1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Yeni bir ev sahibi olmak veya gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için bir dairenin masraflarını tek seferde karşılayabilmek son dönemlerde oldukça zordur. Çünkü satılık konut fiyatları son dönemdeki küresel ekonomik gidişat ve Türkiye’nin yoğun olarak göç alması nedeniyle bir hayli yükselmiştir. Bu durum ise yine de gayrimenkul sahibi olmak isteyenleri bankalardan konut kredisi almaya yönlendirmektedir.

Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

KONUT KREDİLERİ HAKKINDA

Konut kredileri bankaların uzun vadeli ve düşük faiz oranı ile tahsis ettikleri kredi türüdür. Alınacak olan konutun ekspertiz bedeli baz alınarak kredi miktarı belirlenirken, banka aynı zamanda kişilerden bir teminat (peşinat, ipotek, taşınmaz mal varlığı) talep etmektedir.

NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKİYOR

Konut kredileri belirttiğimiz üzere uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredilerdir. Bu sebeple bu krediye başvurmadan önce geleceğe yönelik olarak gelir durumunuzu dikkatli hesap etmeniz gerekir.

Unutmamalısınız ki bu krediye dair taksitleri aylık olarak düzenli bir şekilde ödemek zorundasınız. Aksi halde belirli bir gecikme süresi sonunda borcunuza faiz işletilecek ve hatta eğer ciddi bir aksatma söz konusuysa bu durumda taşınmaz mal varlığınıza yönelik hukuki işlem başlatılabilecektir.

Konut Kredisi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir

HANGİ BANKA TERCİH EDİLMELİ

Genel olarak ülkemizin büyük bankaları arasında faiz oranları aşırı farklılıklar göstermemektedir. Bunun yanı sıra tüm bankalar (özel kampanyalar haricinde) maksimum 120 aya kadar vadelendirme sağlamaktadır. Bu nedenle tercihinizi yapmadan önce bankaların faiz oranlarını tarayıp, alternatifleri belirlemeniz gerekir.

Bankalar maaş müşterilerine ve kredi notu yüksek olan ve o bankada mevduat hesabında maddi kaynak barındıran müşterilerine çok cazip kampanyalar sağlamaktadır. Bu kampanyalardan faydalanabileceğiniz, maaş aldığınız veya yatırım yaptığınız bankanın size en yakın şubesine giderek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tercih edeceğiniz banka alternatiflerinin resmi web sitelerini ziyaret ederek ilgili kredi türünde sunulan faiz oranlarını ve vade sürelerini kıyaslayabilirsiniz.

Alacağınız kredi için ekspertiz bedelinin yüzde kaçına kadar kredi verildiğini öğrenmenizde fayda var. Zira eğer peşinat durumunuz yoksa bu durumda en yüksek yüzdeyi sağlayan banka ile anlaşmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Eğer yakın zamanda harcamalarınız da yüksekse bu durumda ertelemeli geri ödeme imkanı sağlayan bir bankaya yönelmeniz faydalı olacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap