1. Ana Sayfa
 2. KİŞİSEL GELİŞİM
 3. Kişisel Gelişim: Etkili İkna Etmek

Kişisel Gelişim: Etkili İkna Etmek

Kişisel Gelişim: Etkili İkna Etmek

Etkili İkna Etmek

 

İkna, kişilerin yetişme tarzı ile kendilerini geliştirme ve bazı dış etkenlere bağlı olarak değişir. Bazen kendiliğinden de gelişebilen ikna kabiliyeti, çalışmalar sonrasında da kazanılabilir. Bunun için birçok kitap ve kişisel gelişim kursları bulunur. Ayrıca bazı üniversitelerde bu konuyla ilgili olarak dersler de veriliyor. En etkili ikna yöntemi, kişiler arası sağlanan iletişimden kaynaklanır. İşte etkili ikna edebilmeniz için size birkaç öneriler;

 

 • Kadınları yüz yüze ikna etmek daha kolaydır. Erkekler için bu söz konusu değil, çünkü internet ortamında erkekler daha kolay ikna edilebiliyor.
 • Karşınızda olan kişiye dırdır ederek ikna edebilirsiniz. Bu konuda en başarılı çocuklardır, çünkü sürekli ağlayarak ailelerini rahatsız ediyorlar ve istedikleri şeye ulaşabiliyorlar.
 • İkna edici olmak için karşınızdaki kişinin yorgun olduğu zamanları seçin. İş hayatında beyin yorgunluğu olan kişileri, dinlenmiş kişilere oranla daha kolay ikna edersiniz.
 • Karşınızdaki kişi iki alternatif arasında tercih yapacaksa, kendi istediğiniz seçeneğe ikna edebilmek için diğer seçeneği kötülemeye gidin.
 • Taklit ederek de başarılı olmanız mümkün. Ancak insanları taklit kızdırır fakat bunu çok fazla belli etmeden yapmaya çalışın.
 • Öfke duygunuz ile karşınızda bulunan kişinin kendisini güçlü hissetmesine neden olursunuz. Bu şekilde gaza gelirler ve ikna etmek daha kolay bir hal alır.
 • Karşınızdaki kişiyle konuşurken yani, bildiğiniz gibi karasız ifadeler yerine daha net ve açıklayıcı cümleler seçin. Aksi taktirde bu cümleler ile kararsız olduğunuzu ve ikna yeteneğinizi kaybetmiş olursunuz.
 • İnsanları korkutan bilgi ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Mesela sigara paketlerinin üzerine kanser, ölüm gibi korku ifadelerine yer verirseniz, insanları ikna ederek sigara içmelerine engel olabilirsiniz.

İkna Etme Teknikleri

 1. Sınırlandırma Tekniği: kişilerin psikolojisini etkileyen en güçlü yöntemlerden birisidir. Mesela bir mağaza bazı ürünlerde indirim uygularsa bunu yalnızca 300 ürünle sınırlandırabilir. Müşteriler o ürünü bir daha o fiyata bulamayacaklarını düşünerek o fiyattan almaya karar verirler. Ürünleri sınırlı sayıda veya promosyonlar ile birleştirerek satabilirsiniz.

 

 1. Görüşmeler için Limitleme Yapımı: özellikle fiyat pazarlığında etkili bir yöntem olmaktadır. Mesela fiyat üzerinde anlaşmaya başladığınızda fiyatı en yüksekten tutarak başlamak, esnetme yapmanıza olanak tanır.

 

 1. Büyükten Küçük Ricaya Yönelim Tekniğinin Kullanımı: satış yapan kişi karşısındakinden gerçek olmayan bir ricada bulunur. Bu şekilde insanlar kendilerini sorumlu hisseder ve ricalarını yapmak zorunda olduklarını hissederler.

 

 1. Kapıya Ayak Koyma Tekniğinin Kullanımı: çok fazla başvurulan yöntemlerden biridir. Kişiye ilk önce uygun şeyleri satarak kendinize çekerek, daha sonra yüksek fiyatlı ürünleri pazarlayabilirsiniz. Daha önce sizden ürün almaları daha büyük talepleri de yerine getirecekleri anlamına gelir.

 

 1. Gerçekçi ve Olumlu Cümleler Kullanın: özellikle reklamcıların bu yönteme sık başvurduklarını söyleyebiliriz. Ürünlerinin tanıtımını yaparken tamamen doğal, yeni, en etkili gibi ifadeler kullanarak ikna kabiliyetlerini kullanırlar.

 

 1. Sosyal İhtiyaçlara Dokunma: televizyon ve radyolarda yayınlanan reklamlar buna en iyi örnek oluşturur. Reklamlarda yer alan ürünleri satın alan kişiler, reklamdakiler gibi olacaklarını düşünerek hemen satın alırlar.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap