1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU YAPMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazımızda sizler için konut kredisi başvurusu hakkında merak edilen detayları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları ele alacağız. Özellikle son zamanlarda Türkiye’de ekonomik anlamda yaşanan dalgalanmalar sebebi ile yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için karar vermek oldukça zor. Bu nedenle de konut kredisi kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacağız.

En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Hangi Bankada

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Konut kredisi almak, ihtiyaç veya taşıt kredisi almak kadar kolay değildir. Bunun nedeni ise konut kredisinin uzun vadeli olarak temin edilmesi ve düşük faiz oranı uygulanmasıdır. Bankalar konut kredisi verirken bu nedenle daha hassas ve teferruatlı davranırlar. Talep edilen güvenceler ise bu hassasiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Eğer konut kredisi başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız, bir bankaya başvuru yapmadan önce hazırda bulundurmanız gerekenler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah
  • Maaş bordrosu yahut vergi levhası
  • Satın alınacak olan konuta ilişkin tapu veya tapu benzeri banka tarafından talep edilecek olan belgeler

Bu belgeler ile başvuru yapmayı düşündüğünüz bankaya giderek başvuru formunuzu doldurabilir ayrıca ilgili bankanın web sitesi üzerinden kredinin detayları hakkında bilgi alarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Sabit faizli ev kredisi

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

1- Konut kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka önünüzdeki süreçteki mali gelir ve giderlerinizi iyi hesaplamanız gerekir. Aksi halde bu krediye bağlı taksitlerinizin ağırlığı sizi zorlayabilir ve ödeme aksaklıkları kredi notunuzu büyük ölçüde negatif etkileyebilir.

2- Konut kredisi faiz oranları düşük bir perdede seyrediyor olsa da bu oranların gelecekte değişmeyeceği hiçbir zaman garantilenemez. Daha düşük bir faiz oranı olasılığına karşın ekonomik durumu iyi analiz etmelisiniz. Sabit bir faiz oranı ile kredi kullanıyorsanız, bu oran için dönemin en düşük alternatifini değerlendirmelisiniz.

3- Eğer hali hazırda bir maddi birikiminiz varsa, konutu almak için konutun tamamı kadar bir maliyete girerek kredi kullanmak yerine, hesaplamalarınızı doğru yaparak birikiminizle bu harcamanın bir kısmını gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü aldığınız kredinin büyüklüğü size ayrıca bir faiz maliyeti de çıkaracaktır ve bu durum taksitlerinizin yüksek olmasına neden olacaktır.

4- Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce kredi notunuzu dikkate alın ve bu anlamda ilgili bir finansal danışmandan bilgi edinin. Kredi notunuz eğer konut kredisi almak için yeterli değilse bu durumda yapacağınız konut kredisi başvurusu reddedilecektir ve ret sebebi ile kredi notunuz tekrar bir eksi hareketliliğe maruz kalacaktır.

 


Yorum Yap

Yorum Yap