1. Ana Sayfa
  2. KİŞİSEL GELİŞİM
  3. Kişisel Gelişim: Üzülmenin Yararları da Var

Kişisel Gelişim: Üzülmenin Yararları da Var

Kişisel Gelişim: Üzülmenin Yararları da Var

Üzülmenin Yararları da Var

Üzüntü pek istenmeyen bir şeydir ve hatta hiç olmasın isteniyor. Olumlu düşünmenin ve davranmanın faydaları anlatılsa da üzüntü de hayatımızın bir parçasını oluşturur. Ayrıca, üzüntünün yararlı olduğu zamanlar da vardır.  İnsanların üzüntüden uzak durması veya kesinlikle yok edilmesi gereken sorunlu bir duygu olarak adlandırılır. İşte üzüntünün sağladığı yaralar;

 

Hafızanızı Güçlendirebilir

Ruh haliniz mutlu iken, etrafınızda tesadüfen gördüğünüz şeylerle alakalı olarak dikkatinizi vermenizi azaltır. Daha sonra onlarla ilgili olan detayları hatırlamanızı da zayıflatabiliyor. Ancak, sıkıntılı bir ruh hali içindeyseniz bunu arttırır. Çünkü kötü ruh halinde olanlar, iyi ruh halinde olanlara göre gördüklerini daha iyi hatırlıyorlar.

Motivasyonunuzun Artmasına Yardımcı Olabilir

Mutluluk hissinin her daim devam etmesini istiyoruz. Çünkü bizlere her şey yolunda mesajı verir ve bir şeyi değiştirmek istediğimizde az çaba harcamamız yeterlidir. Diğer taraftan üzüntü hissi, etrafımızda bulunan zorluklar ile daha fazla mücadele etmemiz gerektiği sinyalini verir. Ardından daha çok motive olmaya yönlendirir ve durumu toparlayabilmek için daha çok çaba harcamamızı sağlar. Dolayısıyla, çaba sarf edilmesi gereken zorlu işlerde mutsuz ruh hali olanlar azmini arttırır, mutlu ruh hali tam aksi etki yapar. Bunun sebebi mutlu ruh halindeyken, motivasyon daha azdır ve her şey yolunda olduğu için relax davranılır.

 

İletişim Kurulmasını Sağlar

Mutlu olan insanlar, daha çok öz güvenli, iddialı, yetenekli iletişim kurarlar. Çok fazla tebessüm ederler ve üzgün kişilere oranla daha sempatik olarak tanınırlar. Ayrıca daha dikkatli, az iddialı, daha özenli iletişim şeklinin gerektiği zamanlarda, üzgün ruh hali daha fazla iş görebilir. Yapılan deneyler sonucunda, üzgün ruh halinde olan kişiler daha çok ikna edicidir. Konuştuklarını savunmak için daha etkili yöntemler kullanırlar ve pozitif ruh halinde olanlara kıyasla ikna etme konusunda daha iyidirler. Üzgün ruh halinde olanlar adil olma konusunda da başarılıdır.

Muhakeme Gücünü Arttırır

İnsanlar, sosyal ilişkilerinde başkalarının davranışlarını anlayabilmek için sosyal işaretleri okumayı dener. Maalesef, insanların yaptığı bu çıkarımlar sahip olduğumuz ön yargılar nedeni ile yanlış olma ihtimali çok fazladır. Yapılan araştırmalar, insanlar mutluyken ön yargılarına göre sosyal çıkarım yapma da daha yüksektirler. Ayrıca mutlu ruh hali, kişilere tanıdık gelen her şeyi doğru görme eğilimini arttırıyor. Tam tersine üzgün ruh hali de tanıdık gelen şeyleri, doğru görme eğilimini azaltıyor. Üzgün ruh hali olanlar mantıksal hataları daha az yaparlar ve tanık oldukları olayları anlatmada daha az hata yapmaktadırlar.

 

Depresyonda Olduğunuz Anlamına Gelmez

Mesela, çok sevdiği birini kaybeden kişi ancak pozitif bakış açısına sahip ise, bu durumun geçeceğini ve üzüntünün normal olduğunu kabullenir. Negatif odaklı kişiler ise, kendi düğünlerinde dahi herhangi bir şey olacak diye eğlenemezler. Her duygunun uygun şartlar altında oynamış olduğu birçok önemli roller vardır.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Çok duygusal bir kişiliğim var.Ama bu beni kötü yönde etkiliyor diyebilirim.Çünkü olur olmadık yerde gelen ağlama hissi ortamlarda kötü gözükmeme yol açabiliyor.