1. Ana Sayfa
 2. KİŞİSEL GELİŞİM
 3. Kişisel Gelişim: Göz Teması ve Gizemleri

Kişisel Gelişim: Göz Teması ve Gizemleri

Kişisel Gelişim: Göz Teması ve Gizemleri

Göz Teması ve Gizemleri

 

Göz teması her zaman dikkat çeken konular arasında yerini almıştır. Kişiler konuşurken neden birbirlerine bakma ihtiyacı duyarlar? Gözler ruhumuzu temsil eder ve karşımızdaki kişinin gözlerine bakarak, neler hissettiğini anlayabiliriz. Dolayısıyla güneş gözlüğü kullanan kişiler ile iletişim kurarken rahatsızlık hissedebiliriz. Çünkü gözlerini tam olarak göremediğimizden dolayı ne hissettiklerini anlamamız kolay olmaz. Nasıl, nerede, ne zaman baktığımız iletişim kurarken çok önemlidir. Ayrıca karşımızda bulunan kişinin konuşurken gözlerine bakmanız, ona duyduğunuz saygıyı da ifade eder.

 

 

Göz Temasının Sağladığı Bazı Etkiler

 

 1. Öğretmenlerin okulda öğrencileri ile göz temasında bulunmaları, iletişimin kalıcı olması nedeni ile büyük önem taşır. Öğrencileri derse katılmalarını sağlamak için iyi bir yöntemdir.

 

 1. Arkadaşlar arasında göz temasının kurulması da pozitif etki yaratır. Sevgililer de bu temas sayesinde birbirlerine daha çok bakarak içlerindeki sevgiyi yansıtırlar.

 

 1. Karşınızdaki kişi ile konuşurken göz teması kurduğunuz takdirde, daha inandırıcı ve gerçekçi olmanızı sağlar. Mesela satıcılar bu özelliği iyi kullanmaktadır.

 

 1. Kişiler arasında iletişim sırasında bakışmalar, kısa olduğu zaman önemsiz bir iletişim olduğu anlamına gelir. Bakışlar insanlara çok fazla iyi veya kötü olarak mesajlar vermenizi sağlar.

Bakışlardaki Miktarın Etkileri

 

 • Kişilik: kendine fazlasıyla güven duyan kişiler, dışa doğru fazla dönük olurlar. Endişe taşıyan insanlara göre bakışları daha nettir.

 

 • Mesafe: iletişim kurduğumuz kişiye daha yakın durmanız halinde rahatsızlık hissini ortadan kaldırmış olursunuz. Eğer birbirinizden uzak durursanız, göz temasının etkileyiciliğinde azalma olur.

 

 • İş Birliği: kişiler birbirleriyle iş birliğine her daim hazır bulunurlar. Fakat kurulan göz temasının şekli ve miktarı tehdit olarak da algılanabilir.

 

 • Konuşmanın Konusu: kişiler karşısındaki kişiyle utanç verici ya da sıkıcı şeylerden bahsettikleri zaman gözlerini devamlı olarak kaçırırlar. İnsanlar sevdikleri konu üzerinde konuştukları an göz temasını sık kurdukları kanıtlanmıştır.

 

 • Kişilerarası İlişkiler: burada bakış şekli bazen ciddiyet bazen de tehdit ve samimiyet uyandırır.

 

 • Fiziksel Görünüm: fiziksel görünümü iyi olan kişiler asla bakışlarını kaçırma girişiminde bulunmazlar.

 

 • Dikkat: göz temasını en çok kullanan kişiler otostopçu, dilenci gibi insanlardır. Çünkü konuşmalarının etkisinin fazla olmasını istedikleri için göz teması ile karşılarındaki kişiyi etkilemeye çalışırlar.

 

 

İnsanlar bazen güneş gözlüğü kullanarak, bakışlarının ne anlama geldiklerinin anlaşılmasını istemezler. Mesela polis ve güvenlik görevlileri gözlük kullanarak nereye baktıklarının belli olmasını istemezler. Ayrıca suçlu kişiler ile göz teması kurmazlar. Çünkü suçlu kişiler farklı bakış yakaladıkları anda öfkelerini daha da arttırabilirler. Bazı kişiler de konuşurken gözlerini kapatma eylemi gösterirler. Bu da onların konuşmadan çok sıkıldığını ya da kendilerini fazlasıyla üstün gördükleri anlamına gelir. Böyle kişiler ile genelde bir iletişim kurmanız mümkün olamaz. İnsanların bakışları konuşma olmasa bile iletişim aracı olarak kabul edilir. Çünkü bakışlar hissettiğimiz duyguları yüzümüze vurur.

 


Yorum Yap

Yorum Yap