1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Stresinizi Azaltacak Yöntemler

Kişisel Gelişim: Stresinizi Azaltacak Yöntemler

Kişisel Gelişim: Stresinizi Azaltacak Yöntemler

Stresinizi Azaltacak Yöntemler

Şehir hayatının getirmiş olduğu yoğun stres, herkesin etkilerini çok hissettiği gerçektir. Belli zamanlarda ortaya çıkan stres ile baş etmemiz aslında mümkündür. Bunun için yapmanız gereken bazı yöntemler şu şekildedir;

 

Etkili Rahatlama Teknikleri

Stres ile başa çıkmada dinlenmenin rolü çok büyüktür. Ancak her zaman her kişide aynı etkileri göstermeyebilir. Bilimsel araştırmalar sonucunda bazı rahatlama ve gevşeme hareketlerinin stresi azaltmada etkisi oluğu ortaya çıktı. Stresli olduğunuz durumlarda bu yöntemleri öğrenip uygulamanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, mümkünse eğer 30 dakika sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yere gidin. Hatta telefonunuzu da kapatın ve biraz kendiniz ile baş başa kalın.

Çünkü vücudunuzu rahatlatmanız zihninizi de rahatlatmanızı sağlar. Rahatlama yöntemlerinden size uygun olanı seçip, bedeninize ve düşüncelerinize odaklanabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri, deneyimli kişilerden öğrenerek yapmanız daha iyi olur. Hem doğru yaparsınız hem de olumsuz sonuçların önüne geçmiş olursunuz.

Kas Gevşemesi

Kas gevşemesi, engel olunamayan düşünceler, konsantrasyon problemleri, zihinsel gerginlikler gibi sorunlarda etkili bir tekniktir. Doğru yapıldığı zaman vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen kasılma ve gevşemelere farkındalığı yaratır. Bunu yapmadan önce, geçmişte kas problemleri yaşadıysanız doktora danışmanız gerekebilir. Karın bölgesinden alınan nefes, daima en çok önerilen yöntemlerden biridir. Önce kaslar kasılır daha sonra nefesle beraber gevşemesi sağlanır. Ardından bütün vücut nefes alıp verilerek gevşetilir. Fakat kasma esnasında çok fazla zorlama yapmamalısınız.

 

Derin Nefes Meditasyonu

Adapte olup derin nefes alınarak yapılan bir tekniktir. Her yerde bu uygulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Kaygılarınızı kontrol altına almanızı sağlar ve derin nefes alma tekniğinde de kullanılmaktadır. Karından derin bir nefes alınarak, bedene temiz havanın girmesini sağlar. Böylece kaygılarınızın azalmasına yardımcı olur. Bu işlemi uygularken, sırtınız düz bir şekilde oturmak, bir elinizi göğsünüze diğer elinizi de karnınızın üstüne koyarak yapılır. Derin nefes alıp yavaşça verilerek yapılır. Karından alınan nefes sayesinde, sinir sistemi rahatlama başlar ve burada size yardımcı olmayan kötü düşüncelerden uzak durmanız ve rahatlayıcı şeylere odaklanmanız gerekir. Önemli olan egzersizin sık aralıklar ile yapılmasıdır.

 

Ritmik Egzersiz

Koşmak, yürümek, bisiklete binmek gibi aktiviteler stres ile baş etmenize yardımcı olur. Bu hareketleri yaptığınız esnada nefesinize odaklanır ve başka düşüncelerden uzak durmuş olursunuz. Burada size en uygun olan egzersizi bulmanız, sağlık durumunuz ve yaşam stilinize bağlıdır. Gerekirse uzman eşliğinde de yardım almanız mümkündür. Egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirip, bunun için zaman ayırmak devamlılığı için önemlidir. Bu egzersizleri bulunduğunuz her yerde yapabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Hayatta kalabilmek için stres gereklidir ancak, sinir sistemimizin dengesini bozmaya başladığı zaman kötü boyutlara ulaşır. Dolayısıyla yaşam kaliteniz bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Stresi hayatımızdan kaldırmamız neredeyse imkansızdır ancak, gevşeme teknikleri ile rahatlayabiliriz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Spor yapmak çok işe yarıyor stress atmada etkili yöntem

  2. Stressiz yaşamak için şehirden uzaklaşmak lazım

  3. Stresten saçlarım dökülmeye başladı artık spora felan başlamayı düşünüyorum.

  4. Fitness a başaldım. Stres atmak için birebir insanı rahatlatıyor.