1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Konut kredi hesaplama işlemi ev sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı yöntemlerden biridir. Birikimi olan birçok birey birikimlerini değerlendirmek için konuta yatırım yapmak istemektedir. Konut kredisi çekmeden önce iyi araştırma yapmak en uygun krediyi bulmak için oldukça önemlidir. Konut kredi hesaplama işlemi esnasında krediye ait tüm masraflar da kredi içinde hesaplanmakta ve toplam tutara eklenmektedir.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

18 yaşını dolduran, düzenli bir işte çalışan ya da kendine ait bir iş yeri olan, gerekli evrakları ibraz eden her T.C. vatandaşı bankalara konut kredisi almak ya da konut kredi hesaplama işlemi gerçekleştirmek için başvuru yapabilmektedir. Ancak kişinin konut kredisi kullanabilmek için yaşının 70’i geçmemesi gerekmektedir. Ayrıca konut kredisi kullanmak isteyen kişi 65 yaşında ise maksimum beş yıllık bir ödeme planı olan konut kredisine başvuru yapabilmektedir. Orta yaş üzeri kişilerde konut kredisi için ödenmesi gereken sigorta ücreti yaşa göre artış göstermektedir. Konut kredi hesaplama işlemi gerçekleştirilirken bu konularda müşteriye bilgi verilmektedir.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir

Konut Kredisine Başvurmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Konut kredi hesaplama işlemi yapmadan önce aşağıdaki aşamaları izlemeniz faydalı olacaktır.
1. Birikiminizin toplamı ve kredi çektiğinizde aylık ne kadar kredi ödemesine bütçenizin izin verdiğini belirleyin.
2. Satın almak istediğiniz konut müstakil mi yoksa bir apartman dairesi mi olduğu konusunda net karar verin.
3. Satın almak istediğiniz konutu hangi şehirden hangi mahalleden almak istediğinize karar verin.
4. Vaktiniz varsa konut almak istediğiniz bölgeyi kendiniz inceleyin, satılık ilanlarını yerinde sorarak öğrenin. Eğer yeterli vaktiniz yoksa internet ilanlarına bakarak araştırma yapabilirsiniz ya da emlakçıların verdiği ilanlardan takip edebilirsiniz.
5. Almak istediğiniz konutu belirlemeden önce mutlaka ailenizle fikir alış verişinde bulunun ve alacağınız konuta onlarla birlikte karar verin.
6. Konutu belirlediniz ise konutun bulunduğu muhitteki konut ve kira fiyatlarını araştırın.
7. Konutla ilgili konut sahibi ile önce bir telefon görüşmesi yapın ve randevu alın. Görüşmeye konut alım satımından anlayan bir arkadaşınız ya da aileden bir fertle gitmeniz uygun olacaktır.
8. Konut sahibi ile fiyatta anlaşın ve ödemeyi nasıl yapacağınız konusunda konut sahibine bilgi verin.
9. Konutu inşaat şirketinden alıyorsanız inşaat şirketinin herhangi bir banka ile kredi anlaşması olup olmadığını mutlaka öğrenin. Eğer bir kredi anlaşması varsa hangi bankalar ile yapılmış bilgi alın.
10. Konut sahibinden konutun tapusunun fotokopisini alın belediyeden konuta ait vergi borcu olup olmadığını sorgulayın. Ayrıca tapunun üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığını da satıcıya sormanızda fayda vardır. Konutun bulunduğu ildeki Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne satıcı ile birlikte giderek tapunun üzerinde ipotek olup olmadığını mutlaka öğrenin.
11. Konut kredi hesaplama işlemini istediğiniz şekilde gerçekleştirin.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir

Konut Kredi Hesaplama

Konut kredi hesaplama işlemi kredi kullanacak kişiler için en önemli aşamalardan birini oluşturmaktadır. Konut kredisi iki şekilde hesaplanabilmektedir. İnternet üzerinden bankaların sitelerine girerek ve konut kredisi hesaplama bölümlerini kullanarak konut kredisi hesaplaması yapılabilmektedir. Ön bilgi edinmek için bu yöntem kullanılabilir. Bazı bankalar müşterilerine internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı aracılığıyla konut kredisi başvurusu imkanı tanımaktadır. Müşterisi olmayan kişiler için de bankanın internet sayfasından ya da telefonla müşteri hizmetlerini aranarak konut kredisi başvurusu alan bankalar da bulunmaktadır. Bankaların internet sitelerinde bulunan kredi hesaplama bölümünde yer alan bilgiler doldurularak kredi hesaplaması yapılabilmektedir. Bu bölümde konutun tutarı, kaç aylık vade ile konut kredi çekilmek istendiği ilgili bölümlere yazılarak hesaplama yapılabilmektedir. İnternet üzerinden bankaya kredi başvurusu yapılsa da mutlaka en yakın banka şubesine gidilerek gerekli belgelerin ibrazı zorunludur.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir
Konut kredi hesaplama işlemi için uygulanabilecek bir diğer yöntem en yakın banka şubesine gitmektir. Konut kredi hesaplama işlemi bankada krediden sorumlu banka çalışanı tarafından yapılmaktadır. Satın alınmak istenen konutun değeri banka görevlisine bildirildiğinde banka görevlisi kredi çekilebilecek tutar, yapılması zorunlu sigortalar ve konut kredisi masrafları konusunda bilgi verecektir.
İnternette konut kredi hesaplama işlemi yapan birçok site de bulunmaktadır. Konut kredi hesaplama bu sitelerde bulunan arama motorlarına konutun tutarı girilerek ve konut kredisi kullanılmak istenen vade belirtilerek arama yaptırılabilmektedir.

Kullanılması düşünülen tutara göre bankaların konut kredisi toplam tutarları ve aylık vadelerde ödenek tutarlar ayrıntılı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde yapılan aramalarda pek çok bankaya ait konut kredisi hesaplama bilgileri en düşük toplam maliyet tutarından en yüksek maliyet tutarına doğru sıralanmaktadır. Bu şekilde bankalar arası karşılaştırma da yapılması mümkün olmaktadır. Konut kredi hesaplama işlemi yapılırken değişen faiz oranları olabileceği ve konut kredisi hesaplama işleminin en sağlıklı şekilde banka şubesinden yapılabileceği unutulmamalıdır.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir

Konut Kredisine Başvurmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Konut kredi hesaplama işleminden sonra bankaya verilemesi zorunlu olan belgeleri öğrenmek ve zamanında bankaya teslim etmek önemlidir. Konut kredi hesaplama işlemi için yeterli zaman ayrılarak banka konut kredisi temsilcisi ile görüşülmesi bu süreçte faydalı olacaktır. Konut kredisi için gerekli belgeler şunlardır:
1. Nüfus Cüzdanı
2. Devlet memurları için maaş bordrosu ve eğer varsa ek gelir belgesi gerekmektedir. İş yeri sahipleri vergi levhası (güncel olmalı), Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydına ilişkin belge, iş yerine ait bilançoyu ve geliri gösteren belge, ticaret sicili gazetesi belgesi, varsa ek gelir belgesi ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır. Özel sektör çalışanlarının işyerlerinden alacakları maaş bordrosu, varsa ek gelir belgesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü’nden alınması gereken SSK Döküm Belgesi, iş yeri imza sirküsü gereklidir. Ayrıca her banka için geçerli olmasa da bazı bankalar müşterilerinden ikametgah belgesi almalarını talep etmektedir. Bunun yanı sıra aile mensuplarından eş ya da çocuklar maaşlı işlerde çalışıyorlar ise onları gelirleri de aile geliri adı altında bankaya ibraz edilerek eğer isteniyorsa kredinin aylık ödeme tutarı artırabilir.
3. Konut kredileri, %80’i tamamlanmış konutlar için verilmektedir. Satın almak istediğiniz konut eğer tamamlanmış ve iskanı alınmış bir konutsa konuta ait tapu belgesi, konuta yeni başlanmış ya da henüz tamamlanmamış bir bina ise kat mülkiyeti irtifakı gereklidir. %80’i tamamlanmamış bir konut satın almak istenmekte ise konutu yapan inşaat şirketinin anlaşmalı olduğu banka aracılığı ile kredi çekilebilmektedir.

Konut Kredi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir

Konut Kredi Vadesi Nasıl Belirlenmelidir?

Konut kredi hesaplama işleminde en önemli ayrıntılardan biri de konut kredisi vadesi belirlemektir. Konut kredisi vadesi belirlenirken aylık ve yıllık gelir oranında bir hesaplama yapılmalıdır. Konut kredisi vadesi 30 yıla kadar yapılabilmektedir. Faiz oranı konut kredisinin kullanılacağı yıla ya da aya göre değişmektedir. Gelire uygun olarak konut kredisinin kaç yılda ödenilebileceği hesaplanarak kredi kullanılmalıdır. Banka kredi sorumlusundan vade konusunda bilgi almak en uygun vade yılını ve faiz oranını tespit etmekte yarar sağlayacaktır. Konut kredi hesaplama işlemi yapılırken vade seçeneğinin değiştirilmesi konut kredi tutarını yükseltecek ya da düşürecektir.

Kredi Faiz Hesaplama

Ekspertiz Raporu İşlemleri

Kredi tamamlanmış bir konut için yapılmakta ise banka konutun değerini belirlemesi için ekspertiz raporu istemektedir. Konut kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirilirken eksperin fiyat belirleme işlemi yapması için banka konuta eksper göndermektedir. Eksper ücreti bankadan konut kredisi çekmekten vazgeçmeniz durumunda dahi ödemek zorunda olduğunuz bir ücrettir.

Kredi Faiz Hesaplama

Eksper Konutun Değerini Nasıl Belirler?

Banka satın almak istediğiniz konut adres bilgisini ekspere bildirmektedir. Konutu ekspere gösterecek olan kişi bilgileri de ekspere verilmektedir. Eksper konutu görmek için konutu gösterecek kişiyi arayarak randevu saati vermektedir. Eksper randevu gününde ve saatinde konuta gelerek konutun içten ve dışarıdan fotoğraflarını çekmektedir. Eksper konutun değerini hesaplarken konutun aylık kira bedeline, konumuna, şehre yakınlığına ya da uzaklığına, ulaşım olanaklarının yakınlığına ya da uzaklığına, konutun kaç metre kare olduğuna, katına, cephesine, konutta kullanılan malzemeye, konutun kaç yıllık olduğu gibi pek çok noktaya dikkat ederek bir konut değeri belirlemektedir. Eksper yazdığı raporu bankaya göndermektedir. Raporun bankaya ulaşması 1-5 gün arası olabilmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra banka konut kredisi kullanmak isteyen müşteriyi arayan ekspertiz raporu ile ilgili bilgi vermektedir. Eksperin belirlediği konut değerine göre banka müşterisine konut kredisi kullandırmaktadır.

Kredi Faiz Hesaplama

Konut Değerinin Yüzde Kaçı Peşin Ödenmelidir?

Eksperin belirlediği tutarın maksimum %80’i oranında konut kredisi kullanılabilmektedir. Bu durum konut kredi hesaplama işleminde banka tarafından önceden kişiye bildirilmektedir. Kişinin birikimi konutun peşinat tutarının %20’sinden fazla ise ihtiyacı oranında konut kredisi çekebilmektedir. Konut kredi hesaplama sürecinde konut tutarı için yeterli peşinat tamamlanamaz ise ihtiyaç kredisi kullanma seçeneği gözden geçirilebilir.

Kredi Faiz Hesaplama

Tapu İşlemleri Süreci

Konut sahibi tapu müdürlüğünden tapu işlemi için randevu almalıdır. Randevu günü ve saati bankaya bildirilmelidir. Bankanın belirleyeceği avukatla birlikte alıcı ve satıcı bankaya giderek ipotek işlemlerini gerçekleştirmektedir. Tapu alıcıya devredildikten sonra satıcının konut kredisi tutarını alabilmesi için alıcı ile bankaya gitmesi ve alıcı ile satıcının imza atması gerekmektedir. Banka satıcıya konut için çekilen kredi tutarını peşin olarak ödemektedir. Süreç bu şekilde tamamlanmaktadır.

Konut kredisi faiz oranları ve diğer tüm bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Bireysel ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisine mi ihtiyacınız var? A’dan Z’ye tüm bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap