Kişisel Gelişim: Verimli Öğrenmenin Yolları

Verimli Öğrenmenin Yolları

Hızla değişen dünyada hayatımız artık eskisi gibi değil ve bilgi miktarının arttığı bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla verimli öğrenmeli ve öğrendiğimiz her şeyi uygulamaya çalışmamız büyük önem taşıyor. Bu yüzden öğrenme süreçlerini verimli kılabilmek için bazı ipuçları bulunuyor.

 

Verimli Öğrenmeniz için Püf Noktaları

Yaşantımız boyunca karşılaştığımız her durumdan yeni şeyler öğrenip, tecrübe ediniriz. Yani hayatımızda dahil olduğumuz her şeyde öğrenme sürecimiz ne kadar verimli olursa o kadar iyidir. Bu yüzden daha verimli öğrenmemiz için gereken yollar şu şekildedir;

 

1- Yetenekler Öğrenilebilir

Örneğin keman çalmayı öğrenmeyi çok istiyorsunuz ve keman çalmaya ilk başladığınızda Mischa Elman gibi çalmayı düşünmezsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda, ufak hedefler dahilinde öğrenmek ve tüm öğrenilenleri birleştirmek yetenek kazanmanızda size kolaylık sağlar. Keman çalmaya ilk başladığınızda ilk olarak sesleri ayrı ayrı doğru şekilde çalmaya başlarsınız. Daha sonra şarkı çalmayı öğrenmeniz daha verimli olabilir.

 

2- Yeni Bilgi Kaydedilirken Çoklu Görev İşe Yaramaz

Çoğu kişiler insan beninin 2 değişik göreve aynı anda eşit şekilde dikkati ayıramayacağının farkındadır. Ancak insanların az kısmı bu bilgiyi öğrenme süresinde kullanabilmektedir. Burada önemli olan her ufak parçalara ayrı bir şekilde enerjinizi ayrı şekilde ayırmalısınız. Dikkatinizin dağılması sonucu tekrardan dikkatinizi toplamanız uzun sürebilir. Her şeyi aynı zamanda öğrenmek isterseniz çoğu şeyi yarım bırakırsınız ve uzmanlaşamazsınız.

3- Not Almak Bilgileri Sağlamlaştırıyor

Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki öğrenilen bilgileri not almak fayda sağlıyor. Mesela öğrencilerin kâğıt kalem ile not alması, bilgisayar ile not almasından daha öğretici olduğu ispatlanmıştır. Kâğıt kalem ile not alanların bilgileri daha iyi birleştirdikleri ve daha iyi anladıkları belirtiliyor.

4- Hata Yapmak Öğrenmenin Parçasıdır

Deneyip yanılma ve neden hata yaptığınız bulmanız öğrenmeden geçiyor. Motor öğrenme üzerinde yapılan araştırmalara göre, beynimiz hatalarımızı da kayıt altına alıyor. Bu yüzden bu hatalarımızı anımsayıp daha sonra iyisini yapma şansımız vardır. Özellikle aileler, çocuklarının hata yapıp öğrenmelerine yardımcı olmalıdırlar. Çünkü hata yapınca çocuklarınıza cezalar verirseniz eğer, doğruyu bulmaları mümkün değildir.

5- İyimser Olmak Başarılı Olmanızı Sağlar

Kaygı, gerçek çözümleri keşfedip, çözüme giden düşünce modelinin üretilmesine engel oluyor. Eğer bir olaya açık fikirli yaklaşıyorsak, daha başarılı olmuş oluruz. Öğrenememek veya hatalar yapmak ailelerin bunlara kötü anlamlar yüklememesi gerekir. Aileler çocuklarına öğrenmenin yeni şeyler keşfetmek olduğu düşüncesini öğretmelidir.

 

6- Başkalarına Öğretmek Sizin de Öğrenmenizi Geliştirir

Daha önce öğrenmiş olduğunuz bir konuyu, kendi kelimeleriniz ile sunduğunuz anda o alanda uzmanlığınızı yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda o konu hakkında kavrayışınızı da etkiliyorsunuz. Mesela bir bilgiyi ufak parçalara ayırarak başkalarının anlayabileceği tarzda anlatmanız halinde, o konuyu daha derinlemesine öğrenmenize katkı sağlıyor. Öğrenci olanların biraz hoşuna gitmese de öğrendikleri ifadeleri kendi kelimeleri ile anlatmalıdırlar. Bu öğrenmenin daha çok pekişebilmesi için fayda sağlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.