1. Ana Sayfa
 2. KİŞİSEL GELİŞİM
 3. Kişisel Gelişim: Tutumluluk ve Cimrilik

Kişisel Gelişim: Tutumluluk ve Cimrilik

Kişisel Gelişim: Tutumluluk ve Cimrilik

Tutumluluk ve Cimrilik

Birbirlerinden ince çizgiler ile ayrıldıkları düşünülen ama aslında aralarında büyük farklar olan kavramlardır.

 

Cimri Her şeyi Elde Etmek İster, Tutumlu Bilinçli Şekilde Sahip Olur

Cimriler her şeyi elde edebilmek için çaba harcar. Ancak tutumlular yalnızca ihtiyacı olan şeyleri satın alırlar. Mesela, açık büfeden bazı insanlar tabağını tıka basa doldurarak ayrılırlar. Onu bitiremeyeceğini bilirler ama aç gözlü olmalarına engel olamazlar. Karınlarını doldururlar ama onlar doymak bilmez ve açlıklarını böyle gidermeye çalışmaktadırlar. Tutumlular da yiyecekleri kadar yemeği alırlar. Cimriler gibi karnı patlayana kadar yemek için uğraşmazlar. Yani 1 tane yeterken 4 tane almaya çalışanlara cimri, 1 alıp da yetinenler tutumlu olarak adlandırılır.

Cimri için Öncelik Paradır, Tutumlu içinde Tam Tersi

Cimri olan kişiler etrafındakilere hiçbir şey ısmarlamazlar. Paralarını herkesten kıskanırlar ve hatta onlara göre paylaşmak diye bir şey yoktur demek doğrudur. Kendileri paylaşmamasına rağmen, başkalarının cömertliğinden faydalanırlar. Bu yüzden çevresi tarafından cimriler fazla sevilmez. Ancak tutumlular, paranın amaç değil araç olduğunu bilirler. Paralarını etrafa boş yere dağıtmazlar ama yeri geldiği zaman harcamayı da iyi bilirler. Örneğin, ihtiyaçları olunca ellerini ceplerine atarlar. Fakat bu konuda gerekli araştırmayı yapıp, en uygun ve kaliteli olanı tercih ederler. Deneyimler, seyahat ve benzeri şeyler için para harcamaktan kaçmazlar. Onlar parayla deneyim kazanmanın mutluluğu getirdiğinin farkındadırlar.

 

Cimri Tok Evin Aç Kedisidir, Tutumlu ise Yoklukta Dahi Minnet Eder

Cimri insanlar ne kadar fazla şeye sahip olsalar dahi elindekilerle doymak nedir bilmezler. Tıpkı fazla mal göz çıkarmaz mantığı ile yola çıkarlar. Bir evi varsa bir tane daha almaya çalışırlar. Birden çok şeyi olanları kıskanırlar ve onlarda da olsun isterler. Ayrıca ne kadar fazla olursa olsun şükretmeyi bilmezler be bu yüzden hayattan keyif alma duygusunu bilmezler. Tutumlular ellerindeki şeylerin kıymetini bilir, açgözlü gibi davranmazlar. Çok paralar kazanamasalar da kendilerine yetecek kadar kazandıkları zaman şükretmesini bilirler. Aza kanaat etmeyi bildikleri için, huzurlu yaşamayı bilirler.

 

Cimri Kaybeder, Tutumlu Kazanır

Aslında cimri olan kişiler bu huyları ile kazandıklarını düşünürken aslında devamlı kaybettiklerinin farkında değildirler. Arkadaşına çay ısmarlamaz, çocuğuna harçlık vermez, eşini yemeğe götürmez, eşyasını paylaşmaz bu şekilde kazandığını düşünür. Halbuki cimri, böyle davranarak arkadaşlıktan, mutluluktan, eğlenceden kendi hayatını çalıyor. Bu yüzden cimriler hep kaybeden tarafta yer alırlar.

Tutumlu kişiler bilinçli harcama yaptıkları için, kazanan taraftırlar. Hiçbir zaman ucuza kaçmaz ve parasını da çöpe atmazlar. Gerekli ile gereksiz harcama arasındaki farkları iyi bilmektedirler. Tutumlular mal ve mülkün bir yere kadar önemli olduğunu bilirler. Hayatlarını buna göre devam ettirirler. Çok fazla kazanmasalar dahi, paylaşmayı bilen tutumlu kişiler ile çok kazanıp hiç paylaşmayan cimri kişiler arasındaki fark, birinin her açıdan kazanması diğerinin de her açıdan kaybetmesidir.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 9 ay önce

  Bi Kayseri’li olarak yorum atıyorum.Herkes bize cimri der.Ama biz Kayseri’li olarak cimrilikle alâkamız yoktur.Birazcık fazla tutumluyuz.Parayı çar çur etmek yerine güzel yerlere harcayıp paranın katlanmasını yapıyoruz.Yani kısaca tutumluyuz.

 2. 3 ay önce

  Some truly good content on this internet site, thank you for contribution. “When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.

 3. Tutumlulukla cimrilik arasında çok ince bir çizgi var bence,
  insanlar bunu yanlış anlıyor genelde.
  bazen tutumlu insana cimri bazen de cimri insana tutumlu yakıştırması yapıyorlar…