Kişisel Gelişim: Utangaçlık

Utangaçlık

 

Yeni girdiğiniz bir ortamda, kendinizi tanıtmanız istendiğinde sesiniz titreyip yüzünüz de kızarmalar oluyor mu? Bu özelliklerinizi bilmenizden ötürü kalabalık ortamlarda konuşmanızı gerektirecek durumlardan uzak durmaya mı çalışıyorsunuz? Durum bu şekildeyse, sizde utangaçlık hastalığı vardır. Halk arasında çok yoğun görülen bu durum karşısında, kendinizi koruyacak bazı önlemler de almışsınızdır. Eğer ki bir çözüm yolu bulamadıysanız izlemeniz gereken yollar vardır.

 

Utangaçlıktan Kurtulmanın Yolları

Bu konuda insanların en fazla başvurdukları yollardan birisi alkol tüketimidir. Bazı insanlar utangaçlığını alkol ile yok etmeye çalışırlar. Bu alanda yapılan araştırmalara göre aşırı utangaç olan kişilerde, utangaç olmayanlara göre 2 kat fazla alkol kullandığı tespit edilmiştir. Diğer bir yöntem de uyuşturucu maddelerinin kullanımıdır. Utangaç kişilerin yaklaşık olarak %15’i, hayatlarında en az 1 defa uyuşturucu madde kullanımına meyilli olabiliyor. Son yöntem ise, utangaçlığa neden olan toplumsal etkinlikleri dışlayan yaşam tarzı geliştirmektir. Okul ve iş hayatında kendini göstermek yerine geride durmayı tercih etmek, kolay ve fazla göze batmayan işlere doğru yönelmek utangaç insanların yaptığı taktiklerdendir. Fakat bu yöntemlerin hepsi de hafife alınmayacak bireysel kayıplara neden olabiliyor.

Madde bağımlılığı ve alkolizmin sebep olduğu problemler herkes tarafından iyi bilinmekte. Toplumsal etkinliklerden uzak durmaya yönelik yaşam tarzının sonucu ise, mesleki başarı, yalnızlık ve düşük toplumsallıktır. Böyle kişiler topluma göre daha az eğitim görüyor, daha az para kazanıyor ve karşı cinsten uzak durmaları nedeni ile evlenemiyorlar. Ayrıca bu kişilerin %30’a yakın bir kısmı hiç evlenmiyor ve tek başına yaşamayı tercih ediyor.

Utangaçlığın Tedavisi

Şayet problem sadece topluluk önünde konuşmaksa, genelde kişiyi birkaç saatliğine utangaçlık duygusunun bedensel belirtilerinden kurtaran ilaçlar kullanılmakta. Bu ilaçlar yaşanılan içsel karmaşayı, kalp çarpıntısını, ses titremesini ve yüz kızarması gibi vücudun dışına vuran sinirsel sistemi yok ediyor. Bu ilaçların sahne sanatçıları tarafından çok fazla tercih edildiği biliniyor. Daha uzun süreli rahatlama içinde, beyindeki sinirsel iletimi sağlayan maddeler üstünde etki gösteren ilaçlar tercih ediliyor. Utangaçlık hastalığı yaşayan kişilerin %70’inde bu ilaçların yardımcı olduğu ve düzelme sağladığı belirtiliyor. İlacın yanında psikoterapi teknikleri de uygulanırsa iyileşme süreci daha da azalıyor.

 

Utangaçlığı Sona Erdiren İlaç

İngiltere’de piyasaya çıkan yeni bir hap, utangaçlık gibi duyguları yok ediyor ve kişilerin güvenini arttırıyor. İlaç sayesinde güven duygusu kazandırıyor ve mutluluk hissi duymalarını sağlıyor. Böylece insanlar kendilerini ifade ederken sıkılmıyorlar ve rahat ilişki kurabiliyorlar. Klinik vaka derecesinde olan hastalar üzerinde yapılan testlerde Seoxat hapının başarılı olduğu duyuruldu. Dr. Goss, mucize gibi olan bu hapın yaklaşık 3 milyon utangaç insanın yaşadığı İngiltere’de, 1 milyar dolarlık talebe neden olacağını tahmin ettiklerini belirtti. İlaç Bristol ve Southampton Üniversiteleri tarafından geliştirildi ve Smith Kline Beecham firması tarafından pazarlanıyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.