Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Tükenmişlik, fazla çalışmaktan ya da çok fazla strese maruz kalmaktan dolayı kaynaklanır. Fakat tükenmişlik sendromunda herkese uyacak bir formül bulunmuyor. Çünkü, direkt olarak kişilerin alışkanlıkları ve olaylara bakış açıları dikkate alınarak değerlendirilmesi yapılmalıdır. Birçok kişiyi günde 100 e-mail cevaplama düşüncesi bunaltmaz. Çünkü kimileri yüksek seviyede çalışma baskılarına karşı dayanıklıdır. Herkese uygun tükenmişlik sendromu bulunmadığı için bazıları morali bozuk olunca yemek yer, bazıları da sürekli uyumak ister. Tükenmişlik sendromundan kurtulmanın yolları şöyledir;

  • Hayır Demeyi Öğrenin: her şeye evet cevabı vermeniz, tabağınıza yeni bir şey daha eklenmesine neden olur. Böylece sizden ve enerjinizden daha çok şeyler almasına izin vermiş olursunuz. Gerektiği zaman hayır demeyi öğrenin. Aşırı derecede bilgi ve iş yüklendiğiniz zaman stresiniz fazlasıyla artmış olur.

 

  • Çok Fazla Motive Olmak için Ara Verin: tükenmiş durumdayken, pozitif kalmak için yorgunsunuzdur ve bu yüzden negatif düşünceler içinde olabilirsiniz. Normal bir durumdur, çok fazla üstelemeyin ve biraz her şeyden uzaklaşmayı deneyin. Örneğin, bulunduğunuz yerden kalkıp biraz nefes alıp vermeye odaklanın. Olumsuz hisler daha sonra azalmaya başlayacaktır eğer tam tersi olsa bile, başarıya yaklaşmış olacaksınız.

 

  • Hastalığı Tedavi Edin: neden tükendiğinize dair sebepleri araştırın ve sonuca ulaşmaya çalışın. Bu belirtilere fazla tepki vermeyin, yakınmak yerine bunu normal olarak görmeye çalışın. Mesela kendi kendinize sorular sorun aksilikten önce ne oldu? Bu durumu ne etkiliyor?

 

  • Biraz Mola: programlama yaparken, iyi düşünebilmek için zamanınızı bölün. Birkaç saat kahve içmek, yürüyüş yapmak için kendinize vakit ayırın. Zihninizin karmaşasından kaçabilmek için derin düşünmekten iyi çare bulunmaz.

 

  • Mükemmel Olmayı Bırakın: kendinize uygun sınırlar koyun ve onlara bağlı kalmaya çalışın. İşleri her seferinde en yüksek düzeye çıkarmak ve çalışmanızın dışındaki işleri de tıkıştırmaya çalışmak sizin yorulmanıza neden olur. Devamlı olarak zor şartlarda çalışmak için aklınızdan, iyiliğinizden, ilişkilerinizden ödün vermeniz doğru olmaz. Mesela bu iş bitene kadar çalışacağım daha sonra, yemek yiyeceğim gibi. Üretken kariyer için, düzenli uyku, egzersiz gibi şeyler gerekir.

 

  • Devamlı Gelişiminizi Takip Edin: kendinize orta vadede hedefler koyun ve bunların neresinde olduğunuzu belli aralıklar ile takibini yapın. İşinizin erken zamanlarında gelecek olan negatif geri bildirimlerin, enerjinizi düşürmesine imkân vermeyin. Çünkü yapılan eleştirilerin büyük kısmı yapıcı değildir. Planlarınızın gerisinde kaldığınızı düşünüyorsanız eğer, nedenlerini araştırıp çözüm arayın.

 

  • Gelecek İçin Olumsuz Düşünmeyin: daha gerçekleşmemiş olan bir gelecek ile uğraşıyorsanız, hatta en kötü sonuçları düşünüyorsanız kesinlikle o işi başarmakta zorlanırsınız. Şu ana odaklanın ve bir işi tek seferde yapmanız size yorucu gelebilir. Çünkü dinlenmek için fazla zamanınız olmaz. İşlerinizi teslim tarihine kadar birkaç parçaya bölmeniz, o projenin üstesinden gelmeniz için size olanak tanır.