin kaynakları arasında yapılacak işi ve görevi bilmek geçer. İş ve görev hakkında yeterli bilgiye sahip olanlar, harekete geçmek için zaman kaybetmezler. Tam tersi olarak bilgi sahibi olmayan kişiler de kolayca harekete geçebilirler. Yeter ki cesaretiniz olsun ve kendinize güvenin. İş ve görevin ne kadar zor olduğunu bilmiyoruz o yüzden harekete geçmeliyiz.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap