1. Ana Sayfa
  2. KREDİ HESAPLAMA
  3. Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Çalışan ve düzenli bir geliri olan kişilerin neredeyse yüzde 80’inin bankalarda kredileri ve kredi kartları bulunuyor. Hatta bazı kişilerin birden fazla bankada ürünleri bulunuyor. İradeli olarak kullanıldığında bu kredili ürünler büyük avantaj sağlayabiliyor. Ancak ödenemeyecek kadar fazla borcun altına girmek sonraki aşamalarda aksaklıklar meydana getirebiliyor. Banka müşterilerinin en sık merak ettiği soru ise kredi ya da kredi kartının 1 ay ödenmemesi durumuna karşılaşacakları sonuç. Aslında bu noktada önemli olan konu 1 ay sonunda ödemelerin düzene girip girmeyeceğidir. Çünkü bu sonuca göre bankalar farklı aksiyon alırlar. İşte bu konuya ilişkin detaylar…

Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur

1 Aydan Fazla Süredir Ödememek

Öncelikle bankalar kredinin 1 ay ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olduğunda hemen her gün konuya ilişkin müşterilerini bilgilendirirler. Bu bilgilendirmeler önce SMS ile daha sonra da arama yolu ile gerçekleşir. Çünkü gecikme kredi gününün unutulmasından da kaynaklanmaktadır. Ancak banka aramaların da cevapsız kalması durumunda beklemeyi tercih eder. Çünkü 1 ay yani 30 günlük bir gecikme bankaların yasal takibe başvurmasını gerektirmez. Ancak bu gecikme devam eder ve süre 2 ayı bulur, hatta geçerse bu durumda bankalar yasal yollardan alacaklarının peşine düşerler. Genellikle bu aşamada devreye banka avukatları girer. Eğer gecikme devam ederse bankalar alacaklarını varlık şirketlerine devreder ve icra takibi başlatılır.

Kredi Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur

Kredi Notu Nasıl Etkilenir?

Kredi kartı ya da kredinin 1 ay ödenmemesi durumunda kredi notu bundan olumsuz etkilenecektir. Ancak 1 ay sonunda ya da 1 ayı geçmeden ödeme yapılır ise durum değişir. Bu ödeme sonunda gerçekleşecek ödemelerin gününde yapılması kredi notunun tekrar eski halini almasını sağlar. Yaklaşık birkaç ay içinde kredi notu eski haline gelecektir. Ancak 2 ay gibi bir süre zarfında hala ödeme yapılmamış olur ise bankalar yasal takibe başvuru sağlarlar. Bu yasal takip durumu da kırmızı çizgi denilen kavramsalı ortaya koyar. Yani bu kişiler ne yazık ki kredi notlarının ciddi anlamda düştüğüne şahit olurlar. Hatta 5 yıl gibi bir süre boyunca da bu sicilin düzelmesi beklenir.

Kredilerle ilgili diğer bilmeniz gerekenler BURADA!

İhtiyaç kredisi almayı mı düşünüyorsunuz? Tüm detaylar için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap