1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konut kredisinde faiz oranları %1,98’e geriledi ve bankaların kampanyaları da başladı. Fiyatların ucuzlaması ve oluşan fırsat imkanları ile birçok kişi kiracı değil ev sahibi olmak istiyor. Peki konut kredisi nasıl çekeriz, nelere dikkat etmeliyiz?

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konut kredisi nasıl çekilir?

Konut kredisine başvurmak için artık şubeye kadar gitmenize bile gerek kalmadı. İnternet bankacılığı, cep telefonu uygulamasından ön başvuru yapabilirsiniz. Eğer krediniz banka tarafından onaylanırsa evrak ve imzalar için şubeye gitmeniz gerekecektir. Bu evraklar, kimlik fotokopisi, ikametgah, gelir tablosu, satın alınacak evin tapusu gibi evraklardır. Bu evraklar bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden konut kredisi çekmeden önce 2 konu önemlidir. Birincisi kredi çekmek için acele etmeyin taksit, faiz oranları vb. bilgileri araştırın, ikincisi ise anlaştığınız bir ev olmadan kredi alamayacaksınız, o sebeple önce evi bulun.

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Daha önce bankalar ile çalışmışsanız zaten adınıza oluşmuş bir kredi puanınız var o sebeple daima çalıştığınız bankayla yetinmeyin diğer bankaların faiz ve taksit imkanlarını da dikkatlice araştırın. Kredilerde olay sadece faiz oranı değil komisyon, sigorta ve evrak masrafları gibi giderlerde bulunmaktadır. Her bilgi almaya gittiğiniz bankadan sorgulama yaptırmayın bu sizin kredi puanınızı olumsuz etkileyecek bir durumdur. Konut kredilerinde ayrıca DASK ve konut sigortası yaptırmak zorunluluğu vardır. Diğer kredilerden farklı olarak böyle bir masrafınız da olacak. Ayrıca bankalar hayat veya ferdi kaza sigortası talep edebilir ama zorunlu değildir. Bu sigortalar eğer sizin başınıza kötü bir durum gelirse böyle bir ihtimalde ailenizi kredi yükünden korur.

Uzun vadeli taksit ödemeleri belki sizin için ideal olabilir ama her zaman uygun çözüm olmayabilir. Bu sebeple gelirinize oranla size en uygun taksit tutarını siz belirleyin. Kredi çekerken göz önüne alınan en önemli durumlardan biri de kredi taksitiniz bankaya beyan ettiğiniz gelirinizin %50 tutarından az olmak zorundadır. Eğer ki ileride olur da erken ödeme yada toplu ara ödeme gibi bir planınız varsa bunu baştan bankaya bildirmelisiniz. Daha sonra yapacağınız ödemeler cezaya tabi olabilir.

Konut kredileri ile ilgili diğer yazılarımız için TIKLAYIN!

İhtiyaç kredileri ile alakalı bilgi almak için TIKLAYIN!

 


Yorum Yap

Yorum Yap