Kişisel Gelişim: Öğrenmeyi Kolaylaştıran Formüller

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Formüller

 

Aileler, çocuklarının öğrenmesi konusunda bazı kolay yollar aramaya başladılar. Tabi ki çocukların yeni şeyleri öğrenmeleri bazen kolay olmuyor. Bunu eğlenceli ve basit hale getirmeniz gerekebilir. Aileler, çocuklarının yeni bilgiler edinmesini kolaylaştırmada yapması gereken yöntemler şöyledir;

 

 • Kitap Okuma Saatleri Oluşturun: çocuğunuzun sevdiği kitapları beraber okuma planı yapın. Bu planda hangi kitabın, hangi gün ve kaç sayfa okunacağını belirleyin. Dolayısıyla çocuğunuz bu alanda hedef belirlemiş olacak. Her seferinde bu hedefin ilerisine geçmek için uğraşacaktır. Böylece çocuğunuzun özgüveni gelişir ve ona kitap okuma alışkanlığı edindirmiş olursunuz.

 

 • Kendi Planınızı Onunla Paylaşın: çocuğunuzun planlı hayatı olmasını istiyorsanız, ilk önce bunu kendiniz yapın. Çocuklar bu konuda da ailelerini örnek alırlar ve planlarınız olduğunu, buna uymak için mücadele ettiğinizi ona gösterin. Örneğin onunla kitap okuma, ders çalışma gibi planlar yapabilirsiniz.

 

 • Sorunları ile Yakından İlgilenin: çocuğunuzun okulda herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için, belli aralıklar ile öğretmenleri ile görüşmeler yapın. Eğer sorun varsa, öğretmeni ile birlikte sorunu ortadan kaldırmayı planlayın. Müdahale edildiği halde sorun devam ediyorsa, çocuğunuzun öğrenme gibi problemleri olabilir. Bunun için uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

 

 • Rahatlama Yöntemleri Öğretin: çocuğunuz sınav gibi durumlarda panik yaşayabilir. Bu konuda size şikâyet ediyorsa, rahatlama tekniklerini öğrenmesini sağlayın. Mesela doğru nefes almak, derin nefes almak gibi. Çocuğunuz kendisini gergin hissettiği zamanlarda, uygulaması için onu motive edin.

 

 • Sınavlar Konusunda Kendisine Güvenmesini Sağlayın: bazı çocuklar, sınava hazırlanırken fazlasıyla itina gösterirler. Ancak yine de kendilerini sınava hazır hissetmezler ve böyle durumlarda çocuğun kendine güven hissedememesidir. Güveninin güçlendirmek için, çocuğunuzun sınav ve dersler konusunda gösterdiği çabayı takdir etmek gelir. Her zaman başarılı olduğunun vurgusu yapılmalı ve ayrıca rahatlaması için evde ufak sınav denemeleri yapılabilir. Böylece kendine olan güveni artar.

 

 • Çocuğunuzu Araştırma Konusunda Yönlendirin: herhangi bir ders ile ilgili konuyu çalışmadan önce, o konuyla alakalı araştırmalar yapmasını belirtin. Ardından konuyu daha iyi anlayabilesi için kendisine sorular sormasını söyleyin. Verdiği cevapları tekrar etmesini söyleyin, araştırma yapan çocuklar her zaman başarılı olurlar.

 

 • Televizyon İzleme Konusunda Kararlı Olun: çocuğunuzun belirli günlerde ve saatlerde televizyonu ne kadar izleyeceğini kararlaştırın. Müsait olan zamanlarda yeniden izletmek için kayıt yapabilirsiniz. Aileler, çocukları ile beraber televizyon izlediklerinde çocuklar ekranda gördüklerinden sağlıklı biçimde yararlanmasında etkili olur. Ayrıca olumsuz etkilenmelerden de çocuğunuzu korumuş olursunuz. Televizyon izlemediğiniz zamanlarda beraber aktiviteler yapın. Böylece çocuğunuzun televizyona bağımlı olmasının önüne geçebilirsiniz.

 

 • Beraber Öğretici Oyunlar Oynayın: boş vakitlerde çocuğunuzun düşünmesini tetiklemek için birlikte eğitici oyunlar oynayın. Mesela, bazı eşyalara soru sormak, geçen arabaları saymak gibi aktiviteler yapın. Çocuğunu en iyi tanıyan kişiler ailesidir. Bu yüzden çocuğunuz ne yapmaktan keyif alıyorsa onu yapın. Eğitici oyunlar çocuğunuzun kelime dağarcığının gelişmesinde büyük önem taşır.

 

1 yorum
 1. Gül diyor

  Söylediğiniz bütün taktikleri tek tek harfi harfine uygulayacağım.Kişisel gelişim hakkında gayet başarılı bir makale olmuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.