1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. KKB Puanı Nedir?

KKB Puanı Nedir?

KKB Puanı Nedir?

Başlıklar

KKB Puanı Nedir?

Her bir tüketici finansal ihtiyaçları için bankalara başvuru yapıyor. Bu şekilde nakit ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile gidermiş oluyor. Bankalar da geliştirdikleri sistemler ve bankacılık kanalları sayesinde tüketicilere birçok alanda hizmet veriyor. Ayrıca anında bankacılık anlayışı sayesinde günün her saatinde hizmetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Mesela mobil bankacılık, telefon bankacılığı, internet bankacılığı, SMS ve ATM bankacılığı ile çoğu işlemlerin yapılmasına imkân sağlayan bankalar kredi kartı ile kredi başvurusunun yanında hemen hemen bütün işlemlerin şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

kredi notu

Şubeler aracılığı ya da bankacılık kanalları ile yapılan başvuru talepleri bankalar tarafından değerlendirmeye alınıyor. Daha sonra bazı şartların dikkate alınarak değerlendirme süreci devam etmektedir. Bu şartlar arasında ilk olarak müşterilerin kredi sicilleri, aylık gelir durumu ve sigortalı çalışan olup olmadığı büyük önem taşıyor. Bu şartların sağlanabilmesi ile başvurular olumlu olarak cevap verilir. Fakat unutulmaması gereken bankalar tarafından tüketicilerin değerlendirmeleri kademesinde kredi notu bir diğer adıyla KKB puanı çok önemlidir.

Ülke genelinde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bankaların ortaklığı ile kurulmuş olan bir kurum olmaktadır. Ayrıca bu kurum bütün tüketicilerin finansal işlemlerini kayıt altına alır. Ödeme performansları soncunda elde edilen analizler her tüketicinin notunu diğer adıyla KKB puanını belirler. Bu puan ile kişilerin kredibilite durumları ile ilgili olarak fikir sağlaması bankalar tarafından büyük önem taşır. KKB puanı, herhangi bir bankayla çalışmayı düşünen kişilerin finansal çalışmaları dahilinde bir problem ya da gecikme gibi olumsuz kayıt olmaması için iyi bir müşteri kriteri taşımasına destek olur. Bunun sonucunda da bankalar tarafından pozitif cevap almak kaçınılmaz olur.

Kredi notu öğrenme

Önemli bir referans özelliği bulunan KKB skoru nedeni ile ön eleme seviyesinde dikkate alınan ilk şartlardan biridir. Bu şartları yeterli bulunan ve 0 ile 1900’lük puan dilimi içinde olan tüketiciler pozitif sonuçlanan başvurular ile beraber birçok kampanyadan faydalanabilir. Günümüzde yapılan bazı çalışmalar ile beraber birçok banka, kredi notu diğer adıyla KKB puanı fazla olan kişilere uygun faiz oranları ve vade sürelerinde kredi alternatifleri sunuyor.

Kefil şartının sağlanmasına gerek kalmadan yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen kişiler, KKB puanlarının iyi durumda olması gerektiği unutulmamalıdır. Dahası kredi notu ile alakalı olarak merak edilen bütün konuların açıklamalarının yer aldığı Paraexpres internet sitemizin içinde daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgilerin bulunduğu bu sayfanın içinde en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak bölümlere ayrılmış olan kredi notu puanlamalarını da incelemeniz mümkündür.

KKB puanı ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN!

 


Yorum Yap

Yorum Yap