1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Çocuğunuzun Yaratıcılığına Engel Olmayın

Kişisel Gelişim: Çocuğunuzun Yaratıcılığına Engel Olmayın

Kişisel Gelişim: Çocuğunuzun Yaratıcılığına Engel Olmayın

Çocuğunuzun Yaratıcılığına Engel Olmayın

İçgüdüsel bir unsur olan merak, yanlış adımlar atıldığı zaman körelmesine ve yok olmasına neden olabilir. Uzmanlar, aileleri merak duygusunun çocukluk zamanında önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Aileler her durumda çocuklarına gereksiz yardımlar yapmamalı.

 

Çocuğunuzun Merakını Canlı Tutmanın Yolları

Amerika’da yapılan bir araştırmada, okul öncesi çocukların önlerine bir oyuncak bırakıyorlar. Oyuncak kutu şeklinde ve yanlarında 2 tane kolu bulunuyor. Kollardan birini çektiğiniz takdirde, kutunun içinden ördek çıkıyor. Diğer kolu çekinde de kukla çıkıyor. Çocuklar 2 ayrı grup oluşturuyor. Birinci grupta olanlar bir kolu çekince ördeğin, diğer kolu çekince kuklanın çıktığını gösteriyorlar. Daha sonra odaya ikinci grup çocuklar geliyor. Araştırmacılar, 2 kolu da aynı anda çekiyor ve kukla ile ördek kutudan çıkıyor ama çocuklar hangi kolun hangisini çıkardığını bilmiyorlar.

Daha sonra 2 grup, oyuncaklar ile oynamaları için odada bırakılıyorlar. Çocuğunuz ya da siz hangi durumda daha fazla oynamayı düşünürdünüz? Oyuncak ile nasıl oynanacağını öğretildiğinde mi? Yoksa hangi kolun ne işe yaradığını bilmediğiniz de mi? Yapılan araştırmanın sonucuna göre, birinci grupta yer alan çocuklar oyuncakla daha az vakit geçiriyor. Nasıl oynanması gerektiğini bildikleri için fazla ilgilerini çekmemektedir. Ancak ikinci gruptakiler, daha uzun zaman oynuyorlar. Nedeni de karşılarında bilmedikleri bir şey var. Kendileri oynayarak hangi kolun ne işe yaradığını öğreniyorlar.

Yapılan araştırmalar, çocukların oyun oynarken aslında bir deney yaptıklarını söylüyor.

Yaratıcılıklarını Yok Etmeyin

Çocuğun keşfetmesine imkân vermemek, bilgileri hazır şekilde onlara vermek çocukların yaratıcı düşüncelerine engel oluyor.  Yapılan bir başka araştırmada, tekrar çocuklara bir oyuncak verilmiştir. Çocuklara, araştırmacı oyuncağı nasıl çalıştırmaları gerektiğini belirtmiş. Kolu çekme, ampulü sıkma gibi hareketleri doğru yapıldığı zaman müzik çalmaya başlıyormuş. Ancak araştırmacı, başka bir gruba da oyuncağı nasıl çalıştıracağını bilmediğini söylemiş. Uzun ve kısa olan yolları denemiş ve çocuklardan oyuncağı çalıştırmalarını talep etmiş.

Uzun yöntemi deneyen çocuklar, yeni yöntem denemek için uğraşmamış. Uzun ve kısa yöntemleri görenler, uzun olan yöntemi direkt pas geçmişler. Kısa yöntemi kullanarak oyuncağı çalıştırmayı başarmışlar. Çocukların mantığı, öğretmen kısa yöntemlerin işe yaradığını bilmiş olsaydı gösterirdi ancak, göstermediğine göre kısa yöntemi bulunmuyor. İki durumda da çocuklar yeni bir yöntem denemek için çaba göstermemiş.

Tüm bunlardan çıkan sonuca göre, çocuklara keşfetmeleri ve merak duygusunu ortaya çıkaracak alanlar sunabilmek. Böylece ilgilerini daha fazla çalıştırmaya başlıyorlar. Etkin bir şekilde öğrenmeye başlıyorlar. Dahası farlı yollar bulmalarına imkân tanımış oluyorlar. Mesela, çocuklar genelde oyuncakların kendisinden fazla kutularıyla oynamayı daha çok severler. Nedeni de kutu, çocukların istediği her şey olabilir ve hayal güçlerini ortaya çıkarır. Günümüzde artık birçok oyuncak, hayal güne yer bırakmamaktadır. Çocuklar ile empati kurmayı isterseniz örneğin, sonunu hiç bilmediğiniz bir filmi izlemek mi daha keyifli yoksa sonunu ilk başta bildiğiniz filmi izlemek mi?

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çocuk gelişimi için oyun ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.
    onların hayal dünyası biz yetişkinlerden çok daha büyük bence.