Kişisel Gelişim: Eleştiri Sanatı

Eleştiri Sanatı

 

Herhangi bir şey hakkında düşüncelerimizi ifade etmeden önce, o konu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Eğer bilgi sahibi olmazsanız her yaptığınız eleştiride hata payınız bulunur. Bir olay ile karşı karşıya kaldığınız durumda hemen karar vermeyin sabırlı olun. Bazen olayların arkasında çok farklı sebep ve sonuçlar olabiliyor. Eğer duygularınızı kontrol altına almayı başaramazsanız, ani kararlarınız size zarar sağlayabilir. Yapacağınız eleştiriler yalnızca kişinin hataları ile sınırlı olmalı ve kişiyi rencide ederek, aşağılayarak davranmak hoş değildir. Karşı tarafa eleştiri yapmadan önce özeleştiri yapın, kendisini hatasız gören insanlar sürekli karşı tarafta hata görmeyi görev sanır. Karşınızdakileri dinleyin, bu size peşin hükümlü olmadan hareket etmenizi sağlar.

Karşılaşmış olduğunuz benzer olaylar sebeplerinden dolayı farklı olabilir. Asla eleştiri sınırını aşmayın ve hiç kimseyi yargılar gibi eleştirmemelisiniz. Eleştiri yapmadan önce soru tekniği ile olayları anlamaya çalışın. Örneğin nasıl, neden, niçin, ne zaman gibi sorular sorup, aldığınız cevaplara göre eleştirinizi yapın. Konuşmak her daim anlaşılmak anlamına gelmez ve eleştiri yaparken tarafsız olmaya özen gösterin. Sürekli hatayı düzeltmeye yönelik adımlar atın ve eleştirildiğiniz zaman bunun boşuna yapılmadığını anlamaya çalışın. Ayrıca eleştirilerden kendinize fayda sağlamayı bilin ve zamansızca her şeyi eleştirenlerden olmayın. Bazen sorunlar eleştirilmeye gerek olmadan çözümlenebilir ve sebepsiz yere devamlı eleştiri yapmak normal olmaz. Dolayısıyla sürekli eleştirmek sizde saplantı yapabilir ve bundan kurtulmak da kolay olmayacağı gibi etrafınızdakilere de zarar verir.

 

Herkesin kendisine göre doğruları vardır ve başka birine sizin doğrularınız yanlış gelmesi olağan bir şeydir. Herkes birbiri ile aynı düşünceye sahip olmak zorunda değil ve olamazda. Eleştiri yapacağınız kişiyle yalnız kalmaya özen gösterin, başkalarının yanında yapılan eleştiri karşınızdaki kişinin hatasını düzeltmesini sağlamaz. Eleştiri yapmak da bir sanattır ve eğer bunu bilmiyorsanız öğrenmenin yollarını arayın. Eleştiri yaparken karşınızdaki kişinin sizi anladığından emin olun eğer emin değilseniz, teknik terimler kullanmayı bırakın. Eleştiri yaparken en sık karşılaşılan hatalardan biri de geçmiş merkezli yapılan yargılamalardır. Şimdi yaşanılan olay ile geçmişte yaşanılan olayı birleştirip, eleştiri yaptığınız kişiye yüklenmek doğru değildir.

Eleştiri yapmak kötülemek anlamına gelmez ve asla eleştirinin tartışma boyutuna gelmesine izin vermeyin. Herkesin bir hatası vardır, mükemmel kimse yoktur. Bu yüzden eleştiri yaparken karşınızdaki kişileri böyle değerlendirin, gerekirse empati kurmayı deneyin. Eleştiriyi kabul eden ve hatalarını anlayan kişiler bunu çok normal karşılar. Ancak eleştiri kabul etmeyenler var ise bu durumu normal karşılamalı ve özel nedenlerinin olabileceğini düşünmeniz gerekir. Her olayın görünen nedeni olmasına rağmen görünmeyen birçok nedeni de bulunur. Asla eleştirilerinizi biriktirmeyin o esnada hemen konuşmayı deneyin. Çünkü biriktikçe içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar ve zamanında konuşmak kısa zamanda kişilerin kendilerini düzeltmelerine olanak sağlar. Konuşma sırasında kelimeleri fazla uzatmayın eee, hııı gibi sesler çıkarmak karşınızdaki kişinin rahatsız olmasına neden olur. Genelde ilk 10 ile 15 saniye de ilk izlenim oluşmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.