1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Hayata Mutlu Bakmak

Kişisel Gelişim: Hayata Mutlu Bakmak

Kişisel Gelişim: Hayata Mutlu Bakmak

Hayata Mutlu Bakmak

 

Yaşamımızın ne zaman zor bir hal alacağını bilemeyiz. Aniden iyi günlerimizi bir anda kötü günler alabilir. Kötü günlerimizi pozitif anlamda atlatabilmek için motivasyonumuzu her zaman yüksek tutmamız gerekir. İnsan psikolojisinin iyi günlerde olduğu gibi kötü günlerde de güçlü olmalıdır. Çünkü zor zamanları atlatmak ve sorunların üstesinden kolay gelebilmek için tek gereken şeydir. Herkesin kendine özgü zor günlerde motivasyonunu yükseltme için bir şekli bulunur. Bu yöntem bazen başarı gösterir bazen de göstermez. Hayata daha mutlu bakmak için birkaç yöntem şöyledir;

 

  1. Her Zaman Siyaha Değil Beyaza Adapte Olun: son günlerde hayata pozitif bakmayı öğreten birçok psikoloji kitapları satılmakta. Tüm bunların hareket noktası aynı; bardağın dolu tarafını görmek. Pozitif duygular üzerine konsantre olun ve şikâyet etmeyi bırakın. Yapılan araştırmalara göre mutluluğunuzun %40’ı hayata bakış ve tercihlerinizin sonucudur. Kendi kendinizi her daim iyi yönde motive edin.

 

  1. Elinizde Olanlar ile Mutlu Olun: moral anlamında çöküş yaşamak çok kolay bunun için sadece kaybettiğiniz psikolojinize girmeniz yeterli olur. O benden daha şanslı, onda var bende yok gibi düşünceler gerçekleşmediği sürece hiçbir işe yaramaz. Sadece bunlar birer zihin kirliliğidir ve hedef ve mutluluğunuza ulaşmanıza engel olur. Karşılaştırma yapmaktan vazgeçin onun yerine elinizdeki şeylerin kıymetini bilin. Her zaman şanslı olduğunuzu ve elinizde olanlar ile mutlu olmayı öğrenmelisiniz. Unutmayın ki sizin elinizde olan şeyler başkalarının hayallerinde vardır.

 

  1. İyi Bir Arkadaş: hayatınızda sizi ne para ne de başarı size mutluluk kazandırır. Yalnızca önemli olan çevrenizdeki kişiler ile olan ilişkilerinizdir çünkü, yalnız yaşayan kişilerde depresyon riski çok fazla bulunur. Değer verdiğiniz, sık ve düzenli olarak haberleştiğiniz, onlarla vakit geçirmekten keyif aldığınız arkadaşlarınız olmalı.

 

  1. Yaptığınız İşe Odaklanın: yaptığınız işe konsantre olduğunuz zaman sorunlarınızı geçici de olsa unutmuş olursunuz. Kendinize gerçekleştirmenizi istediğiniz hedefler koyun ve daha iyi bunu nasıl yapabilirim diye araştırın. İş ortamında akışı yakalamanız, daha verimli olmanıza yardımcı olur.

 

  1. Çılgınlar Gibi Eğlenin: yapılan araştırmalar sonucunda oyuncuların yalnızca performansının değil, iyimserliğinin de yüksek olduğunu gösterir. Oyun oynamayı bırakırsanız eğer, aklınız kurumaya başlar. Hayatı çok ciddiye aldığınız zaman değiştirebilme fırsatını elinizden kaybedersiniz. Yakın çevrenizle eğlenceli oyunlar oynayın kafanızı dağıtın.

 

  1. Temizlik Terapisi Uygulayın: kişisel koçlar, düzensiz yaşam ortamı, stres ve sinir yapar. Karmaşıklık zaman kaybetmenizi sağlar ve sabrınızı zorlar diye belirtiyorlar. Gereksiz olan tüm eşyaları saklamayı bırakın ve atın. Kötü anıları hatırlatmasına ve içinizi devamlı karartmasına engel olun.

 

  1. Yaşamınızda Yenilikler Getirin: gündelik mutluluklara alışırsanız eğer, kıymetini bilmezsiniz. Her daim aynı şeyleri yapmaktan vazgeçin ve sıradan şeyler yerine hayatınıza yenilikler katın. Mesela, işe arabayla değil de yaya olarak gidin, ev mobilyalarınızın yerini değiştirin gibi.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. kesinlikle moral bozmamak gerekiyor. hayata her zaman pozitif bakacaksın. zaten kaç günlük ömrümüz var ki? kafaya takmak yok yola devam 🙂