1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Liderlik Ne Gerektirir?

Kişisel Gelişim: Liderlik Ne Gerektirir?

Kişisel Gelişim: Liderlik Ne Gerektirir?

Liderlik Nasıl Olur? 

Ürün ve hizmet üretimi için çalışanları ve iş sürecini bir araya getirmeyi sağlayan, işletmeyi çalıştırma sorumluluğu bulunan kişilere yönetici denir. Liderlik ile yöneticilik birbirinden farlı kavramlardır ve çok sık karıştırılır.  Gelişim dönemi0 ile 21 yaş arasında davranış, eğitim ve hayal gücünün gelişme zamanıdır. Yetişkinlik dönemi olarak adlandırılan 21 ile 65 yaş aralığında ise, bu 3 özelliğin ortak noktası olan ustalık olgusu gelişir. Güçlenen özelliğinizi profesyonel yaşam için kullanılır ve hayal gücü ile davranış şekli, yöneticilik yapacak kişilerde farkındalık oluşturması için çok önemlidir.

Yönetici; hizmet ve ürün üretimi, gelişimi için gerekli olan sürecin, kişilerin uyumlu olarak bir araya getirilmesini sağlayan kişidir. Fakat çalışmaları boyunca, yenilikçilik ve geliştiricilik kuralları ile hareket eder. Kişiler üzerine konsantre olan, doğruluk ve dürüstlük ilkelerine güvenen kişiler yöneticilikten ziyade lider konumunda yer alırlar. Hiç bilgi sahibi olmadığı iş ya da projeye onay veren kişiler, daha sonra o proje için her ayrıntıyı araştırıp öğrenen kişiler, şimdilerde Fortuna 1000’de yer alan şirketlerde bulunuyor. Ticari ilişkilerden ziyade, bireysel ve sosyal ilişkilere ekip liderleri çok daha önem verir. Şirket içi olgusunu heyecan ve istekle girişimcilik olgusu oluştururlar. Liderler, var olan nesilden çok geleceği ve sürekliliği hedef alırlar. Yenilikçi düşünceleri ile profesyonel bir bakış açısıyla kararlar alırlar. Kararları uygulayabilen ben yerine biz demeyi başarabilen insanlar, her alanda dikkat çekmeyi bilirler. Profesyonel yönetilen şirketler ile vakıflarda liderlik sıfatına daha fazla önem veriliyor olsa bile, aile şirketlerinde de bu kriterlerde kişileri görmemiz çok mümkün değildir.

 

Ekip Liderleri Ne İstiyor?

Çalışmalarından keyif alan ve motive ekip liderleri, araştırmalar yaparak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kişiler sosyal ilişkilerinde de diğerlerine oranla çok daha fazla başarı gösterirler. Sosyal ilişkiler sonucu edinilen arkadaşlıkların, belli bir zaman geçtikten sonra ortak bir noktada buluşması dünya çapında şirketlerin aradığı en büyük özellikler arasındadır. Birçok çokuluslu şirketler, yöneticilerine zorunlu kıldığı nitelik, sosyal ilişkiler olduğu ve gelişim ile sürdürülebilirlik anlamında büyük önem arz ediyor. Sadece profesyonel çalışmalara ve ilişkilere değil sosyal ilişkilere de yeterli önemi veren liderler, hayallerini hayata geçirebilirler. Bu ilişkiler sayesinde öğrenmiş oldukları değerleri geliştirip, bu değerler sayesinde zenginleşmekle kendilerini tatmin ederler. Yalnızca kendi gelişimlerine değil, ekip gelişimlerine de büyük önem verirler. Gerekli olan sosyal ortamları ekipleri için de organize ederler. Onların gelişmesi için her yolu denerler.

Lider olmak bazı kişilere basit gibi görünse de sorumlulukları oldukça fazla ve zor bir iştir. Herkesi aynı anda koordine edebilmek ve her şeyin yolunda gitmesi için mücadele vermek hiç de basit değildir. Bir liderde olması gereken bütün özellikleri bulunduran kişiler yalnızca lider olabilir.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap