1. Ana Sayfa
 2. KİŞİSEL GELİŞİM
 3. Kişisel Gelişim: Güzel Konuşma

Kişisel Gelişim: Güzel Konuşma

Kişisel Gelişim: Güzel Konuşma

Güzel Konuşma

 

Etkili ve güzel konuşmada diksiyon diğer bir deyişle seslerin doğru çıkarılması büyük önem taşır. Dil bilimi (fonetik) seslerin çıkarılışını inceler, diksiyon da buna ilave olarak daha geniş bir kapsamda ses organlarının doğru sesleri çıkarabilmesi için eğitilmesiyle ilgilenir. Ülkemizde seslerin çıkarılması bölge ve yörelere göre farklılık gösterir. Fakat güzel seslendirmede daha fazla İstanbul ağzı dikkate alınmaktadır. Seslerin uygun bir şekilde çıkarılabilmesi için ses aletlerinin gırtlaktan başlayıp, dil, dudak, çene ve buruna kadar tüm aletlerin eğitilmesi icap eder. Alıştırmaları yaparken ses çıkışlarını netleştirmek gerekir. Heceleri netleştirerek seslendirmek için dudak tembelliğini yok etmek gerekir.

 

Güzel konuşma insanın karşısında bulunan kişi ve kişilere daha önceden planlanmış ya da planlanmamış olsun etkili bir şekilde iletişim kurmasına denir. Düşünce, dilek, istek ve duyguları doğru bir şekilde karşımızdakilere iletmektir. Ayrıca güzel konuşmak için yalnızca ağız değil birçok organ aynı anda kurallı olarak birlikte çalışır. Zihnimizin yardımı ile ağzımızı çalıştırırken diğer taraftan ellerimiz, kollarımız ve mimiklerimizle de ifadelerimizi doğru ve anlaşılır bir şekilde çalıştırmamız gerekir. Tüm bunları yapabilmek için yetenek ve çalışma yapmamız lazım. Burada güzel konuşma kursları devreye girerek, bütün ihtiyaçlarımızı karşılar. Ayrıca güzel konuşma herkes için aynı kibarlıkta konuşma anlamına gelmez. Muhatap aldığımız kişilere göre değişir ve nasıl, neyi, ne zaman söyleyecek olmamızı bilmemiz güzel konuşmanın bir parçası olmaktadır.

Güzel Konuşma Kuralları

 

 • Muhatap olduğunuz kişi veya kişilere önem verin ve saygılı olun, yücelmeyin. Ayrıca bu kişinin kendisine olan saygısının da bir parçasıdır.

 

 • Dinlemeyi öğrenin, siz karşı tarafı dinlemez iseniz, o da sizi dinlemez. Herkesin aynı anda konuşmaya çalışması gürültü ve ilgisiz bir ortam yaratır.

 

 • Samimi davranın sahtecilikten uzak durun. Söylediklerinize ilk önce siz inanmalısınız ve bu hal ve hareketlerinizden karşı tarafa yansımalıdır.

 

 • Konunuzu yere, zamana, muhataba uygun olarak seçin ve boş konuşmaktan vazgeçin. Söyleyecek sözünüz olmadığı zamanlar susmayı tercih edin. Düşüncelerin hepsini paylaşmayın ve söyleyeceğiniz cümleleri düşünüp öyle söyleyin.

 

 • Etrafınızdaki kişiler devamlı nasihat vermeyin. Eğer ki size fikriniz sorulursa uygun bir şekilde cevap verin.

 

 • Konuşurken tekrarlanan kelimeler ile konuşmak yerine kelime seçin ve doğru şekilde söyleyip üslubunuza dikkat edin. Kaba ve argo sözcüklerden kaçının.

 

 • Uzun cümle kurarken zorlanıyorsanız kısa cümleler ile karşılık verin.

 

 • Sesimiz kişiliğimizi yansıttığı için yorgunluk, dalgınlık, zayıflık, çekingenlik, korkaklık gibi durumları konuşmanıza yansıtmamaya çalışın.

 

 • Tek ses tonuyla konuşmak yerine gerektiği yerlerde ses tonunuzu değiştirip, vurgulamalar yapın.

 

 • Eğer bir sunum konuşması yapacaksanız, daha önceden hazırlıklarınızı yapın ve kısa dipnotlar hazırlayın.

 

 • Konuşma sırasında tek bir noktaya değil dinleyicilerin hepsiyle göz teması kurmaya çalışın.

 

 • Konuşma yaparken kendinize has yöntemler belirleyin ve gerektiği yerlerde fıkra, mecazlar, benzetmelerden faydalanabilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap