1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredilerinde 240 Ay Vade Seçeneği

Konut Kredilerinde 240 Ay Vade Seçeneği

Konut Kredilerinde 240 Ay Vade Seçeneği

Konut Kredilerinde 240 Ay Vade Seçeneği

Bilindiği üzere birkaç yıldır konut kredilerinde 240 ay vade uygulaması kullanılmakta. Daha önceden 10 yıla, yani 120 aya kadar vadelendirilen konut kredileri artık 20 yıla kadar bölünebiliyor. Hal böyle olunca ev almak isteyen kişiler çok az taksit tutarları ile 20 yıl boyunca ödeme yaparak ev sahibi olabiliyor. Düşük gelirli aileler için 240 ay vade seçeneği adeta bir umut. Ancak 240 ay vade seçeneği söz konusu olduğunda bilinmesi gereken farklı hususlar da yer alıyor. Örneğin 240 ay vadeye bölünen konut kredisi, 120 ayda ödenen konut kredisinin neredeyse 2 katı kadar faiz ödemesi istiyor. Dolayısıyla 20 yılın sonunda ciddi bir rakamın ödendiği görülebiliyor.

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü

Uzun Yıllar Borç Yükümlülüğü Altında Kalmak

240 ay vade seçeneğinin kullanmanın tek dezavantajı da bu değil. Özellikle 10 yıldan fazla aynı borcu ödüyor olmanın insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkisi de bu dezavantajların arasında yer alıyor. Örneğin bu 20 yıllık vadede farklı bir gayrimenkul alımlarında ya da yüksek tutarlı nakit ihtiyaçlarında kredi çekilemiyor. Bu da ani doğabilecek nakit ihtiyaçlarını baltalıyor.

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü

Ödenecek Masraflar

Eğer 240 ay vadede bir konut kredisi kullanılacak ise bilinmesi gereken diğer bir konu da yüklü miktarlarda masraf ödeneceğidir. Örneğin konut kredisinde yapılmak zorunda olunan kredili hayat sigortası, DASK ve ev poliçeleri 20 yıl boyunca artarak devam edecektir. Üstelik bu poliçeler her yıl yenilenmek zorundadır. Vade seçeneği uzun olduğu için bu masrafların tutarları da aynı ölçüde yükselecektir.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi

120 Ay mı? 240 Ay mı?

Konut kredisini 20 yıla kadar vadelendirmek düşük taksit ödemeleri söz konusu olacağından ilk etapta cazip gelebilir. Ancak bu vade seçeneği sizlerin ödemeniz gereken miktarın çok daha üzerinde bir tutar ödemenize neden olacaktır. 20 yıl içerisinde satın aldığınız ev üzerinde banka ipoteği olacak ve satış işlemleriniz çözülmesi zor bir düğüm haline gelecektir. Bunun yerine balon ödemeli krediler değerlendirilebilir. Çünkü bu krediler düşük taksitler ile başlayarak her yıl belli oranlarda artar.


Yorum Yap

Yorum Yap